Pihasaunan pukuhuoneen lattiaeriste

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
janes
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 20:57
Paikkakunta: Rovaniemi

Pihasaunan pukuhuoneen lattiaeriste

Viesti Kirjoittaja janes »

Olen remontoimassa vanhaa 45-vuonna rakennettua pihasaunaa ja sen pukuhuonetta. Muuten homma on aika selkeää, mutta pukuhuoneen lattian eristemateriaali on alkanut mietityttämään. Aikaisemmin lattiana oli maapohjainen lautalattia, mutta muutin rakenteen rossipohjaksi. Rossipohjan eristepaksuun on 10 cm. Aika vähän , mutta sauna tuleekin vain kesäkäyttöön. Alunperin ajatuksena oli laittaa lattiaan selluvilla ja ilmasulkupaperi, mutta nyt heräsi ajatus styroksilevyjen käytöstä. Jos laittaisi lattiarunkojen väliin 10cm styroksia tai vaikkapa finnfoamia ja tiivistäisi sen uretaanilla. Rakenne kestäisi ainakin hyvin kosteutta, mutta alkaakohan lattia narista? Rossilattia ei kuitenkaan ole täysin jäykkä, joten tuleekohan tuosta ongelma?

Onko muilla kokemusta tuollaisesta rakenteesta?
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18269
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Pihasaunan pukuhuoneen lattiaeriste

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Paljonko jätit ilmatilaa rossipohjan alle? Onko uuden lattian yläpinta samassa korossa kuin vanha lautalattiakin oli? Onko alapohja varmasti hyvin tuuletettu? Pysyykö alapohjan kuntoa tarkkailemaan jatkossakin? Millainen on maaperä? Salaojitusta ilmeisesti ei ole? Onko talo kuivalla paikalla vai notkossa?

Kun muutit lattiaratkaisua sillä saattaa olla vaikutusta myös seinien alaosien hyvinvoinnin kannalta. Selluvilla on turvallisempi vaihtoehto kuin muovieriste, mutta menee kasaan jos valutat lattian raoista hiukankin vettä alas (puhun juuri siitä vesiämpäristä, jota lapset eivät olisi saaneet edes tuoda pukuhuoneen puolelle...). Jos talo on todellakin lähinnä vain kesäkäytössä ja olet tähän asti pärjännyt pelkällä lautalattialla niin uskaltaisin ehdottaa ihan vain Wanhan kunnon kutteripurun käyttämistä eristämiseen: sitä saa ilmaiseksi, se on turvallista, et tarvitse puhalluskalustoa ja mieli on sikäli hyvä, ettei vanhaan taloon ole tullut työnnettyä sille luontaisesti vieraita materiaaleja.

Tuollainen puolilämmin pukeutumistila on muuten sikäli verantaan rinnastettava tilaa, että sen käyttökautta voi pidentää huomattavasti asentamalla sinne pari infrapunalämmitintä (kannattaa kytkeä ne siten, että sammuvat kun valotkin sammutetaan). Lämmittimien sijoitusta kannattaa miettiä huolellisesti, ei ole mielekästä, jos jalat ovat jäässä ja pää savuaa.
Vastaa Viestiin