Katoava muste
Katoava muste
Löysin tänään taloni alkuperäiset piirustukset purkaessani vanhaa pihavarastoa. Osa viivoista on kadonnut. Onko jotain keinoa saada kadonneita viivoja näkyviin tekstiä yms. Auttaisko UV valo tai jotain
-
umbrawhite
- Jäsen

- Viestit: 99
- Liittynyt: Su Maalis 16, 2008 21:38
- Paikkakunta: Porvoo
Re: Katoava muste
Mikäli on piiretty esim, kuulakärkikynällä yleensä jää musteen lisäksi paperiin painauma. Kun laittaa esim oikein hienoa metallijauhetta, magnesiumjauhetta tms. paperin päälle ja kääntelee varsovasti edestakaisin voi hyvällä tuurilla (ja oikeanlaisella jauheella) käydä niin, että jauhe jää painaumiin enempi, kuin muualle. Tällöin viivat korostuvat. Sitten ottaa vaikkapa digikameralla valokuvan tarkasti oikealta korkeudelta. valokuvan mittakavaan saattaminen on jo omahommansa. Ohut kalvo suojaksi ja kopiokone voisi myös toimia.
Re: Katoava muste
Koita skannerilla skannata ja sen jälkeen kuvankäsittelyohjelmalla jälkikäsittelyä, hyvällä lykyllä voi tulla hyvinkin esille. Ihan valkoiseksi menneestä lämpökuitista tällä konstilla saatiin kaivettua tekstit esille vaikka silmällä ei nähnyt mitään.
Re: Katoava muste
Lämpöpaperista (kuitit) saa tekstin näkyviin ottamalla kuitista valokopion.
edit.pitäisi näköjään lukea vähän tarkemmin, tuossahan yllä tämä asia jo sanottiin.
edit.pitäisi näköjään lukea vähän tarkemmin, tuossahan yllä tämä asia jo sanottiin.
______________________________________________________________________
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
