Lattian alle tuleva paperi, mikä tarkoitus?

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
Khyron
Jäsen
Jäsen
Viestit: 731
Liittynyt: Pe Huhti 13, 2007 10:33
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: Turku
Viesti:

Lattian alle tuleva paperi, mikä tarkoitus?

Viesti Kirjoittaja Khyron »

Eristeen päällehän pitäisi kai laittaa paperi, vähän samalla tavalla mitä seiniin. Mutta mikä sen funktio on? Alakerrassa voisin ajatella että samanlainen ilmasulku mitä seinissäkin, mutta entä toisessa kerroksessa?
Naulat tykkää kun niitä lyödään.
Reiska22
Jäsen
Jäsen
Viestit: 85
Liittynyt: Su Tammi 18, 2015 17:11
Paikkakunta: Akaa

Re: Lattian alle tuleva paperi, mikä tarkoitus?

Viesti Kirjoittaja Reiska22 »

Olen ymmärtänyt asian niin, ettei ainakaan välipohjassa saa laittaa kovin suurella höyrynvastuksella olevaa paperia eristeen päälle. Eristeen alla se pitäisi olla, ettei kaikki kosteus mene sukkana läpi välipohjan eristeisiin. Seinissä taas sitten ns. normaali ilmansulkupaperi, niissähän on kaikissa jonkinlainen höyrynvastus. No ok, näitä Paavo-perinnepapereita en ole tutkinut.

Välipohjaan ajattelin laittaa ihan normaalin paperin lattialautojen alle, eli en ilmansulkupaperia. Eiköhän se silti auta ilmavuotojen tukkimisessa sekä estää eristeen pölyämisen mahdollisista lattian raoista.
Joku viisaampi voisi vielä vahvistaa/korjata nämä tiedot, itselläni on tosiaan vasta tulossa tuollainen operaatio eikä kaikkea tietoa ole vielä kahmittu!

EDIT: "Lankut" muutettu muotoon "lattialaudat".
1929 rakennettu hirsitalo, jossa on aikas paljon työnsarkaa.
Avatar
lmfmis
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3552
Liittynyt: Pe Huhti 17, 2009 10:49
Paikkakunta: Espoo
Kotisivu: viewtopic.php?f=9&t=8430

Re: Lattian alle tuleva paperi, mikä tarkoitus?

Viesti Kirjoittaja lmfmis »

Ihan pölyämisen takia...
Vastaa Viestiin