ulkovuoraus

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
niktarel
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Ti Joulu 18, 2007 17:06
Paikkakunta: Kotka

ulkovuoraus

Viesti Kirjoittaja niktarel »

Moro. Seuraavanlainen ongelma olisi. Meillä on mineriitti pintainen talo. Tarkoitus olisi poistaa mineeriitit ja siirtyä vaakalaudoitukseen. Onkohan tuosta mineriitin alla olevasta lautaverhoilusta enää mihinkään? Sen verran olen tutkinut, että mineriittien saumoissa on bitumi lisut saumoissa ja levyt on naulattu suoraan alla olevaan lautaverhoiluun. Ajattelin vaan noita naulan reikiä lautaverhoilussa, niitähän on paljon. Onkohan se täysin piloilla. Ja jos nyt joutuu uusimaan laudoituksen niin pitääkö vanha vaakalaudoitus poistaa vai voiko tuulensuojalevyt laittaa suoraan sen päälle. Tuon vaakalaudoituksen alla on vinolaudoitus. Meinaan on tullut jos jonkinmoista neuvoa ja nyt ei tiedä mitä tässä tekisi. Jos joku antaisi jotain vinkkiä/ohjetta, niin voisi vähän suunnitella projektia eteenpäin. Kiitos jo etukäteen. Ja yrittäkää jotain tolkkua saada tosta kirjotuksesta :-D
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Jos vanhasta on säästettäväksi niin ilman muuta kannattaa säästää.
Jos ei niin purkaisin vanhan laudoituksen pois ja laittaisin tuulensuojalevyt vinolaudoitukseen.Samalla tulee tarkistettua vinolaudoituksen kunto.Levyjen päälle rimat ja uusi laudoitus näihin kiinni.Tuulensuojalevyjen alle voisi laittaa vielä nurkkiin tervapaperin.

Jos jätät vanhan alle niin ikkunat jää syvennyksiin ja räystäät lyhenee.Voi tuntua vähältä senteissä mutta ulkonäköön sillä on iso merkitys.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Avatar
tareone
Jäsen
Jäsen
Viestit: 177
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 21:48
Paikkakunta: Järvenpää
Järvenpää
Paikkakunta: Järvenpää

Viesti Kirjoittaja tareone »

Meillä on juuri samanlainen ulkovuoraus eli mineriitti, jonka alla vanha vaakalaudoitus. Samanlainen homma edessä jossain vaiheessa, vielä ei viitsi alkaa hommaan ryhtyä muutamaan vuoteen, kun mineriitit on vielä hyvässä kunnossa.

Ajattelin, että purkaisin mineriitin ja vanhan laudoituksen pois, tuulensuojalevyt vinolaudoitukseen, rimoitus ja uutta/vanhaa lautaa päälle.
Energiatohtori
Jäsen
Jäsen
Viestit: 88
Liittynyt: Pe Syys 22, 2006 10:54
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Energiatohtori »

Jättäisin vanhan ulkovuoren jos se suinkin on kunnossa. Pienet reiät eivät haittaa mitään. Puu on kovempaa kuin nykyhöttö, varsinkin kun sen maalaa samalla kunnon hengittävillä maaleilla. Jos sen jättää niin älä sitten missään nimessä sutaise muovimaalia pintaan, sen alla kun ei ole tuuletusrakoa.

Kertokaapas tässä samalla miten uusin ulkovuoren ilman että ikkunat alkavat pullistelemaan. Tarkoitus olisi pistää vanhan näköiskopiona puut ja rimat pystyyn.

Ongelma on seuraavanlainen: alkuperäinen verhous on tehty kovalevystä jonka päälle on lätkitty rimat. On muuten ollut ihan kohtuullinen ratkaisu, suurimmaksi osaksi ihan hyvässä kunnossa. Nyt olisi tarkoitus tarkistaa vinolaudoitus ja uusia tuulitakki sekä ulkoverhous samalla. Kovin tulee vaan paksu tuosta verrattuna vanhaan parin sentin kovalevy-rima yhdistelmään.

Mitä olette mieltä, eristävä tuulensuojalevy vai ohut paffi tuulensuojaksi? Periaatteessa eristävä lämmittäisi taloa ja pitäisi rakenteen lämpimämpänä sisiältä, mutta ulkonäkö kärsii ja hintakin on korkeampi.

Antti
"Mutta kun on niin mukavaa käydä aamup*****lla pelkät kalsarit jalassa!" Sukulaismies 36 asteisessa kylpyhuoneessa, kommentoituani että sen lattialämmitys maksaa 800e vuodessa.

Vettä säästävät suihkut ja poresuuttimet, sekä energiatehokkaat led-valot.
janes
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: Ma Huhti 09, 2007 20:57
Paikkakunta: Rovaniemi

Viesti Kirjoittaja janes »

Meillä oli vastaava mineriitistä vaakalaudoitukseen siirtyminen viime kesänä. Talossa oli laudoitus molemmin puolin runkoa, joten purimme ulkoapäin mineriitin, pystylaudoituksen, tervapaperin, kuitulevyt ja eristeen pois. Tämä siksi koska kurkkasin eristeiden kuntoa laudoituksen purkamisen yhteydessä ja eihän sitä purua ollut kuin siellä täällä seinissä.

Taloon tuli ekovilla ulkoapäin puhallettuna, sitten 25mm runkoleijona, pystykoolaus ja vaakalaudoitus. Seinät eivät paksuuntuneet kuin nois 20 mm. Tuossakin olisi voinut laittaa vanhat seinälaudat maalattuna takaisin, mutta kun vanha seinä oli pystylaudoituksella ja halusimme vaakalaudoituksen tuli nekin samalla uusittua. Vanhat laudat olisi voinut kääntää ympäri, koska takapuolella ei tietenkään ollut naulan reikiä. Voisit ehkä harkita tällaista vaihtoehtoa jos naulan reiät mietityttää.

Eikös tuon tuulensuojalevyn kuuluisi olla eristetä vasten jotta se toimisi parhaiten? Saako siitä kaiken hyödyn eristykseen jos sen ja eristeen välissä on vinolaudoitus?
Energiatohtori
Jäsen
Jäsen
Viestit: 88
Liittynyt: Pe Syys 22, 2006 10:54
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Energiatohtori »

Tuosta lautojen kääntämisestä: nehän on alunperin asennettu siten, että ne kestävät säätä parhaiten ja puun eläminen ei tee rakoja seiniin lautojen väliin. Eli asennus ylhäältä alas ns. myötäkarvaan jotta vesi ei jää lustoihin makaamaan sekä syömään puuta ja sydänpuoli ulospäin. En suosittele kääntämistä mihinkään suuntaan. Korjatkaa jos olen väärässä.
"Mutta kun on niin mukavaa käydä aamup*****lla pelkät kalsarit jalassa!" Sukulaismies 36 asteisessa kylpyhuoneessa, kommentoituani että sen lattialämmitys maksaa 800e vuodessa.

Vettä säästävät suihkut ja poresuuttimet, sekä energiatehokkaat led-valot.
talo52
Jäsen
Jäsen
Viestit: 222
Liittynyt: To Huhti 19, 2007 23:21
Paikkakunta: Lohja

Viesti Kirjoittaja talo52 »

Meillä tehtiin näin viime kesänä:

-vanhan peiterimalaudoituksen purku
-tarkistettiin purut kaikkialta ja lisättiin tarpeen mukaan (ja poistettiin mineraalivillat porrashuoneen seinän yläosasta ja yläpohjasta)
-ekovilla sinne mihin ei purua, eli yläpohjaan (myös kuistin, jonka seiniin ja alapohjaan kans)
-tervapaperi (tai siis bitumivuorauspaperi) uusittiin tarpeen mukaan, vanha aika hyvässä kunnossa
-tuulensuojalevy 12mm (tuulileijona tai hunton vindtett, miten sattu kauppiaalla olemaan..)
-pystykoolaus puretuilla rimoilla, vaakakoolaus puretuilla laudoilla
-ulkovalaisimille/pistorasioille johdotukset
-uusi peiterimalaudoitus ja ikkunoiden vuorilaudat vanhan mallin mukaan
-lyötiin käsin laudotukset kiinni, koska... no, niin on tehty ennenkin..

Tuolla kuvia: http://kotisivu.dnainternet.net/jarprit/remontti.htm

Ratkaisuja saa vapaasti arvostella :-D

Itseäni ei tuo ikkunoiden "uppoaminen" häiritse, ja nopeasti kasvatettu puutavarakin kestänee kun on noin hyvät ilmaraot takana. Maalina Fintexin petroliöljymaali.

Niin juu, tehtiin saman tien tuo kellarin ulkoporras/katos uusiksi... oma design :roll:
niktarel
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Ti Joulu 18, 2007 17:06
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja niktarel »

Kiitos kaikille vinkeistä. Täytyy ensin purkaa nuo kuistin mineriitit pois ja katsoa miltä näyttää. Antaahan se vähä osviittaa mitä on odotettavissa. Jos nyt päädymme jättämään vanhan laudoituksen niin mitenkähän käy niiden naulan reikien, peittääköhän maali ne? No, tietysti voin testata sitäkin tuohon kuistin seinään keväämmällä. :razz:
Vastaa Viestiin