Onnea talolle!
Olemme itse repineet kuluneet huokolevyt seinistä (muutimme marraskuussa -06) ja alta löytyi hyväkuntoinen pinkopahvi. Eteisessä on nyt seissyt nelisen kuukautta Uulan pellavaöljymaalipänikkä odottamassa insipiraatiota maalaamiseen.
Toivon mukaan pellavaöljymaali siis kelpaa.

Ideahan on joka tapauksessa se, että et käytä akryyli/akrylaattimaalia sen pinkopahvin päällä, sillä se muoviaines estää materiaalin hengittäyvyyden. Tätä sivustoa kun selailet, aiheesta on keskusteltu paljon.
Lattia siellä maton ja levyn alla voi olla joko pontattua lattialautaa joka on ollut aikanaan käytössä, tai sitten raakalautaa. Käy kiinteät kaapit läpi, sillä niissä alkuperäistä lattiaa ei välttämättä ole piilotettu maton alle ja näet, minkälaista sieltä muovin ja levyn alta on löydettävissä.
Se rakennuslevy (todennäköisesti muutaman millin paksuista kovalevyä) on hyvä uutinen, sillä muovimattoa ei ole liimattu lautoihin kiinni. Liimasta riippuen, lautojen puhdistaminen maalattavaksi voi olla tekemätön työ. Meillä menee parista huoneesta lattia uusiksi tästä syystä.
Hyvällä tuurilla siellä maton ja levyn alla on hyväkuntoinen ja maalattu lautalattia, joka on ollut levyn alla "säilössä" kunnes sen joku ottaa esiin. Maton ja kovalevyn repiminen on kuitenkin entisöintityötä helpoimmasta päästä..