VillaCoi on perheineen asunut Hämehessä jo tovin 1920-luvun hirsitalossa...jossa ryömintätilainen rossipohja...joka tehty (ehkä 50-luvulla) alkuperäisen multapenkkilattian tilalle. Johtuen tuosta multapenkkilattiasta, tuuletustila rossipohjan alla on noin 30cm...siinä juuri mies menee rauhallisesti jos ei ole klaustrofobinen luonne. Tuuletustilassa haisee "maalle" ja ehkä vähän kostealle. Rossipohjan alalaudoitus on kuitenkin moitteettoman näköinen, missään ei ole näkynyt mitään vaurioita/kasvustoja alapuolella.
Painovoimainen ilmanvaihto talossa. Korvausilmaa varten tehty alakertaan 2 räppänää ja yläkerrassa on 2 poistoventtiiliä.
Meille tulee alakertaan (n. 60m2 lattia-ala) "maan hajua" vanhojen lattialautojen läpi...alkoi tulla kun oli asuttu noin 9kk talossa..siinä vaiheessa kun maali (permo) alkoi halkeilemaan ja ilma pääsi kulkemaan lattialautojen välistä. Hajua on jatkunut, ja talon emäntä on tänä talvena kärsinyt epätavallisesta pitkästä nuhasta, silmien kirvelystä ja käheästä äänestä. Pitkällisen pohdinnan jälkeen teimme hometutkimuksen (pintanäytteen mikrobianalyysi)..kahdesta huoneesta 1 näyte per huone ja analyysitulokset tulivat tällä viikolla:
Olimme jo aiemmin suunnitelleet koko alakerran lattian uusimista, mutta nyt sille tuli vauhtia - tänä kesänä hoidettava. Oletamme että haju ja mikrobit tulee siitä, että rossipohjan ja piipun (kivikasan päällä) juuren välistä pääsee/on päässyt rossipohjaan ilmaa...joka sitten sahanpurun läpi/ohi/tultuaan vaeltelee lattian alla kunnes sopivista laudanraoista tunkeutuu sisäilmaan. Tähän viittaisi se, että kaikissa alakerran huoneissa tuo haju tulee lattian läpi (silloin kun tulee) läheltä piippua (joka talon keskellä)...ei koskaan huoneiden ulkoseinien läheltä tai suunnalta.
Tarkoitus on korjaavana toimenpiteenä tänä kesänä;
-purkaa koko alakerran lautalattia, sahanpurueristeet ja
-uusia koko rossipohja ja lautalattia.
-Lisäksi tarkoitus on hiukan syventää ryömintätilaa ja putsata se rojuista/jätteistä (lähinnä astioita ja pulloja siellä edelleen aikojen takaa)
KYSYMYKSIÄ Rintsikkamestareille:
1) Onko jokin toinen hypoteesi, mistä tuo haju voisi tulla?
2) Tietääkö joku minkä verran ilma-aukkoja ryömintätila vaatii jotta ilma kiertää tarpeeksi? Talon ulkomitat 8x8m, ja kolmella sivulla on 20x20cm tuuletusaukot perusmuurissa/sokkelissa ja yhdellä seinällä isompi 80x20cm aukko. Tarvitaanko aukkojen lisäksi jotain lisäpöhistintä jolla ilma saadaan tarpeeksi kiertämään ryömintätilassa?
2) Auttavatko aktiivihiili-ilman puhdistimet mitään väliaikaisesti, vai onko se käytännössä liian tehotonta - tyyliin siivous ja kunnon ikkunoiden kautta tuuletus aamuin illoin auttaisi enemmän sisäilman puhdistukseen ennen remonttia?
3) Tietääkö joku miten muu talo pitäisi suojata alapohjaremontin ajan? Onko riski, että alapohja purettaessa sitä homemikrobia leijuu ylen määrin ymäri kämppää ?
4) Onko jollain kokemusta, miten käytännössä muu talo tulee putsata/desinfioida alapohjaremontin jälkeen että saadaan "leijuneet vanhat homemikrobit" hävitettyä
5) Suositus eristemateriaaliksi sahanpurun tilalle?
Haaste on sangen visainen, olisi tosi hienoa joku kykynisi auttamaan meitä näissä kysymyksissä.


