Toissa vuonna laitoin olkkariin lankkulattiaa, paikalliselta sahalta ostin lankut, he käyttivät ne höyläämön ja kuivaamon kautta ja toimittivat pihaan. Lopputulema oli 42x195 lankkua, pontattuna. 6e metri, valmista lattiaa tuli n 33 neliötä hintaan 1200e + rahti 40e. Eli n 36e/neliö. Niin oli sileätä ja nättiä että en edes hionut, vedin Uulan lattiamaalin päälle x2. Vaan nytpä taitaa olla hinnat kovemmat.
Viime kesänä laitoin makuuhuoneen lattiaksi K-raudan löytö-erän 30x120 mäntyä, pontattua. Hintaa tuli 14,80/neliö. Diili oli niin hyvä että velipoika kävi sittemmin useamman sadan kilsan päästä hakemassa kuormallisen samaa kamaa.
Ja kyökin lattiaksi tuli Keltaisen Pörssin löytönä vanhaa purettua lattiaa. Leveää, alapuolelta kirveellä veistettyä ponttaamatonta lankkua. Laittamisessa oli hirmuinen homma ja hinnaksi tuli n 25e/neliö.
Niin että monenlaista on kokeiltu, ja hintahaitari on melkoinen. Laminnaatti on vielä kokeilematta

.