Ylläpitolämpökö

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
MR
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Loka 17, 2006 17:59
Paikkakunta: Espoo

Ylläpitolämpökö

Viesti Kirjoittaja MR »

Kyseessä erillinen saunarakennus jossa suorasähkö. Kustannus-syistä pidetty lämmitys pois päältä ympäri vuoden mutta kun kosteat kelit alkaa, niin hirvittää katsella kun ulkoseinät ja ikkunat valuu vettä. puru eriste ja yläpohjassa lisänä jotain puhalluseristettä. Mätäneekö pihin sauna. :oops:
Avatar
apache
Jäsen
Jäsen
Viestit: 124
Liittynyt: La Tammi 13, 2007 14:23
Paikkakunta: Oulu
Kotisivu: http://mettahyvonen.blogspot.com
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Re: Ylläpitolämpökö

Viesti Kirjoittaja apache »

Niinno, meillä on heti sodan jälkeen rakennettu saunarakennus, joka on kylmillään aina paitsi lämmitettäessä.

Ei tuo ainakaan vielä ole mädäntynyt :) Vai onko sinulla siellä nykyaikaiset suihkutilatkin?
MR
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ti Loka 17, 2006 17:59
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja MR »

Täydennykseksi; 50-luvulla rakennettu, 98- peruskorjattu päätalon kanssa ja samaan henkeen. Toiminut siihen asti kiinteistön ainoana kosteana tilana.
Puukiuas ja kaakeloitu suihkutila. Vessan asennuksen jälkeen toimisi hyvin asuinrakennuksenakin.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18278
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Tuon tilan asiat olivat varmasti ennen paremmin, sillä peruskorjauksen yhteydessä sen rakenteita muutettiin todennäköisesti huonommin kosteutta sietävään suuntaan ja toisaalta siltä vietiin funktio: niin kauan kun sitä käytettiin säännöllisesti saunana sitä myös lämmitettiin (puulla). Olisihan se joltinen ihme, ellei rakennus näinkin monen märän vuoden jälkeen ole joltain osin homeessa - omaan nenään ei kannata luottaa, mutta kylässä kävijöiden aistimuksia kannattaa kysellä.
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Jos on kuivuvat eristeet ja riittävän usein lämmitetään riittävästi puukiuasta /pataa niin eiköhän tuo kestä.

Yleisesti ottaen tiloja, joita ei pidetä lämpimänä ei pitäisi eristää vaan pitää ainoastaan tuulenpitävinä. Niissäkin ilmanvaihto pitää olla käyttötarkoitukseen sopiva.
Vastaa Viestiin