Hei kaikille,
Alla olevasta linkistä löytyy juttua meidän talosta. Tarkastelukulma on melko asumis- ja viihtymiskeskeinen, koska en ole rakentamisen ammattilainen. Kuitenkin omakotitalon remontin yhteydessä joutuu välttämättä ratkaisemaan myös kaikki tekniset yksityiskohdat ja lopputulos ei voi olla sen parempi kuin projektissa käytetty osaaminen ja materiaalien laatu. Niistä ei ainakaan ensimmäisenä kannata tinkiä.
Talon remontti tapahtui vuosina 2004 – 2009 rakennusluvan kanssa. Talon piirustukset on leimattu 1949 ja sen lopputarkastus on vuodelta 1958. Kun muurari pystyttää itselleen talon, on luonnollista, että tuloksena on kivitalo. Talo sijaitsee rintamamiestaloalueen keskellä ja tontilta on matkaa Helsingin rautatieasemalle on 10 km.
Ostimme tämän 1,5 kerroksisen talon 2004 pariskunnalta, joka oli talon toinen omistaja. Keittiötä lukuunottamatta talo oli lähes alkuperäisessä asussaan. Halusimme talon, jonka asuttavuus ja asumismukavuus olisi saatettavissa tämän päivän tasolle ja jossa kuitenkin olisi mahdollista ”säilyttää” viisikymmentäluvun tunnelma.
Tehtiin siis remontti, jossa rakennettiin ja uusittiin:
Perusasiat
-talo salaojitettiin
-vesi- ja viemäröinti uusittiin
-lämpöputkistot uusittiin
-sähköistys uusittiin
-rakennettiin ilmastointi
-lattialämmitys kellarikerrokseen
-uusittiin vesikatto
-uudet kattolyhdyt talon molemmin puolin valon saamiseksi 2.kerrokseen
-uusi talous-/huoltovarasto kellarikerrokseen
-uusi varaava takka kallarikerrokseen ja 1. kerrokseen
-vaihtamatta olleiden alkuperäisten ikkunoiden vaihtaminen tiiviimpiin
-ulko-ovien eristäminen/uusiminen
-kaikkien sauna-, pesu- ja WC-tilojen uudelleenrakentaminen.
-uudelleenrakennettiin ja -kalustettiin keittiö ja kodinhoitohuone
-portaikkojen uusiminen
-parvekkeen uusiminen
-katetunun terassin rakentaminen
-tietoliikennekaapeloinnit
Kellarikeros
Seinärakenteita ja kaukolämpöautomatiikkaa lukuunottamatta rakennettiin kokonaan uusiksi.
1. Kerros
Uusittiin kaikki katto-, seinä- ja lattiapinnat ja -materiaalit.
2. Keros
Rakennettiin kokonaisuudessaan uusiksi.
Piha
Uusittiin paljon.
Yo. listaa ei jaksaisi lukea kukaan, jos se olisi tarkemmalla tasolla. Listan pituudesta huolimatta homma on paketissa, lopputarkastus pidetty ja asukkaat tulokseen tyytyväisiä. Kuvia löytyy osoiteessa http://mvk-vesa.blogspot.com/.
Laine
Re: Laine
Upea tontti! Hieno talo! Melkoisen onnenpotkun ootte saaneet, kun ootte pk-seudulta tuollaisen namun itsellenne löytäneet! Ei voi kuin onnitella kun jo pahin remonttiruljanssikin takana!
karhis
karhis

