Lieden irroittaminen

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
audiopoika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 202
Liittynyt: To Marras 10, 2005 9:16
Paikkakunta: Kotka

Lieden irroittaminen

Viesti Kirjoittaja audiopoika »

Yksinkertainen kysymys, muta kysyn kuitenkin. :oops: Huomenna tulee uusi liesi ja ajattelin itse irroittaa vanhan lieden, jotta saavat vietyä sen samalla pois. Onhan se niin, että kun otan pääkytkimestä virrat pois koko talosta, niin voin rauhassa sorkkia piuhat seinästä irti? Haluan vain varmistuksen asiaan, jotta uskallan homman tehdä.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Re: Lieden irroittaminen

Viesti Kirjoittaja JJ »

Niinhän sen on.
Mutta voihan tuon varmistaa yleismittarilla tai sähkökynällä ennen piuhojen räpläämistä.
sou
Jäsen
Jäsen
Viestit: 179
Liittynyt: Pe Touko 19, 2006 9:59
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja sou »

Hanki yleismittari ja semmoinen patteritoiminen testikynä joka hohtaa punaisena kun kärjen vie lähelle vaihe johdinta. Kynä kustantaa n10e, mutta mielestäni oikein mainio kalu ja paljon mukavampi käyttää kuin se euron maksava metallinen karvalakkikynä joka vaatii fyysisen kontaktin mitattavaan kohteeseen. Samalla laitteella voi vaikka tarkastaa onko taulussa sulakkeet ehjiä niitä irroittamatta. Jos et mittaria tarvitse, niin hommaa ainakin tuo kynä. Sähköjen kanssa aina ennen johtimiin koskemista vielä tarkastaa kaksi kertaa että ne on oikeasti kytketty pois. Testilaitteet on tietenkin aina syytä todeta toimiviksi ennen kuin ryhtyy puuhailemaan. Järjen käytöllä selviää perussähköjen kanssa yllättävän pitkälle. Jos ei oikeasti tiedä mitä on tekemässä, niin kutsu sähkömies paikalle.
jhelmine
Jäsen
Jäsen
Viestit: 129
Liittynyt: Ti Joulu 06, 2005 18:47

Sulakkeet

Viesti Kirjoittaja jhelmine »

Jos sulaketaulussa on sulakkeet liedelle, niin ne irti. Todennäköisemmin hellalle on sulakkeet kuin ei ole, mutta eihän sitä tiedä kun on kovin kirjavasti. Jos jostain syystä johtojen päihin joku pääsisi koskemaan, niin ei tule vahinkoa kun on sulakkeet irti. Kuten aikaisemmin kirjoitettiin, niin mittaamalla sen sähkön huomaa. Jos on yhtään epävarma yleismittarin kanssa, niin parempi pyytää hellan johdot irroittaan sellainen kuka tietää mitä tekee. Sähkömiehen palkka on halpa henkivakuutus.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Re: Sulakkeet

Viesti Kirjoittaja JJ »

jhelmine kirjoitti:Sähkömiehen palkka on halpa henkivakuutus.
Näin on. Sähkön kanssa ei kannata leikkiä jos ei tiedä mitä tekee.
Itse olen irroitellut laitteita jne. itse, mutta kaikki suuret kytkennät annan sähkärin tehdä. Tosin asiaa helpottaa se, että sähkäri löytyy lähisuvusta.
audiopoika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 202
Liittynyt: To Marras 10, 2005 9:16
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja audiopoika »

Hyvin homma onnistui. Paljon on tullut noita tavallisia lamppujen yms asennuksia tehtyä, mutta hellaa ei ole vielä koskaan tarvinnut irroittaa. No, nytpä tuli tehtyä sekin. Ja asennuksen tekee ammattimies tänään. Pitää hankkia sellainen mittari vastaisuuden varalta, niin ei tarvitse arpoa, että saako kikkaran tukan vai ei :lol:
Muunila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 57
Liittynyt: Su Touko 28, 2006 18:24
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Muunila »

Joo, olen myös huomannut että sähköjen kanssa ei voi koskaan olla liian varovainen. Taannoin irroitin kaikki sulaketaulun sulakkeet joissa mainittiin liesi/hella, kun oli liedenvaihto edessä. No ajattelin olla kuitenkin varovainen ja nypin eristetyillä pihdeillä johdot irti kytkennöistä, ja kas kummaa kipinät löivät kun johdot osuivat toisiinsa. Sulaketaulusta oli palanut yksi sulake jossa luki "valot", heh.
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Meitin muutossa oli apuvoimia ja yks kaveri päätti irrottaa katosta sellasen ropellilampun, katto että valo ei pala joten voi irrottaa. Ei löytäny sopivaa ruuvaria sokerinpalaan mutta löysi Leathermanin, pössi pani kaikki piuhat pihtien väliin ja alko puristamaan. Onneks puristi suht varovasti, sai tällin ja putos A-tikkailta seljälleen olohuoneen lattialle. Johdoista ei vielä kerenny mennä edes kuoret rikki.

Ropellilampussahan on ne narut joilla toisesta tulee valo ja toisesta lähtee ropelli pyörimään, henki kulta oli kaverilla melko lähella karata ruumiista.

Tää vain pienenä opetuksena ettei kaikki välttämättä ole sitä miltä ensin näyttää.
jmattis
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 944
Liittynyt: Ke Joulu 01, 2004 19:36
Paikkakunta: Turunmaa

Viesti Kirjoittaja jmattis »

hiukan samantyylinen kokemus: valokatkaisin oli kytketty nollajohto- eikä virtajohtopuolelle, eli kytkimen asennosta riippumatta virta tuli aina lamppuun asti...

suosittelen pääsäännöksi sähköhommiin: jos et tiedä varmasti mitä teet, ota ammattilainen hommiin.
Petri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 264
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 12:33
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Vanhat johdot

Viesti Kirjoittaja Petri »

jmattis kirjoitti:hiukan samantyylinen kokemus...
Kuten myös! Erityisen riskialttiita irrottelulle ja siirtelylle ovat vanhat metallipäällysteiset johdot: muovin kaltainen eristeaine varsinaisten johdinten ympärillä on vuosien myötä haurastunut, ja saattaa murruttuaan johtaa virtaa suoraan metallikuoreen. Itse irroitin katosta tällaista pätkää, johon ei pitänyt edes tulla sähköä – ja sain nasevan tällin vain koskiessani johdon kuoreen.
Viimeksi muokannut Petri, Ti Elo 08, 2006 13:51. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
kamala mörskä - miks ne tollasen osti - hirvee urakkaPetri Leskinen
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Tuo Petrin kommentti on kaikkien RM-talojen alkuperäisten sähköasennusten kanssa puuhaavien muistettava. 40-50 luvun muovieristeet menevät ihan puruksi johdon sisällä jos niihin joutuu koskemaan ja johtoa taivuttelemaan.

Viimeksi ilmiö tuli vastaan kun vaihdoin tutulle mummolle keittiön kattovalaisinta. Sain lampun vaihdettua mutta neuvoin mummoa hommaamaan sähkömiehen vaihtamaan lampun syöttöjohdon; sen verran hurjalta näyttivät nuo eristeet. Nyt sekin on kuulemma tehty, pääsin tunnontuskista jos vaikka olisi sattunut jotakin.

Toinen tuttu haisteli kummaa käryä aina käydessään kesäasunnollaan. Käryn syy selvisi kun uusi sähköjä; ulkovalon jakorasiassa oli ollut kipinöintiä halkeilleiden eristeiden yli. Onneksi piti sähköt pois kun ei ollut paikalla.
Markku&Rintsikka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 584
Liittynyt: Ma Heinä 17, 2006 23:01
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Viesti Kirjoittaja Markku&Rintsikka »

Muunila kirjoitti:Joo, olen myös huomannut että sähköjen kanssa ei voi koskaan olla liian varovainen. Taannoin irroitin kaikki sulaketaulun sulakkeet joissa mainittiin liesi/hella, kun oli liedenvaihto edessä. No ajattelin olla kuitenkin varovainen ja nypin eristetyillä pihdeillä johdot irti kytkennöistä, ja kas kummaa kipinät löivät kun johdot osuivat toisiinsa. Sulaketaulusta oli palanut yksi sulake jossa luki "valot", heh.
Vanhassa paikassa piti puuliiterin valaisin poistaa ja siirtää parempaan paikkaan. Ittoittelin kaikki sulakkeet ja varmuudeksi vielä käänsin pääkytkimen nollille. Sivarit piuhan ympärille, ehdin puristamaan vain vähän kun alkoivat kipinät sinkolemaan. Kun aloin tutkimaan asiaa tarkemmin miksi se oli mahdollista. Tulos oli, että siihen liiteriin tuli sähkö naapurin liiteristä :oops:
Muistui mieleen kun olin -80 luvun lopulla Lohjalla tapetoimassa kaverin kerrostalokämppää. Pääkykin oli nollilla ja kämppä pimeänä, mutta siitä huolimatta yhteen pistorasiaan tuli sähköä. Tutkimuksen jälkeen totesimme seinänaapurin kanssa rasioiden johdotuksen menneen ristiin. Kyseisien pistorasioiden käyttö meni naapurin laskuun. Kerrostalo rakennettu joskus 60-70 luvulla.
Lisäksi olen ottanut kokovartalo sähköiskun alasti. Kaverin kellarisaunassa pesulla ja ajatus huudella kaatamalla vadillinen vettä päälle. Ainut vaan, että iskin vadilla lampun rikki. Keraaminen pohja jossa olisi pitänyt olla lasinen kupu. Kupua ei ellut joten saunakuuma (löylyttely ja pesu samassa tilassa) polttimo rikkoontuu aika helpolla.
Näiden lisäksi on monta muutakin kokemusta sähköstä. Kun kerroin yhdellä sähköturvakurssilla kokemuksistani, niin kurssin vetäjä kertoi ettei minun kannata enään lotota. Olin jo tuurini käyttänyt.
No myöhemmin tosin olin tulla alas 42metrin korkeudelta radiomastosta, mutta se on toinen juttu ja ei liity sähköön.
Markku
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

romeo kirjoitti: Toinen tuttu haisteli kummaa käryä aina käydessään kesäasunnollaan. Käryn syy selvisi kun uusi sähköjä; ulkovalon jakorasiassa oli ollut kipinöintiä halkeilleiden eristeiden yli. Onneksi piti sähköt pois kun ei ollut paikalla.
Vuonna -95 tehdyt sähköt oli yhdessä asunnossa mutta niin vain meinas palaa talo, keittiön valokatkaisijaan tuli joku vika ja kun käänsi valot päälle niin sinne katkaisijan sisään tuli lieskat ja suli koko katkaisija. Lisäksi suli osittain johdot 10cm matkalta ja paloi ikävä musta läntti lasikuitutapettiin. Sulake paloi lopulta mutta kauan siinä meni.

Jälkeenpäin kuulin että oli se katkaisija silloin tällöin sirahdellut oudosti mutta ei kukaan asiaa sen koommin ihmetellyt.
Villa Edita
Jäsen
Jäsen
Viestit: 464
Liittynyt: Pe Tammi 20, 2006 1:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Villa Edita »

Itselläni on ylivarovainen suhtautuminen tähän näkymättömään energiamuotoon. Muutaman pahan tällin saannut elämäni varrella.
Yksi ikimuistoisin oli kun vanhan television purkasin. Pääsi purkautumaan tuo kuvaputkeen varautunut jännite käteni ja sylini kautta. Noin puolen tunnin päästä iskusta alkoi tuo ajatuskin kulkea taas normaalirataa.

Tänä päivänä iskun saanneelta otetaan sydänfilmi, tai ainakin suosituksena olisi. Tuosta saattaa jäädä jälki käyrään, joka sitten viikkojakin myöhemmin voi alkaa oireilemaan.
Petri
Jäsen
Jäsen
Viestit: 264
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 12:33
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Petri »

Villa Edita kirjoitti:Itselläni on ylivarovainen suhtautuminen tähän näkymättömään energiamuotoon...
Hyvä ollakin, ja muistaa että vesi ja kosteus tuhoavat rakenteita ehkä vuodessa tai parissa – kun taas sähkö ja tuli puolessa tunnissa!
kamala mörskä - miks ne tollasen osti - hirvee urakkaPetri Leskinen
Vastaa Viestiin