Katos oven päälle!

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Avatar
Henkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 260
Liittynyt: To Helmi 09, 2006 14:49
Paikkakunta: Turunseutu

Katos oven päälle!

Viesti Kirjoittaja Henkka »

Kuva

Tällaisen mallin mukaan itse tein. Kuva vanhasta Naantalista. Muistan vaan jonkun kysyneen asiaa mutta en löytänyt viestiä.
plaanaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 554
Liittynyt: Pe Marras 18, 2005 2:40
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja plaanaa »

Nii mäki. Tosin minun viritys ei ole noin hienosti viimeistelty kun tuo alakerran portaikon ovi on "takapihalle" eli ei näy kuin naapurin tiiliseinälle.
Hanna
Jäsen
Jäsen
Viestit: 152
Liittynyt: Ke Loka 13, 2004 14:53
Paikkakunta: Varsinais-Suomi

Viesti Kirjoittaja Hanna »

Kiitos kuvasta. Olen niitä edelleen vailla :lol:

Aumakattomalleja jos on jollain, niin lähettäkää ihmeessä. Näkisi vähän, että kumman mallin sitä sitten tekisi tuonne peruskorjattaavaan navettaan.
Avatar
Minttu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 490
Liittynyt: Ti Tammi 17, 2006 14:59
Paikkakunta: Porvoo

Viesti Kirjoittaja Minttu »

Tästä aiheesta on kirjoitettu kokonainen kirja: Ingald Anderssonin "Entréer"

http://www.odla.nu/arkiv/rec/91-534-2514-6.shtml

Löytyy ainakin meidän kirjastosta på svenska, en tiedä onko käännetty suomeksi. Eipä sillä niin väliä, koska kuvat puhuvat puolestaan.

Ingald on mun guru, ihan uskomattomia idealähteitä kaikki sen kirjat. Mua viehättää ajatus esim. siitä, että vesi valuisi kuistin katolta rautaketjua eikä ränniä pitkin. Jossain näin sellaisen ratkaisun ja se näytti tosi hyvältä. Ja toimi!

Olen lukenut toisenkin kirjan kuisteista ja katoksista, mutta en tietenkään nyt millään muista mikä se oli nimeltään. Siinä kerrottiin eri aikakausien tyyleistä ja niille tyypillisistä katoksista.
Vastaa Viestiin