Eli, alhaalta ylöspäin: normi hiekkalaatikkohiekkaa/soraa, betonivalu reilut 5cm, jotain mustaa mönjää siveltynä, muovi, 50mm styroksi, 28mm lautalattia, jonka päällä vielä täysin kontaktiliimalla liimattu muovimatto.
Arvion mukaan joku 70-luvun tekele tämä.
Kumma kyllä hometta ei näkynyt missään, mutta muuten purkaminen on suht-helppoa, puut kun murenee käsiin
Mutta sitten itse asiaan, tila on siis pienehkö erillinen huone kellarin nurkassa, joka olisi kiva puolilämpimänä varastona, ulkoseinissä on rivinteeraus, ja ympäriinsä 50mm stryroksi koolauksilla, nämäkin pitää katsoa onko mätää.
Tuo lattian puoli vaan on ongelma, miten tuohon saisi jonkunsorttisen lämpöeristyksen siten, että vääjäämättä lattiasta tuleva kosteus pääsisi poistumaan.
Alusmaita en lähde vaihtamaan, joten betonilaatta jää mutta rakenne siitä ylöspäin?
