Leikkimökki homehtuu

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Vastaa Viestiin
Avatar
korppi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 139
Liittynyt: Su Heinä 05, 2009 16:23
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja korppi »

Terve!

Jotenkin voisi ymmärtää, että tässä meidän rintamamiestyyppisessä olisi hometta, mutta ei, vuosi sitten paikalla kasattu leikkimökki homehtuu.

Kuvia:

Kuva

Kuva

Maalatut osatkin homehtuvat

Kuva

Kuistin lattia

Kuva

Myös lattia ja seinätkin vetävät homeeseen

Mökin kasasi mökin toimittaja itse elementeistä vuosi sitten. Tosiaan nuo ulkopuolen homeet huomattiin ensin, ja niiden kanssa kai voisi elää, mutta kun sisäpuolen lattiassa ja osin seinissäkin on vihreää kasvustoa. Lattian voisi vielä vaihtaa, mutta seiniä ei. Mitähän tässä voisi tehdä? Yhteys huomenna mökin toimittajaan, saa nähdä mitä sanoo. Ei tunnu tällä hetkellä kovin mukavalta leikkipaikalta tyttärelle :-(

T. Mustakorppi
kakkaroolari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 471
Liittynyt: Ti Heinä 20, 2010 10:39
Paikkakunta: Kangasala

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja kakkaroolari »

Mä kokeilisin ensin pestä ton homepesulla ja kunnon huuhtelu päälle. Kestopuut ja lattian vois kuivattua vetästä vaikka jollain puuöljyllä. Pielipuita en varmaan jaksaisi maalata toiseen kertaan jos homepesulla sais ne puhtaaksi.
Avatar
PetteriKivimäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2045
Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja PetteriKivimäki »

Mielestäni näyttää siltä, että leikkimökki on rakennettu ei-kuivasta puutavarasta. Silloin ei välttämättä homepesut auta.

Tai onko mökki varjossa? Silloin voisi selityksenä olla se, että vetisen syksyn kastelema puutavara ei ole päässyt missään vaiheessa kuivumaan.

Kunnon puutavara ei kyllä noin homehdu, ainakaan omalla pihallani.
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
kkk
Jäsen
Jäsen
Viestit: 213
Liittynyt: La Tammi 14, 2006 0:01
Paikkakunta: tampere

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja kkk »

Tietoa homeesta Panu Kailalta:

http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/2 ... o-homepesu
http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/2 ... taivasalla

http://www.tamperelainen.fi/artikkeli/2 ... vat-seinat:
"Ensimmäiset mustat pilkut tuoreella hirrellä ovat yleensä hometta, mutta täysin vaaratonta ja vain aivan pinnassa. Puun sisällä kasvavan sinistäjäsienen pilkut ehtivät pintaan vasta hieman myöhemmin.
Ulkopuolelle en tekisi mitään. Sinistäjäsieni harmaannuttaa puun luonnollisesti ja ennen pitkää myös tasaisesti. Reipas homeenkasvu vähenee itsestään vuosien mittaan.
Sisäpuolelta home lähtee kuuraamalla, mutta homma on aika turhauttavaa, jos kosteutta pääsee jatkuvasti taloon kaikista aukoista. Ensin pitäisi aukot sulkea vaikka levyin. Pieni lämmittäminen olisi myös hyväksi kostealla ilmalla, ei keskitalvella.
Maalaaminenkaan ei ole suositeltavaa ennen kuin aukot on tukittu ja seinät kuivia. Toisaalta voi tilanteeseen suhtautua niinkin, että sinistymät antavat vain elävyyttä seinäpinnalle."

Kaikki P kailan muutkin hyvät artikkelit köytyvät tältä sivustolta , hakuun talotohtori:
http://www.tamperelainen.fi/search/apac ... alotohtori
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja vesahy »

Tuo lienee todella hometta, mutat kaikki musta ja tumma ei ole hometta. Ainakin meillä otsalaudoissa kasvaa ihan selvää jäkälää ja ilmeisesti myös jotain levää. Haitakkeita kuitenkin.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Spautio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1269
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2011 10:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja Spautio »

Meillä kanssa tuli tuollaista pilkustoa vastaavantapaiseen ulkovajaan, siis elementtisellaiseen, ja noin vuoden jälkeen. Pesin sen huomattuani kaikki paikat hyvin homeenpoistolla, annoin kuivua pari kuukautta ja sitten vaan maalasin paikat uudelleen. Sisäpuolella meillä ei ollut hometta, en tiedä auttoiko sitten se että käsittelin lattiaelementit jollain millälie kyllästysaineella, RTV:ltä ostettua mietoa ja ympäristöystävällistä litkua siis. Ainakaan 5 vuoteen ei enää tullut mitään pilkkua mihinkään.

Omasta mielestänikin puu on ollut ihan liian märkää ennen maalausta. Tuollaisesta ei kannata huolestua.
Zaffodi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2289
Liittynyt: Pe Maalis 26, 2010 14:44
Paikkakunta: Turku

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja Zaffodi »

Lämmittämätön mökki ja ehkä varjoisassa paikassa? Kyllä sinne hometta ilmestyy ihan väkisin.
Ulkopinnat saa pesemällä puhtaaksi, sitten joku kunnollinen maali päälle, esim. Vinha (peittävä puunsuoja) jossa on tarpeeksi homeensuoja-aineita. Tikkurilan tuotteista tiedän ainakin valkoisen aitamaalin jossa on nykymääräysten rajoissa maksimimyrkyt.
Sisäpuollelta pesu ja kuivatus. Lautojen käsittely myös sieltä puolelta, käsittelemättömänä ottaa väkisinkin nokkiinsa jos ei ole kuivana koko ajan. Puunsuojakin käy kunhan tuulettuu kunnolla, eihän siellä asuta.
Terassilaudat on painekyllästettyjä, pesu ja öljyä päälle.
Avatar
listuri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 120
Liittynyt: Ke Helmi 08, 2012 14:15
Paikkakunta: Jyväskylä

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja listuri »

Meillä on sama hometilanne viime talven jäljeltä ulkorakennuksen kuistin kaiteissa, vaikka ovat olleet homeettomina ja maalattuina paikoillaan jo vuosia. Ja ihan aurinkoisella paikalla vielä! Ulkovarastossa on tämän talven jäljeltä myös lautakasat homeessa, eivät ole aiemmin homehtuneet eli kelit on olleet homeelle kyllä nyt suosiollisia. No, vesikelithän olikin koko talven pakkasten sijasta. Sen sijaan leikkimökki ei ole meillä homehtunut, kopkop, tosin meillä on sellainen avomalli, jossa ei ole ikkunalaseja eikä ovea, niin että pääsee kivasti tuulettumaan.
Avatar
J&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 288
Liittynyt: La Elo 06, 2005 10:37
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja J&J »

Meillä myös kuistin kaiteissa hometta, samoin kuistin alle tehdyssä kopperossa (mahtuu ruohonleikkuri ja polkupyörä säilöön). Viime kesänä tehty kuisti ja maalaattu samaten, eli puu oli kosteaa maalatessa. Aurinko paistaa tohon ehkä klo8.00-18.00. Öljymaalilla maalattu. Pesu vai maalaus ensi kesänä?
PETEBJ75
Jäsen
Jäsen
Viestit: 691
Liittynyt: Pe Heinä 06, 2007 10:44
Paikkakunta: Metsä

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja PETEBJ75 »

Esteettinen haitta. Ei muuta
Ammattimies saa hyvästäkin huonon!
Hyvin suunniteltu ei ole vielä yhtään tehty!
ajl
Jäsen
Jäsen
Viestit: 59
Liittynyt: La Elo 03, 2013 13:31
Paikkakunta: Vantaa

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja ajl »

PETEBJ75 kirjoitti:Esteettinen haitta. Ei muuta
Just noin. Nuo pintahomeet ei yleensä ole edes terveydelle vaarallisia. Kloriitilla voi pestä homeet pois, tappaa samalla jäljelle jääneen kasvuston. Nykyisin ei maaleihin saa enää laittaa mitään tehokkaita homeenestoaineita kuten jotain elohopeaa tai lyijyä tms kunnon aineita.
Avatar
J&J
Jäsen
Jäsen
Viestit: 288
Liittynyt: La Elo 06, 2005 10:37
Paikkakunta: Jyväskylä
Viesti:

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja J&J »

^Eli siis pesulla lähtee? Ei jää näkymään länttejä? Kosmeettinen haitta on joo pelkästään, voisikin tänään miettiä jaksaako olla niin reipas että pesisi kaiteet.
Avatar
korppi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 139
Liittynyt: Su Heinä 05, 2009 16:23
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja korppi »

Kiitos vinkeistä, tulevana viikonloppuna pitäisi olla lämmintä niin pestään nyt kun on aineet ja pesuvehkeet hommattu.

T. Mustakorppi
Avatar
korppi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 139
Liittynyt: Su Heinä 05, 2009 16:23
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Leikkimökki homehtuu

Viesti Kirjoittaja korppi »

Pestiin viikonloppuna Tikkurilan Homeenpoisto-aineella. Puutarharuiskulla levitys, puolen tunnin odotus ja huuhtelu painepesurilla matalalla paineella samalla harjaten. Aluksi näytti, ettei mitään tapahdu, mutta myöhemmin tulos näytti oikein hyvältä. Valkoiset osat kellastuivat, mutta nehän menevät uudelleenmaalaukseen joka tapauksesssa. Täytyy selvittää mitä maalia on käytetty. Puunväriset osat sen sijaan eivät saaneet värivirhettä, joten ne voi suojata värittömillä aineilla.

Kaikki hyvin :-)

T. Mustakorppi
Vastaa Viestiin