Kysymys kuuluukin: Miten olisi kätevintä saada lisää purua portaikon päätyseinään? Päädyn puoleinen seinä on koko matkalta vinokaton alla ja yläkolmion puolelta en ainakaan onnistunut sinne lisää puruja saamaan. Ulkopuolella puolestaan päädyssä on vaakapanelit vesikaton aluslaudotukseen asti... Räystään puolella on kattotuolien välissä onneksi irrotettavat laudat, joiden kautta saa purua räystään puoleiseen seinään.
Toisekseen, tuleekohan tuo portaikon kohdalla oleva koko lappeen matkalla oleva vinokatto-osuus varmasti täyteen pelkästän yläkolmiosta survomalla? Ei näet ole ihan tarkkaa käsitystä "yleisesti käytetystä rakenteesta", eli että onkohan siellä jossain lappeen matkalla jotain poikittaisia puita "estämässä" purujen valumista alemmas..?
Toivon mukaan tuosta ensimmäisestä vaiheesta nyt ainakin on jotain hyötyä, olen kesällä kuunnellut portaikon katon ropinaa sateella ja talvella huomannut portaita pitkin "valuvan kylmän ilmavirran", eli osasin arvata puruvajetta olevan melkoisesti - enkä ihan väärässä ollut.
Lieneekö muuten ihan tavallista sekin, että yläkolmiossa on näin muutaman asteen pakkasella selkeästi ulkoilmaa lämpösempää? Lumet kyllä pysyy katolla, eikä jääpuikkoja ole juurikaan ilmaantunut, mutta jotenkin tuo vaan tuntui melkolailla "liiankin lämpöiseltä" välikatoksi... Tuuletusreikiä en vielä ole ehtinyt jokapaikkaan tehdä, ne on ohjelmassa 2.vaiheessa
Ah niin ja pakko laittaa vielä rakennekuvaus tuosta vinokatosta: Sisäpuolelta alkaen portaikossa sormipaneli/huoneissa "Halltex", pinkopahvi(?), laudoitus, pahvi, purut, tervapaperi, laudoitus, ILMARAKO, ruodelaudat, pärekate, kolmiorimahuopakate. Jotenkin olen sangen huojentunut tuosta muutaman sentin ilmaraosta tuolla ruodelautojen alla, ehkä olen nähnyt liian monta liian pelottavaa kuvaa ilmaraottomasta ratkaisusta
