Rapinan hävittäminen seinän sisältä

Vastaa Viestiin
Avatar
janie79
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: To Touko 21, 2009 19:51
Paikkakunta: Järvenpää

Rapinan hävittäminen seinän sisältä

Viesti Kirjoittaja janie79 »

Mietin hetken, laitanko tämän puutarhapuolelle vai tänne.

Ongelmana on yläkerran makkarin seinän sisältä kuuluva ärsyttävä rapina. Empiiristen testien (jyrsijänkarkoitin) jälkeen
olemme todenneet ettei siellä ainakaan siimahäntä pesi, ei edes reagoi nyrkiniskuun rapinan kohdalle seinään.

Seinässä on siis perinteinen purueristys, ja meteli kuuluu lähes ryömintätilan korkeudelta, selvästi kuitenkin pystysuoralta
osuudelta. Todennäköisesti siellä asustelee jonkinlainen ampiais- tai herhiläisyhdyskunta.

Noh, ongelmaahan ei kait olis.. jos ulkopuolelta mitattuna pesän asemapaikalla ei olisi korkeutta lähes 6,5-7 metriä.. henkilönostimen vuokraus tuntuu vähän kuin ampuisi tykillä kärpästä (ampiaista :-D ) ja mennä sen avulla ruikkimaan myrkkyjä. Pidän elämästäni sen verran etten tikkailla lähde sinne kyläilemään.

Ajattelin porata huomaamattomaan paikkaan 1,5mm reiän sisäpuolelle ja suihkuttaa siitä SuperRaidia sisään. Kysymys kuuluukin miltä kuulostaa ja mitä purut tykkää raidista, ei kai sen enempää kuin vedestäkään eikä ne taida ainakaan "lisää" huutaa. Olisko mielessä muita vaihtoehtoisia häätökeinoja.. ei taida olla mitään äänikarkottimia hyönteisille, kuuleekohan ne edes mitään :)
Anu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 246
Liittynyt: La Tammi 08, 2005 19:41

Re: Rapinan hävittäminen seinän sisältä

Viesti Kirjoittaja Anu »

Meillä aiheuttaa saman ongelman... hmmm... haasteen, lintu. Luulimme ensin, että siellä on ampiaisia tms. mutta lähempi tarkkailu lennätti silmille linnun. Sydärin meinasi saada sekä tarkkailija että lintu.

Milläs linnun sieltä saisi pois? Raid ei taida auttaa?
"Huojuva talo, äiti kuule minua, voimat ei riitä, en tiedä mitä tehdä..." laulaa Anna E kauniisti.
Hiulihei
Jäsen
Jäsen
Viestit: 206
Liittynyt: Ti Heinä 15, 2008 0:16
Paikkakunta: Lahti

Re: Rapinan hävittäminen seinän sisältä

Viesti Kirjoittaja Hiulihei »

Meillä kimalaiset olivat tehneet pesän seinän sisään. Huomasin sen ulkopuolelta, kun johtojen läpivientien kohdalla oli turhan paljon pörriäisliikennettä. Paikka oli sellainen, että pääsin seinää jyskyttämään viileästä vintistä. Ja jopas alkoi silloin mahdoton surina.

Kuulostelin missä surisi eniten, porasin reiän ja puutarhaletkua apuna käyttäen tyhjensin tavallisen raid-pullon lopun seinän sisään. Parin päivän jälkeen kuulostelin uudestaan ja totesin, että ensimmäinen satsi ei auttanut. Joten uusi reikä vanhan yläpuolelle ja toinen pullon jämän tyhjennys (ajattelin, että valuu sitten alaspäin, jos raid nesteytyy putkessä tai seinän sisällä). Sen jälkeen ei ole kuulunut tai näykynyt mitään.

Lähtökohta oli, että pörriäisistä pitää päästä eroon, ja että raidista on vähemmän haittaa seinän sisällä kuin kimalaisista. Vinttikomero (n. 10 m2) tuoksuu kylä suhteellisen voimakkaasti raidille vielä. Noin viikko hävittämisen aloittamisesta on nyt mennyt. Mutta tilaa ei ole vielä mitenkään tuuletettu.

Tämän perusteella luulisin kyllä, että jos ampparit tms. ovat kyseessä, nyrkillä hakkaamisen pitäisi aiheuttaa äänen lisääntymistä hetkellisesti. Ja jostain ulkoa pitäisi nähdä mistä pörriäiset menevät pesälleen.

Tästä ketjusta voi olla apua: HERRAJUMALA!
mapeah
Jäsen
Jäsen
Viestit: 97
Liittynyt: Ti Heinä 03, 2007 22:38
Paikkakunta: Turku

Re: Rapinan hävittäminen seinän sisältä

Viesti Kirjoittaja mapeah »

Ei ampiaisista kyllä pitäisi mitään rapinaa varsinaisesti kuulua. Veikkaisin ennemmin, että siellä on lepakoita. Niistä ei ole mitään haittaa. Ovat vain mukavia seurata. Raid olis vähän epäreilua niitä kohtaan.
MX1K
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: To Marras 20, 2008 7:32
Paikkakunta: Laitila
Kotisivu: http://mx1k.wippiespace.com/
http://mx1k.wippiespace.com/images
Viesti:

Re: Rapinan hävittäminen seinän sisältä

Viesti Kirjoittaja MX1K »

Täällä vanhempien luona kans yhdessä seinässä rapisee lähes tauotta etenkin lopputalvesta ja pitkin kevättä ihan kesäkuulle asti. ;)
Ei auta hiirenkarkottimet eikä kolistelemiset, mutta joka kevät sieltä tulee ulos 1-2 virkusta varpuspesuetta. ;)
On aateltu että olkoot kun ei kirppujakaan ole sisälle tullut ja ovat niin monta vuotta kerjenneet jo asua ennen kun huomattiin. :D
Vastaa Viestiin