kannattaisi pyytää kunnan korjausneuvoja käymään paikalla vilkaisemassa kokonaistilanne, mutta tässä nyt pikku vinkkilistaa:
ensimmäiseksi, sulje ne kivijalan tuuletusluukut talvella. tee samalla kellarissa siivous, kaikki orgaaninen aines pois, ettei se tunkkaisuuden alkuperä olisi siellä.
sitten tiivistä ne ikkunat oikein: sisäpuite niin tiiviiksi kuin saat, ulkopuitteessa pitää ilman päästä kulkemaan ylhäältä ja alhaalta niin että lasiväli tuulettuu.
keksi tuloilmalle joku hallittu sisääntuloreitti: avaa seinäventtiilit jos ne on tukittu tai laita uusia. hoida myös poistopuoli kuntoon. lue palstalta: asiasta on ollut juttua esim.
http://www.rintamamiestalo.net/Keskuste ... c&start=15
lattiaremontissa voi joutua isoonkin ruljanssiin jos se lattia tosiaan tuulee läpi kaikista raoista: se viittaa siihen, että lankkujen alla on iso ilmarako eristeen painuttua - ja paha haju voi viitata kostuneeseen eristeeseen. pelkkä pumpuli (tai rakojen massaus ja lattian maalaus) tuskin riittää.
vanhan purku, eristeen lisääminen/vaihtaminen ja ilmansulkupaperin laittaminen päällimmäiseksi, lankut takaisin tai uudet tilalle, pintakäsittely: siinä se lyhyesti. kellarin puolelle voisi tietty vetää lattian alapintaan haltexin tuollaisena 12-millisenä, mutta luultavasti ei auta kunnolla, jos ilmavuotoa tulee lattian ja seinän liitoksestakin.
minä kyllä kannatan painovoimaista ilmanvaihtoa, mutta kuulostaa siltä, että teillä se toimii suunnilleen hallitsemattomasti

.