Öljyn hinta

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Tuli juuri tällainen sähköpostiviesti:
POLTTONESTEIDEN HINNAT

Ilmoitamme kohteliaimmin, että olemme muuttaneet seuraavien tuotteiden
hintoja 10.05.2008 alkaen ko. tuotteiden maailmanmarkkinahinnan ja
USD-kurssin muutosten vuoksi seuraavasti:

Uudet nettohintanne polttoaine- ja arvonlisäveroineen vapaasti
seuraavissa kunnissa ovat:

Kunta Tuote Hinta Muutos +/-
Tampere Lämmitysöljy kl 95,64 +5.46 c/l
Lämmitysöljy tl 100,57 +5.18 c/l
Lämmitysöljy Activ kl 96,94 +5.46 c/l

Hinnat ovat voimassa toistaiseksi.
Yhteistyöterveisin
OY TEBOIL AB
Argh! :evil:
Ja minä kun luulin, että olis jo hinta menossa alaspäin
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17209
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Mä taas toivoin että olisi edes jo pysähtynyt. En usko enää että huvikseen tuota tekee.

Kaikki vaan energiaa säästämään ilmaisenergioilla ja kas kummaa taas öljy kallistuu. Syy: Jostain on heidänkin palkka nostettava kulut kun on vakio. Jos me pudotetaan kulutus puoleen niin miten palkat öljyalalla maksetaan? A) porukkaa pihalle B) Tuplataan hinta C) Luovutetaan ja keksitään jotain muuta :?: Tuo on niin iso juttu että uskon että ovat todella tarkkaan asiaa puntaroineet.
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Oravanpyörä valmis, hinta noussut jo niin kulutus laskee edelleen.... hinta nousee....kulutus laskee....
Kerkesin yhessä vaiheessa jo miettimään että teinkö virheen ostaessani talon joka lämpiää suorasähköllä ja puulla, en tainnut sittenkään.
Enää ei muuten saa tupaöljyllä ajaa veneelläkään vaikka kohtahan sillä ei ole väliä kun tupaöljy maksaa melkeen saman kun diesel.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

joopa joo. öljyn hinta nousee, mutta dollarin kurssi laskee, Tämä on jonkinlainen balanssi, jolla hintakehitys on ollut "järkevä". mutta odottakaas kun dollari vahvistuu, niin meillä bensa maksaa 2 euroa ja yli litralta. silloin niitä vasta tarkistellaankin niitä hintoja. Vajaassa vuodessa on barrelin hinta noussut 25%, onneksi ameriikka nyökkää, niin ei tule niin paljon takkiin. puun poltto alkaa kannattamaan, mutta täytyyhän sekin bensalla sahata ?

H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
Jukka68
Jäsen
Jäsen
Viestit: 434
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2005 11:39
Paikkakunta: Oulun lääni

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja Jukka68 »

rautarunnari kirjoitti:puun poltto alkaa kannattamaan, mutta täytyyhän sekin bensalla sahata ?

H
Ja jos oikein sissiksi heittäytyy, niin pokasahalla :-)

Kyllä alkaa löpö olla törkeän hintaista :?

Täytynee nostaa jälleen pellettivermeitten hankinta mietinnän alle...tai puukattila...tai..
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

On tuo öljy vaan sellanen nestemäinen kulta että se vaikuttaa kaikkiin hintoihin. Jos ei muuten niin kuljetuskustannuksien kautta, niin pellettiin kun myytävään polttopuuhun. Saas nähä kuinka pitkälle ne antaa tän pelleilyn mennä ennen kun uskovat että on halvempia, puhtaampia ja järkevimpiä polttoaineita jotka toimii lähes samalla tekniikalla.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

polttoaine omasta metsästä, itsellä se tilanne, että joudun tuottamaan järvenpäästä lahteen polttopuun. tosin, kun rullakoissa liikkuu, niin vuoden puut eli 20kuutiota kulkee 200 euron hintaan rekka-autolla. myös kohteessa logistiikka on fiksua, kun kuutio puita kulkee rullakossa suoraan polttokattilan viereen, niin siinä jää välivaiheet väliin ja työn määrä vähenee merkittävästi.
H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
EL48
Jäsen
Jäsen
Viestit: 203
Liittynyt: Ti Syys 12, 2006 15:57
Paikkakunta: stadi

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja EL48 »

Herrajeesus!

Tarkoittaako ti oikeesti sitä mitä mä luulen...

kesälaatu 95C/L ja talvilaatu yli eskon litra!!, no huh huh...., meikä kun laskeskeli maalämpöpumpun investointia ja kuoletusta niin löpö oli 55c/L, eikä tosta ole kahtakaan vuotta.....

t: käyttäkää ARAN:n 15% lämmitysjärjestelmän muutoksen investointituki ja kotitaloustyövähennys/per capita niin alkaa maalämpöpumppu olemaan jo kohtuuhintaisempi
If I had to explain, You would not understand
ian_rush9
Jäsen
Jäsen
Viestit: 33
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 11:09
Paikkakunta: Porvoo

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja ian_rush9 »

Kohta kuukaden päivät sitten öljyromppeet ( 30v) muutti kierrätystaivaaseen :-D joskus sitä tekee hyviä hankintoja ja joskus vähemmän hyviä. Nyt näyttäisi, että tuo maalämpöjärjestelmä maksaa itsensä takaisin hieman nopeammin.


No aika näyttää... se on kuitenkin varmaa, että norppasähköllä pääsee 100% ympäristöystävälliseen lopputulokseen ( ja näillä öljyhinnoilla norppasähkö on halpaa kuin saippua ) :-D
Kulju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 319
Liittynyt: To Tammi 05, 2006 10:44
Paikkakunta: Lempäälä

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja Kulju »

ian_rush9 kirjoitti: Nyt näyttäisi, että tuo maalämpöjärjestelmä maksaa itsensä takaisin hieman nopeammin.
:-D
Paljonko tuli maksamaan ja mikä pumppu?
ian_rush9
Jäsen
Jäsen
Viestit: 33
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 11:09
Paikkakunta: Porvoo

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja ian_rush9 »

N. 18K ja Thermian Duo 8 avaimet käteen palveluna.
JukkaI
Jäsen
Jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 16:16
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja JukkaI »

Laitoin oljylammityksen tilalle ilmalampo' olohuoneeseen ja toisen ilmalammon kattilaveteen. Talon energiakulutus alle puoleen aikaisemmasta. Laskin 80c/litra hinnalla laiteinvestointien takaisinmaksuajaksi 14kk mutta kun lammitysoljy onkin nyt jo 96 c/litra ja ensisyksyna kysynnan kasvaessa varmasti yli euron/litra, niin tuskin menee vuottakaan kun laitteet ovat maksaneet itsensa takaisin.
DonJenzus
Jäsen
Jäsen
Viestit: 335
Liittynyt: To Marras 08, 2007 13:25
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja DonJenzus »

JukkaI kirjoitti:Laitoin oljylammityksen tilalle ilmalampo' olohuoneeseen ja toisen ilmalammon kattilaveteen. Talon energiakulutus alle puoleen aikaisemmasta. Laskin 80c/litra hinnalla laiteinvestointien takaisinmaksuajaksi 14kk mutta kun lammitysoljy onkin nyt jo 96 c/litra ja ensisyksyna kysynnan kasvaessa varmasti yli euron/litra, niin tuskin menee vuottakaan kun laitteet ovat maksaneet itsensa takaisin.

Et muuten vahingossa satu olemaan se samainen Jukka joka tuolla lämpöpumppu sivuilla esitteli oman ilmavesilämpöpumppu-vekottimensa??

Jos olet niin nostan sulle hattua. Olispa mullakin samanlainen käsitys tekniikasta, niin olisin jo varmasti lähtenyt väkästämään omaa versiotani
öljyllä lämmittäminen on kallista
sähköllä lämmittää vielä kalliimmalla
maalämmön perustuskustannukset on älyttömät
eikä aurinkokaan Suomessa lämmitä tarpeeksi...
...taidanpa vetää villasukat jalkaan
JukkaI
Jäsen
Jäsen
Viestit: 184
Liittynyt: Ti Kesä 12, 2007 16:16
Paikkakunta: Riihimäki
Viesti:

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja JukkaI »

No ihan sama jukka se täällä opiskelee tätä hieman wanhempaa talotekniikkaa :-D

Viikon Pirkkavinkki:
Jos talossasi on öljyllä lämpenevä vesikiertoinen lämmitys, niin osta n.20-eurolla sellainen lämpöpuhallin. Valitse mahdollisimman hiljainen malli jotta ääni ei haittaa. Kun kelit taas kylmenee, niin laita puhaltimen kuivaama ja lämmittämä ilma kiertämään.
Noissa halvemmissakin laitteissa on termari ja usein pienempi ja isompi tehoalue joten pikkurahalla saat parannettua lämmistysjärjestelmääsi melkoisesti.
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Öljyn hinta

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Tarkennas vielä vähän:
Mihin se puhallin laitetaan?
Ja mistä on luettavissa sun ilmavesilämpöpumppuvekottimesi tarina?
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Vastaa Viestiin