Nokiset paneelit

Vastaa Viestiin
einari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 85
Liittynyt: Pe Helmi 01, 2008 23:14
Paikkakunta: Ruokolahti

Nokiset paneelit

Viesti Kirjoittaja einari »

Mummon mökin saunan paneelit ovat vuosikymmenten saatossa nokeentuneet ihan pikimustiksi. Kokeilin kuivahioa muutaman panelin verran, mutta kovin työlästä se on, seinät ehkä menee, mutta katto. Ensi kesänä ajattelin kokeilla painepesurilla putsaamista.
Olisiko kenellä muitakin vaihtoehtoa kuin paneleiden uusiminen?
Kesäsaunaksi tätä ajattelin.
Fuse
Uusi jäsen
Viestit: 8
Liittynyt: La Elo 21, 2010 23:11
Paikkakunta: VANTAA

Re: Nokiset paneelit

Viesti Kirjoittaja Fuse »

Omasta mielestäni mustat pinnat kuuluvat vanhaan saunaan, mutta jos nuo väkisin haluaa putsata niin soodapuhallus on oikea keino. Google kertoo lisää.

-Marko
tessu

Re: Nokiset paneelit

Viesti Kirjoittaja tessu »

Painepesurit kannatta melkei unohtaa kun puun kanssa ollaan ja sitä käsitellään,syyt vaan aukee ja tulee huonoo jälkeä!
Ei muuta kuin juuriharja käteen ja pesupulveria siihen ja lämmintävettä ja jynssäämään,lähtee sen minkä lähtee,ite jynssäsin kans vanhempien käytön jälkeen varrellisella kovaharjaksisella harjalla katot ja seinän ja sen lähti minkä lähti kun loppu tummennus on lakan alla!
Jos oikein riuskaa otetta käyttäs niin vaikka hiekkaa sekaan jopas sitten hieroo sen minkä tarvii.
einari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 85
Liittynyt: Pe Helmi 01, 2008 23:14
Paikkakunta: Ruokolahti

Re: Nokiset paneelit

Viesti Kirjoittaja einari »

Tänään jatkoin panelien konehiontaa, ja jatkan tähän malliin. Unohdan soodapesut ja painepesurit. Kyllä tämä hiomalla ja jynssäämällä hoituu. :-)
Vastaa Viestiin