Kantavat seinät yläkerrassa

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
Vastaa Viestiin
Jamagi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 38
Liittynyt: Ti Maalis 01, 2005 14:44

Kantavat seinät yläkerrassa

Viesti Kirjoittaja Jamagi »

Yläkerran huonejärjestystä pitäisi muuttaa ja siinä yhteydessä ottaa huone käyttöön ullakkotilaa. Mistään en ole onnistunut löytämään kuvia, jotka selventäisivät mitkä seinät rintsikassa ovat yleensä kantavia. Purkamallahan näkisi mitä levyjen takaa löytyy, mutta olisi kiva tehdä suunnitelma ja budjetti ennen aloitusta.

Kattotuolit meillä on 2x4 ja jatkuvat harjalta seiniin asti. Yläpohjassa purujen alla on 2x4 naulattuna vaakaan kattotuoleihin kiinni. Sisäseinät sijaitsevat näiden vaakapuiden kohdalla.

Mikä tekee homman erikoiseksi on aikanaan tehty remppa. Toisesta huoneesta ullakkotila on jo otettu käyttöön ja seinä purettu. Uusi seinä on tehty 2x2 ja levytetty. Mistään kohtaa tästä uudesta seinästä ei tunnu löytyvän koputtelemalla mitään tukevampaa ei pystytolppaa tai vaakapuuta.

Ei ymmärrä.
jonin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 676
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2005 10:01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jonin »

Meillä on vähän saman tyyppinen rakenne. Kattotuoli jonkun verran järeämpää (olisko suunnilleen 2,5 * 5 tuumaista), samoin tuo vaakasuuntainen tuki on osapuilleen samanlaista. Kantavia seiniä (ulkoseinien lisäksi) on meillä ainoastaan harjan suuntaiset seinät n. 2 ulkoseinistä sisäänpäin. Otettaessa yläkerrassa kylmää tilaa käyttöön, jouduin poistamaan pätkän tätä seinää ja kantavia tolppia. Ne korvattiin parilla 50x200 millisellä palkilla, jänneväli reilut 3 metriä.

Harjaan nähden poikittain olevat seinät eivät meillä olleet kantavia. Ne eivät itse asiassa edes ole juuri kattotuolien kohdalla. Nuo vaakasuuntaiset tuet ovat kattotuolirakenteen kannalta olennaiset ja tietysti yläkerran huoneiden sisäkatto on kiinni noissa.
Petri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 264
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 12:33
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Petri »

Meillä kattotuolit ovat 2x6' ja kantavat koko katon ulkoseinille. Puolet yläkerrasta on avaraa tilaa koko talon leveydeltä.
jonin kirjoitti:Harjaan nähden poikittain olevat seinät eivät meillä olleet kantavia. Ne eivät itse asiassa edes ole juuri kattotuolien kohdalla
Meillä poikittaiset seinät ovat hormin kohdalla, jossa ei luonnostaankaan siis kulje kattotuoleja.

eli ei yläkerran kantavia väliseiniä laisinkaan täällä

Toisaalta vähän sellainen aihe etten hirveästi menisi neuvomaan ketään näin netin kautta.
Viimeksi muokannut Petri, Ti Loka 03, 2006 11:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
kamala mörskä - miks ne tollasen osti - hirvee urakkaPetri Leskinen
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

olisi kiva tehdä suunnitelma ja budjetti ennen aloitusta
tuossa kohtaa on se virhe. rmt:ssä kyllä on jotain yleisiä rakenteita, mutta ne eivät kerro teidän talonne kantavien seinien paikkoja. rakentamistapaan tuohon aikaan kuului, että piirustuksista usein poikettiin työmaalla, eikä poikkeuksia edes välttämättä merkitty minnekään.

hyvä peruslähtökohta rmt:ssa on pitää kaikkia väliseiniä kantavina (~tukevina, ~jäykistävinä) kunnes toisin todistetaan. aloita koko suunnittelu rakenteiden tutkimisella/tutkituttamisella, se maksaa joka tapauksessa itsensä takaisin.

noista kattotuolien tuumista ei millään selviä kantavat rakenteet - varsinkin ns. ruotsalaismallisten kattotuolien yhteydessä voi olla mitä tahansa muita tukirakenteita...
Vastaa Viestiin