Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Keskustelua otsikon mukaisesti
Vastaa Viestiin
Liliath
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 17:38

Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja Liliath »

Auttakaapas viisaat neitoa hädässä. On nimittäin nurtsin kasvatus menossa, kasteluvesi tulee kaivosta. Onkelma on se, että sadetin jumiutuu jatkuvasti ja jää kastelemaan vain yhtä paikkaa. Kokeiltu on heilurisadetin ja sellainen "ympyräsadetin", kumpikin toimi hetken ostopäivästä ja sen jälkeen suostuvat vain sadettamaan yhtä kohtaa. Onkohan ongelma liian savisessa kaivovedessä, joka jumiuttaa jotkut rattaat vai mitä ihmettä? Hermot ovat menneet jo NIIN monta kertaa ja tuskin meidän kohdalle on kahta maanantaikappaletta eksynyt..
Liliath
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 17:38

Re: Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja Liliath »

Vastaan nyt vielä itselleni... ;) Oon aika varma, että vika on juurikin vääränlaisessa vedessä. Epäpuhtauksia on liikaa, se kun on harmaan väristäkin jopa. Pumppu on joku perintöpumppu ja muistelisin, että olemassa on jotain hiekkapumppuja tms, joissa ois kunnon suodattimet. Auttaisikohan semmoinen?
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Onko se pumppu kaivossa ihan pohjalla? Tai imuletku liian lähellä pohjaa?
Luulisi, että savi painuisi kaivossa pohjalle?
Tein meidän kaivon pumpulle hienon "paluuvedenhidastimen" ämpäristä,
jonka kyljet porasin reikiä täyteen.
Käyttämämme pumppu on sellainen, joka on siellä kaivossa, vedessä,
ja päästää aina letkun tyhjäksi, kun sen pysäyttää.
Jolloin kaivoon palaava vesi sekoitaa kaivonpohjalta hiekkaa ja mitä lie liejua veden sekaan.
Ihan vaan puutarhan kasteluun käytetään tuota vettä,
etten ajatellut laskeutua yli 11m syvälle pohjaa puhdistamaan :?
Hienoa ämpäri ratkaisuani käyttäessä vesi ei valukaan suoraan pohjaa kohti
vaan sivulle, jolloin vesi ei mene sekaiseksi.
Ja aukoista ämpäriin pääsee myös pumpattava vesi, kun pumpun käynnistää.
Ainoa ongelma on, ettei hieno ämpärini mahdu kaivon kannessa olevasta reiästä kaivoon :oops:
Mutta onhan noin hienolle, reikäiselle... ämpärille varmaan monta muutakin käyttöä :oops:
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Liliath
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 17:38

Re: Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja Liliath »

Olet kyllä ollut nokkela :) Kiitos vastauksestasi.

Tuo pumppu on kaivon kannen päällä ja kaivoon menee 6 m pitkä putki, kaivolla on syvyyttä ainakin 9 m. Vesi on siitäkin huolimatta ihan savista - ainakin kun katsoo ikkunoita, joihin tuota vettä on roiskittu nurtsin kastelemisen yhteydessä. Tarttis vissiin pestä...

Käyn ehkä katselemassa jossain myymälässä, oiskos jotain lisäsuodattimia (jotka saisin helposti itse asennettua) ja kenties ostan tällä kertaa jonkun halpissadettimen. Ne kun tuntuu kestävän pari viikkoa pidempään kuin nuo kallimmat mallit.

Tai sitten menen pihalle vain esittämään sadetanssin. Eipä tarvisi sitten itse kastella.. :D
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Onnea sadetanssillesi :-D
Foreca kyllä väittää, ettei ainakaan täällä Tampereen seudulla sada viiteen päivään juuri ollenkaan...
Mutta jos tuleekin runsaasti vettä, tiedän sitten, että tanssisi on onnistunut :lol:
Ps:video olis kiva :wink:
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
talo52
Jäsen
Jäsen
Viestit: 222
Liittynyt: To Huhti 19, 2007 23:21
Paikkakunta: Lohja

Re: Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja talo52 »

Meillä oli kaivon pohjalla metrin verran mutaliejua ja laudanpätkiä jostain vanhasta kaivonkannesta. Loka-auto paikalle ja imastiin liejut sekä laudat kaivosta pois ja pohjalle hiekkaa, kun ei ollut karkeempaa tavaraa saatavilla. Vedentulo parani ja vesi on täysin kirkasta. Suosittelen, vaikkakin taisi maksaa joitakin satasia.
Liliath
Jäsen
Jäsen
Viestit: 10
Liittynyt: Ke Marras 23, 2005 17:38

Re: Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja Liliath »

Kiitoksia jälleen, täälläpä on avuliasta porukkaa :) Kaivon puhdistus voisi kyllä olla oikeinkin järkevää, kun veikkaanpa todellakin, että pohjalle on vuosikymmenien saatossa kerääntynyt jos jonkinmoista.

Löysin muuten Bauhausista sellaisen pumpun ja vesiletkun väliin asennettavan puhdistimen. Vielä en saanut laitettua sitä paikoilleen, kun ei ollut oikeankokoista liitospalaa. Pitääpä hommata semmoinen ja koittaa uusiksi. Lisäksi löysin semmoisen sadettimen, joka ei pyöri, mutta kastelee silti aika laajan alueen. Luotto siihen on vahva, koska nytpä savinen vesi ei voi rikkoa ainakaan pyörimismekanismia.

Mutta jottei menisi liian helpoksi, niin onnistuin sähläämään pumpun kanssa ja nyt ei tule vettä tippaakaan. Vedin letkun liian tiukalle, jolloin pumppu kääntyi ja ilmeisesti sinne pääsi ilmaa. Eilen koitin täyttää sitä putkea ja kiristää kaikkia mahdollisia kohtia, mutta eihän siitä mitään tullut. Tänään illalla pitää koittaa lisää, vaikka pahaa pelkään, että on edessä vaan uuden pumpun osto.

Kaikkia teitä tämä varmasti kiinnostaa, sooori :)

PS. Eipä taida Turunkaan seudulla kauheasti sataa, äääääh. Kohta oikeasti menen sadejoraamaan naapureiden riemuksi.
Avatar
lapanen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 596
Liittynyt: Ti Huhti 10, 2007 13:12
Paikkakunta: Salo

Re: Sadetin jumiutuu, mikä neuvoksi?

Viesti Kirjoittaja lapanen »

talo52 kirjoitti:Meillä oli kaivon pohjalla metrin verran mutaliejua ja laudanpätkiä jostain vanhasta kaivonkannesta. Loka-auto paikalle ja imastiin liejut sekä laudat kaivosta pois ja pohjalle hiekkaa, kun ei ollut karkeempaa tavaraa saatavilla. Vedentulo parani ja vesi on täysin kirkasta. Suosittelen, vaikkakin taisi maksaa joitakin satasia.
No jopas oli kallista :shock: Mulla käy loka-auto kerran vuodessa tyhjentämässä kaksi rengaskaivoa ja paskan kuskaaminen pois maksaa noin 70-80e, en nyt muista ihan tarkkaan.

Samalla kun tyhentää kaivon, kannattaa tarkistaa sen kunto eli että ei ole isoja halkeamia. Ja samalla ne paikkaa, jos on.
Vastaa Viestiin