Googlettamalla löysin yllättävän vähän tietoa tämän tuhoamisesta.
Puistopökkösieni
Puistopökkösieni
Auttakaa! Vanhan ihanan pihapiirimme sireenipensaan juurelle on pesiytynyt puistopökkösieni joka uhkaa levitä laajemmalle. Onko kukaan saanut tätä tuhottua tai onko muita kokemuksia tästä haisevasta lajikkeesta? Pihan yksi nurkkaus haisee kuin mätänevä raato
Googlettamalla löysin yllättävän vähän tietoa tämän tuhoamisesta.
Googlettamalla löysin yllättävän vähän tietoa tämän tuhoamisesta.
Re: Puistopökkösieni
Heh, sehän on kaunis kuin mikä
Meillä on yhdessä kohtaa pihaa kans, roskisten luona. Eipä sieniä kai saa muuten tuhottua, kun lapioiomalla maata sienineen ja rihmastoineen pois ja nousevat sienet polkemalla muussiksi?
Meillä on yhdessä kohtaa pihaa kans, roskisten luona. Eipä sieniä kai saa muuten tuhottua, kun lapioiomalla maata sienineen ja rihmastoineen pois ja nousevat sienet polkemalla muussiksi?
- PetteriKivimäki
- Jäsen

- Viestit: 2045
- Liittynyt: To Touko 17, 2007 11:32
- Paikkakunta: Jyväskylä
Re: Puistopökkösieni
OOTEE! Sana "Pökkö" nimessä tarkoittaa juuri sitä miltä sieni näyttää! Meinasin muutama vuos sitten ajaa autolla ojaan, kun nauratti niin: radiossa haastateltiin koiranpökkösienen & puistopökkösienen nimennyttä ikääntynyttä sienitutkijaa; oli hänelle ollut todella tuskaisen vaikeaa löytää kelvollista synonyymiä koiraskoiran sukuelimelle! (Pökkösienet on nimetty vasta 1960-luvulla, kun ne tänne Suomeen jostain levis)J&J kirjoitti:Heh, sehän on kaunis kuin mikä![]()
Koskahan saadaan "Vottisieni"!
Jumalauta, saunan takana on tilaa!
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
Ensi kesänä teen sinne kasvimaan.
-
Laurakaisa
- Jäsen

- Viestit: 1241
- Liittynyt: Ma Huhti 05, 2010 21:28
- Paikkakunta: Mikkeli
- Kotisivu: http://laurakaisatalo.blogspot.com
Re: Puistopökkösieni
Meidän kadulla on osalla tonteista tuota ah niin ihanaa luonnon kummajaista. Jos nyt naapureiden kommentteja suoraan ja lohduttomasti siteeraan niin ei sitä millään saa hävitettyä, jos ei tosiaan ryhdy johonkin massiivisiin maanvaihto-operaatiohin. Sillä tosin tuntuu olevan sellainen ominaisuus, että se saattaa jonkun vuoden jossain pihassa jöpöteltyään sitten vaan ihan omia aikojaan kadota, ainakin muutamalla tontilla näin on täällä meidän huudeilla käynyt.
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
- vesahy
- Jäsen

- Viestit: 3354
- Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
- Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa
Re: Puistopökkösieni
Muistelen joskus kuulleeni radiosta tai lukeneeni lehdestä, että Atamon voisi tehota. Pulveria kastelukannuun ja reilu kastelu sienille! En ole kuitenkaan itse konstia koskaan kokeillut.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Re: Puistopökkösieni
Joo me ollaan nyt kokeiltu atamonia sekä levitelty tuhkaa ja kalkkia päälle. Nämä vinkit sain äidiltäni joka on puutarhamyymälässä töissä. Toivon todella että tuo ruma p*skiainen poistuu pihaltamme mahd.pian. On siis levinnyt koko sireenipensaan alle joka on kooltaan n. 3m*1,5m ja siitä alkanut levitä myös nurmikon puolelle. Sireeniä en haluaisi alkaa hävittämään kun se on juuri kasvanut niihin mittoihin että antaa näkösuojan tieltä. Kaiken huipuksi oon kärsinyt aivan järkyttävistä raskauspahoinvoinneista koko kesän ja oon über herkkä KAIKILLE hajuille, ei oo helppoo

