Aloitanpa vinkkiketjun telkkariohjelmista. Katsoin nimittäin äsken ohjelmatietoja juuri, kun sarjan viimeinen osa oli loppumassa
Sarja on nimeltään Tanskalaisia käsityöläisiä, viimeinen jakso näkyy vielä Areenassa, aiheena on pronssivalu. Tekivät puhallinsoittimen muinaisen mallin mukaan.
Valumestarin sanoja ison määrän työtunteja "tuhlanneiden" harjoituskappaleiden ääreltä: Nämä ovat kullan kalliita, koska epäonnistumalla oppii. Nämä ovat kartuttaneet kokemusta. Siitäkin sopii olla ylpeä. Täytyy olla ylpeä siitä, että uskaltaa yrittää ja saa kokemusta. Tiedon kultajyväset ovat romukopassa. Tällä ei paljon soitella. Tämä on silti opettanut meille valutekniikkaa. Olemme saaneet haastetta. Sekin on hyvä asia. Silloin tekee uusia huomioita. Aina ei voi onnistua. Ei se ole tarkoituskaan. Voi valaa vain sitä, mistä tietää kaiken. Samalla taidot karttuvat. Kun valmistamme jotain ammattitaitomme rajoilla, osaamme enemmän kuin projektin alussa. Tätä tietoa voimme soveltaa työhömme.
This Old House on iha ok Grand Designsin jälkeen. Aika paljon amerikkalaiset käyttävät moderneja rakennusmateriaaleja - tai sitten syynä on mainostaminen. Ihan mielenkiintoisia kohteita kyllä, monet satakunta vuotiaita. Noi on striimattavissa netistä.
Vähän ot, mutta kylläpä onkin kehnoa telkkarin ohjelmataso nykyään! kaikista suurinta ihmetystä minussa herättää se, että Yle lähettää perjantain prmite-time ajalla esitetyn SuomiLove -lähetyksen uusintana heti seuraavana päivänä melkein samaan aikaan prime-timell. Eikä siinä kaikki; Nelonen tekee ihan saman The Voice of Finlandille.
Eli Suomen telkkarissa tulee samat ohjelmat uusintoina parhaaseen mahdolliseen katsoja-aikaan, prhhss. Ja loput vähemmän tärkeät ohjelma-ajat on huutokauppakeisarin ja muiden uusintojen uusintoja, niin että "nyt aivan uusia jaksoja!" pitää erikseen oikein mainostaa. Ylellä nyt tuskin on katsojien mielipiteistä niin väliä, mutta miten Nelonen saa myytyä mainoksia näihin lauantai-illan uusintaan tai huutokauppakeisarin toissavuotisen uusinnan uusintaan..
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
http://www.lasistudio.fi/janne-torstens ... ustaminen/
Kuva puhalletusta lasilieriöstä, joka sitten leikataan auki, että saadaan levy. Luulin, että nuo leikataan auki heti kuumina, vaan ei näköjään. Tai voihan sen kai kuumentaa uudelleen.
https://www.youtube.com/watch?v=ClhreJq-SQU
Video uunikaakeleiden teosta ennen vanhaan. Huomaa työympäristö ja puiden havina ikkunan takana Eri tekotapoja kehityksen mennessä eteenpäin, näkee hyvin myös muottityöskentelyä.
sini kirjoitti:https://www.youtube.com/watch?v=ClhreJq-SQU
Video uunikaakeleiden teosta ennen vanhaan. Huomaa työympäristö ja puiden havina ikkunan takana Eri tekotapoja kehityksen mennessä eteenpäin, näkee hyvin myös muottityöskentelyä.
Kiitos linkistä, oli tosi mielenkiintoinen ja muistutti taas kerran että ei se ruotsinkielen oppi mennyt hukkaan - usein löytyy ruotsiksi hyvin asiaa mitä ei suomenkielellä ole tarjolla.