Tälleen tärvelty talo

Rintamamiestaloista ja muusta
Vastaa Viestiin
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Tälleen tärvelty talo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Voi jee.

Kirkkonummella oli aivan ihana talo.

Ai-van I-ha-na.

Aina 70-luvulle asti.

(EDIT: ) http://www.etuovi.com -> kohde 689383

Sisustus on vieläkin aivan upea, pihapiiri mieletön, saunamökki on verrattoman söpö, navettaan voi tehdä vaikka veneveistämön :-)

Ja päärakennus on....

Muodinmukainen. Lisäeristetty. Ikkunat vaihdettu hienoihin puunsuojaikkunoihin. Ulkovuorausta on turvotettu riittävästi. Sirotepintainen mineriitti kruunaa kaiken.

Aikansa muodin mukaiseksi tehty, lisäeristetty talo.

Pekka

P.S. Haluan pyytää anteeksi varmuuden vuoksi talon myyjältä, koska tarkoitus ei ole hyökätä talon kimppuun. Tarkoitus on vain muistuttaa kaikkia siitä että muodinmukaisin sisustus (tässä tapauksessa valitettavasti ulostus) ei välttämättä kestä aikaa.

Rakastakaa niitä pikku vikoja taloissanne, älkää tehkö niistä muuta kuin ne ovat.


P.P.S. En halua tehdä tästä mitään "dissausketjua" ja en halua että kukaan myyjä joutuisi kärsimään miinus-mainostuksesta palstalla. Minusta on kumminkin tärkeää kohottaa esille jotain ihan lähimenneisyyden esimerkkejä siitä että muodinmukaisin tapa korjata ei välttämättä ole se oikea.

P.P.P.S Kävyt pois kärsästä! Mä olen kuitenkin vain vanha jäärä Kuva
Viimeksi muokannut Pekka Huhta, La Marras 11, 2006 11:07. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

"Sivu on vanhentunut
Sivua ei voida luoda uudestaan, koska sivun luontiin tarvittavat tiedot ovat vanhentuneet. Vältyt tällaisilta ilmoituksilta, kun et käytä selaimen takaisin-painiketta. Käytä takaisin-painikkeen sijaan käyttöliittymässä olevia linkkejä navigointiin. "

Onkos ID:tä? Kiinnostaisi nähdä talo.

EDIT: Taisi olla kohdenumero 689383?
Avatar
Henkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 260
Liittynyt: To Helmi 09, 2006 14:49
Paikkakunta: Turunseutu

Viesti Kirjoittaja Henkka »

Eiköhän se siitä. Eipä siinä mitään, päärakennuksen hirsikehikkokin voi olla vielä kohtuu ehtaa. Pihapiiri tosiaan kaunis. Navetasta saisi vaikka NAVETAN :wink: . Niin...ja talon pintaan starkilta amerikassa paljonkin myytyä vinyylilautaa. On niin näköistä että, eikä takuullaa tule tikkuja sormiin :twisted:
ville
Jäsen
Jäsen
Viestit: 425
Liittynyt: Ke Helmi 16, 2005 0:08
Paikkakunta: OULU
Paikkakunta: Oulu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja ville »

Mansardi katoista aina pitänyt ja hieno peili!
Avatar
maanma
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 2371
Liittynyt: Ma Tammi 10, 2005 22:21
Paikkakunta: Turku
Paikkakunta: 80m2, talo -48/50, pelletti, aurinko, sähkö, öljy

Viesti Kirjoittaja maanma »

Onkos toi pinnassa oleva jotain Karat nimistä levyä?
Jukka68
Jäsen
Jäsen
Viestit: 434
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2005 11:39
Paikkakunta: Oulun lääni

Viesti Kirjoittaja Jukka68 »

Ja hinta oli varmaan vitsi, jos oikein laskin nollien määrän :-)
Petri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 264
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 12:33
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Petri »

- Nätti mökkihän siellä on, tosin kuorrutuksen alla
- Katto jäänyt 'perusparantamatta'.
- Luonnonkivisokkeliko siellä pilkottaa ?
- Eiköhän nuo 70-luvun ikkunat ala olla jo kaatopaikkakamaa ...

Toivottavasti joku vanhojen talojen estetiikkaa ymmärtävä ottaisi tuosta 'entisöintikohteen' itselleen.
Jukka68 kirjoitti:Ja hinta oli varmaan vitsi, jos oikein laskin nollien määrän :-)
Pääkaupunkiseudulla ei nollien määrä ole koskaan vitsi ! :cry: :evil:
kamala mörskä - miks ne tollasen osti - hirvee urakkaPetri Leskinen
Paula

Viesti Kirjoittaja Paula »

Ihana tyyppiesimerkki talosta jonka nähdessään meikäläiset ajattelee "tästähän saa pienellä remontilla aivan mahtavan!".
Muut ajattelee "Hyvä tontti, purkutraktori paikalle ja uusi talo tilalle" :-)
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Tontin koko on hieman isompi kuin pääkaupunkiseudulla yleensä...Vai onks toi jo ihan landella? :-D Oikein sormet syyhyää kun ajattelee mitä tuosta saisi ja mitkä mahdollisuudet!Toivottavasti päätyy oikealle ostajalle ettei käy niinkuin Paula tuossa yllä totesi.Kyllä tuollainen luonnonkivisokkeli on sitten tyylikäs!
EL48
Jäsen
Jäsen
Viestit: 203
Liittynyt: Ti Syys 12, 2006 15:57
Paikkakunta: stadi

Jess!

Viesti Kirjoittaja EL48 »

Paskahuusin seinät samanlaista LSD-levyä ku meillä :-D

Tulee "groovyt vibat" ku käy scheissella!

t:yläkerran hyyskä menee pintaremppaan sitten joskus ku o aikaa ja rahaa (ehkäpä kesällä 2008?)
If I had to explain, You would not understand
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Näinpä.

Surullisinta tuossa on se, että talon runko on niin vietävän nätti.

Ja voin vaikka vannoa että remontin tekijä on ollut tosi ylpeä tuosta Karaattilevyllä päällystetystä "modernisaatiosta" aikanaan. Aika loistokas esimerkki siitä Tampereen rakennusvalvonnan rm-talonkorjausohjeesta:
Kaikki aiemmat julkisivumuutokset on todettu aikaa kestämättömiksi. Myös nykyinen monisuuntainen paneeliratkaisu on tuonut pääasiassa epäonnistuneita ratkaisuja. Yleensä muutos halutaan tehdä, koska rakennusta halutaan uudistaa muotivirtausten tai omien mieltymysten mukaiseksi. Julkisivuverhouksen kestoikä on kuitenkin useita kymmeniä vuosia, ja talojen omistajat ja muotivirtaukset muuttuvat sinä aikana paljon. Ainoa aikaa kestävä perusta rakennuksen julkisivulle on sen alkuperäinen ilme.
Ja ajatelkaa sitä ylpeyttä kun tuo on alun perin "peruskorjattu" ja vielä kaupan päälle saatu siitä Melkeen Oikean Kivitalon näköinen. Toivottavasti löytyy joku toinen yhtä onnellinen, joka löytää alkuperäiset paneelit sieltä lasivillojen alta :-)

Oli se tosiaan Karaattilevyä, en saanut tuota tuotemerkkiä päähäni.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Tervis68
Jäsen
Jäsen
Viestit: 150
Liittynyt: To Marras 24, 2005 11:26

Viesti Kirjoittaja Tervis68 »

sydärin meinasin saada kun näin torpan.... mikä siel pihasaunan piipussa törrötti? wc:n lattiakaivo ei taida kyl oikeen vetää. ja "lieviä kosteusvaurioita"
vesamaan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 370
Liittynyt: Ti Syys 26, 2006 22:03
Paikkakunta: Orimattila

Viesti Kirjoittaja vesamaan »

Tomppa kirjoitti:Tontin koko on hieman isompi kuin pääkaupunkiseudulla yleensä...Vai onks toi jo ihan landella?
Siinä naapurikylässä asuneena voin todeta että ON :lol:
Avatar
Henkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 260
Liittynyt: To Helmi 09, 2006 14:49
Paikkakunta: Turunseutu

Viesti Kirjoittaja Henkka »

Henkka kirjoitti: Niin...ja talon pintaan starkilta amerikassa paljonkin myytyä vinyylilautaa. On niin näköistä että, eikä takuullaa tule tikkuja sormiin :twisted:
Tuo oli vitsi...anteksi mutta oli pakko tarkentaa. On sen luokan asiasta kyse ettei ole järkevää pelleillä. Juuri kun sain oman talon pellit vaihdettua lautaan niin ei halua "vinyylimiehen" mainetta. :neutral:

Ei saa pelleillä pellleillä :roll:
Oikku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 84
Liittynyt: Ti Huhti 04, 2006 0:37
Paikkakunta: Keski-Suomi

Viesti Kirjoittaja Oikku »

Tuosta navetasta maksaisin... maltaita. :twisted:
Vastaa Viestiin