maanvaraisen alapohjan eristys

Seinien, ylä- ja alapohjan eristäminen uusilla tai vanhoilla eristeillä.
Vastaa Viestiin
juha1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 705
Liittynyt: La Marras 27, 2010 19:17
Paikkakunta: kemistä 11km etelään...

maanvaraisen alapohjan eristys

Viesti Kirjoittaja juha1 »

elintasopatti on tehty maanvaraisella alapohjalla. koko patti nyt on räjäytetty auki, kun saunaremppa on menossa ja lattian alta löytyi 2 x 50mm styrox eristeenä, sen alla hiekkaa.

olen tuota hiekkaa nyt lapioinut ikkunan kautta pihalle ja ajattelin laittaa pohjalle 100m riisisuklaata ja sen päälle eps:n 100mm.

lattiaan kuitenkin tulee sähkövastus, niin olisiko parempi kuitenkin kasvattaa tuota eristyspaksuutta vähintään sinne 250milliin..? kaivamisen vaivahan se tässä vaiheessa on täysin, eristeen hinta tuossa konkurssissa on mitätön..

päätyn alajuoksu oli keskeltä pehmeä, sen olen jo poistanut ja vaihtanut, juoksun päissä on kosteuden tummentamaa puuta mutta se kuitenkin on kovaa ja kestävää, ei mätää taikka mielestäni lahoa taikka homeessa. tuleeko tuo tummentunutkin poistaa kokonaan vai riittääkö, että pehmeät osat on vaihdettu? kestävyyden kannalta tuskin kovin on merkitystä?

tuulilevynkin sain pysymään ehjänä, ainoa haitta vaan, että tuulilevyn alaosa nyt on irti juoksusta kun ulkopuolelta ei saa sitä naulattua kiinni ehjä verhouksen vuoksi. ajattelin jos sille kohdalle vetäisi uretaania sen verran että tulee tiivis liitos. ongelmia tuon kanssa..?
sen siitä saa kun ei ole rakennusmies, joutuu pähkäilemään ja kyselemään tyhmiäkin..
itokt
Jäsen
Jäsen
Viestit: 169
Liittynyt: To Kesä 10, 2010 17:46
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: maanvaraisen alapohjan eristys

Viesti Kirjoittaja itokt »

juha1 kirjoitti:tuulilevynkin sain pysymään ehjänä, ainoa haitta vaan, että tuulilevyn alaosa nyt on irti juoksusta kun ulkopuolelta ei saa sitä naulattua kiinni ehjä verhouksen vuoksi. ajattelin jos sille kohdalle vetäisi uretaania sen verran että tulee tiivis liitos. ongelmia tuon kanssa..?
Siitä en tiedä, mutta onhan uretaaniakin vesihöyryn läpäisevää. Esim. Soudal Flexifoam. Tällä ainakin vähentää mahdollista riskiä.
Vastaa Viestiin