Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Tiitti1983
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Ke Syys 22, 2010 18:19
Paikkakunta: Vantaa

Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja Tiitti1983 »

Löytyisikö tämän palstan lukijoilta mielipiteitä tai kokemuksia öljykattilaan asennetuista pellettipolttimista?

Meillä -70 vuosimallin öljykattila saa nyt lähteä ja pihalla odottaa puoli-ilmaiseksi saatu Jäspin Eco-17 lux kattila vm.2000. Ajatuksena oli ensin uusia vain kattila, mutta tulinkin kesän myötä toisiin ajatuksiin ja päätin vaihtaa pellettiin. Nyt pohdin, vaihdanko kattilan tähän Jäspiin ja laitan siihen pellettipolttimen, vai tuhlaanko uuteen pellettikattilaan. Öljykattilassahan ei ole sitä tuhkatilaa, jolloin tuhkat joutuu pahimpien pakkasten aikaan poistamaan viikottain. Tätä en näe ongelmana - haetaanhan pönttöuuniinkin lähes päivittäin vajasta polttopuuta ja senkin jaksan tehdä.

Pyysin tarjouksia pellettilämmitysjärjestelmästä ja kattiloineen päivineen sain kaksi tarjousta, molemmat noin 12 000e. Kun kattilaksi asennetaan etukäteen Jäspi, sain pellettipolttimesta, ruuvista ja viikkosiilosta myös kaksi tarjousta.

Toinen tarjoaa Nova 25 lh poltinta pakettihintaan 2600 e. Väitti, että tämä puhaltava malli nimenomaan sopii öljykattilaan ja toimintahäiriöitä ei ole esiintynyt. Tuhkat joutuu tyhjentämään 2-3viikon välein.

Toinen tarjoaja tarjosi Pyro-Man pellettikaasupoltinta, joka siis ensin tekee pelletistä kaasua ja polttaa puukaasun, jolloin kattilaan ei tule tuhkaa. Tämä tarjoaja oli sitä mieltä, että muut polttimet eivät häiriöttömästi toimi öljykattilassa. Hinta vastaavasta paketista arvioitiin olevan 3400 e.

En haluaisi olla toimittajien armoilla ja tehdä päätöstä pelkkien myyntipuheiden perusteella. Valitettavasti en tunne ketään, jolla olisi pellettipoltin öljykattilassa. Toivoisinkin nyt teiltä asiallisia ja objektiivisia näkemyksiä asiaan.

-tiitti-
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

Jaa-a. Pellettiä eivät useimmat käyttäjät juuri kiittele. Pelletin hinta on noussut samaa tahtia öljyn kanssa ja
laitteistot ovat kaikkea muuta kuin huoltovapaat. Lisäksi talosta täytyy lohkaista aika iso ala säiliötä varten.
Kaverilla on pellettijärjestelmä joka maksoi aikanaan melkein yhtä paljon kuin maalämpö. Viikoittainen nuohoaminen ja
ajoittaiset toimintahäiriöt. Lämmitys on toki halvempaa kuin öljyllä mutta kalliimpaa kuin maalämmöllä.

Jos pellettitarjoukset alkavat olla 12000 euron luokkaa niin miettisin vielä maalämpöä vaihtoehtona. Itse askartelen
parhaillaan maalämpöä paikalleen (omaa työtä paaaljon) ja luulen saavani sen puristettua n. 16 000 euroon (tai ainakin toivon niin).

Yksi vaihtoehto on myös laittaa vesi-ilmalämpöpumppu ja vaihtaa öljykattila tuoksi uudemmaksi jäspiksi. VILP hoitaa lämmityksen
suurimman osan vuodesta ja öljyllä mennään huippupakkaset.
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Jos puulämmitys kiinnostaa, niin öljykattilan tilalle Kespes 15 -puukattila, johon sähkövastukset. Varaajaa se ei tarvitse. Kattila on suunniteltu jatkuvapaloiseksi ja siinä on lämminvesikierukka sekä iso vesitila. Kattilan kyljessä tavallinen poltintermostaatti, joka kytkee ja sammuttaa ilmapuhaltimen kattilan lämpötilan mukaan. Kun puhallin ei pyöri, niin puu jää kytemään.

Kun Kespes toimii oikein, niin kytemisvaiheessa ei savua piipusta tule eikä tervaa erity. Jos säädöt pielessä, tiivisteet rikki tms... niin saa siitä miilunkin tehtyä.

Varapolttoaineena toimii sähkövastukset, eli kun kattila kytketään ohjeessa olevan kytkentäkaavion mukaan, niin polttoaineen loputtua pesästä ja lämpötilan laskettua esim. 65 asteeseen (toinen termostaatti), pysähtyy ilmapuhallin ja sähkövastukset alkavat toimia nostaen lämpötilan takaisin varsinaisen termostaatin lukemiin.

Sitten kun täytät pesän ja painat kuittausnappulaa joka asennetaan johonkin kattila läheisyyteen, alkaa taas ilmapuhallin toimia.
Avatar
petej
Jäsen
Jäsen
Viestit: 928
Liittynyt: La Heinä 14, 2007 7:37
Paikkakunta: ylämaa
Viesti:

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja petej »

Kannattanee tuohon toiseenkin kekustelukanavaan tutustua...
pellettikeskustelu.net
Siellä hiukan enemmin aiheesta.
tomber
Jäsen
Jäsen
Viestit: 130
Liittynyt: Ti Marras 21, 2006 0:27
Paikkakunta: Halikko

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja tomber »

Pha mennä neuvomaan mutta jos kaikki laittaa uusiksi niin pitäisikö samantien panostaa hieman...
Tuossa hinnan puolesta mielenkiintoinen paketti: http://www.hemeltron.fi/pellettikattila ... ducts.html

Siinä olisi viikkosiilo, kattila ja poltin.
Mitä enemmän asioita tietää, sen enemmän tietää asioita, joita ei tiedä.
Tiitti1983
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Ke Syys 22, 2010 18:19
Paikkakunta: Vantaa

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja Tiitti1983 »

Kiitoksia kommenteista. Kaipailisin vielä nimenomaan kokemuksia pelletistä. Meillä on pönttöuuni, joka lämpiää talvella lähes päivittäin. Klapeille ei ole niin paljoa säilytystilaa, että lämmitys voisi olla vain puulla. Öljyn kanssa jatkaminen vaatisi öljysäiliön tuomista sisätiloihin ja paloseinien ja uusien putkien rakentamista. Maan alla olevaa öljysäiliötä en uskaltaisi enää käyttää. Pellettisäiliölle on kellarissa "hukkatilaa", eli säiliön viemä tila ei ole ongelma. Lisäksi pelletin puolesta puhuu se, että perheeseen ollaan hankkimassa pellettipuristinta (sahalta ja höyläämöltä tulee purua vaikka muille jakaa). Maalämpöpumppujen kestävyydestä tehty tutkimus paljasti, että 5 ensimmäisen käyttövuoden aikana 77 % lämpöpumpuista hajoaa. Ilmalämpöpumpuista samaisen tutkimuksen mukaan hajoaa 95 % (voihan se olla, että öljyala on tämän tutkimuksen tilannut...).

Nyt siis kyse enää siitä, kannattaako öljykattilaan asentaa pellettipoltin vai vaihtaa koko kattila. Tosiaan koko kattilan vaihtaminen on kallista. Ja jos teillä on kokemuksia Novasta tai Pyro-Manista, niin ottaisin mielipiteitä mielelläni vastaan.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17195
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Tiitti1983 kirjoitti:Kiitoksia kommenteista. Kaipailisin vielä nimenomaan kokemuksia pelletistä.
"Putkimiess" on kai saitin pioneeri pellettiasioissa: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic ... d=a#p66871
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
eskoensio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 19:56
Paikkakunta: Satakunta

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja eskoensio »

Koemäellä asennettiin juuri Jämä kasoispesäkattilaan ja puupesän puolelle Effecta pellettipoltin 20-30 kW automaattisella ilmapuhdistuksella, syöttöruuvilla, pneumaattisella siirrolla ulkona olevasta 1500 litran pellettisiilosta lähtien. Hintaa tuli koko paketille poltinasennus mukaan lukien n 8.000 euroa. Hyötysuhteeksi mitattiin hieman alle 80 % joka uudella kattilalla voisi olla 90 % luokkaa.
Kattilan mittausantureitten kanssa tuli hieman lisäkustannuksia kun kyseessä oli vanhat laitteet, mutta siellä se nyt toimii.
Putkimiess

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja Putkimiess »

Kutsuttiinko? :wink:

Lähtökohtaisesti en asentaisi pellttipoltinta öljykattilaan joskin sellaisesta voi saada toimivan systeemin. Tuhkaa tulee 0,5-1% käytetystä polttoaineesta ja se vaatii tyhjennyksen, tyhjennysväli voi olla muutaman päivän talvella. Oikella pellettikattilalla taas kuukausia. Tuhkan määrää se ei sinällään lisää jos vain palotapahtuma on puhdas.
Mikä taas on seuraava huomioitava seikka, puunpoltto vaatii isomman liekin/tulipesän jolloinka esim 17kW öljykattilaa ei voi ajaa samalla teholla pellettipolttimella. Mutta useimmissa tapauksissa vähempikin teho riittää.

Jos kerran kattilanvaihto on kuitenkin edessä niin en laittais öljykattilaa, vaihtotyö kun on aika suuri kuluerä. Myöskään harva polttimen toimittaja takaa toiminnan kun asiakas itse yhdistelee laitteita toisiinsa. Siinä kun ei tehdassäädöillä enää tee yhtään mitään :)

Suursiilo vaatii tilaa, joko talon alta tai vierestä.

Hinta taas on kumma juttu. Öljy ja sähkö (kaiken muun ohella) kallistuu mutta pelletin hinta ei saisi muuttua? Kaikki kallistuu tässä maailmassa! Pellettikin on markkinahintainen polttoaine. Muuta on turha luulla tai väittää! Ja mennääkseen kaupaksi on sen oltava halvempaa koska siihen siirtyminen edellyttää jonkun verran omaa aktiviteettia! Itsellä nuohous ja tuhkanpoisto n. 4/krt vuodessa.

Tervetuloa tutustumaan jos kiinnostaa! smiley_074
TommiT
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: Ti Syys 08, 2009 22:57
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja TommiT »

Moi

Mä vaihdoin juuri viikko sitten öljykattilan tilalle Termaxin 25 cr pellettikattilan. Aluksi oli tarkoitus modata vanha öljykattila pellettikäyttöön ja sitä varten ostin novan polttimen ja sille sopivan luukun öljykattilaan. Talven puntaroituani päädyin vaihtamaan kuitenkin koko kompleksin, mutta näin jälkiviisaana olisin kuitenkin jättänyt vielä kattilan vaihtamatta. Tämä siksi, että tässä on kaikenmoista muutakin remppaa menossa muutenkin ja remppa-aika on kortilla. Uuden kattilan vaihto on vaatinut lisäksi uskomattomasti(tai ainakin paljon) työtä ja tähän mennessä tarvikkeisiin ja putkarin palkkaan on palanut hyvä summa. Tosin tässä yhteydessä on tehty lämmitysverkostoon muitakin muutoksia. Eli jos olisin tyytynyt aluksi öljykattila + pellettipoltin yhdistelmään, olisin säästänyt sekä putkarin palkat, myös hyvän summan tarvikkeissa tai ainakin lykännyt ko. menoerää tulevaisuuteen.

Mutta jos päädyt uuteen kattilaan, kannattaa varata rahaa myös putkariin(ja mahdollisesti sähkäriäkin voit tarvita jos et ole alan ihminen) ja tarvikkeisiin - esim. pari tonttua. Tämä on toki tapauskohtainen - riippuu missä paikassa uudessa kattilassa on shuntti verrattuna vanhaan jne. Myös asbestin purkua voi joutua tekemäään jos niitä eristeitä vielä pannarissa on.

Toisaalta kun kerran tekee kaiken kunnolla, ei tarvi myöhemmin päätään noilla asioilla vaivata ja mun käsittääkseni hyötysuhde on kuitenkin oikeassa pellettikattilassa jotain muuta kuin öljykattilassa.

terv Tommi
TommiT
Jäsen
Jäsen
Viestit: 378
Liittynyt: Ti Syys 08, 2009 22:57
Paikkakunta: Hausjärvi

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja TommiT »

Putkimiess kirjoitti:Kutsuttiinko? :wink:

Hinta taas on kumma juttu. Öljy ja sähkö (kaiken muun ohella) kallistuu mutta pelletin hinta ei saisi muuttua? Kaikki kallistuu tässä maailmassa! Pellettikin on markkinahintainen polttoaine. Muuta on turha luulla tai väittää! Ja mennääkseen kaupaksi on sen oltava halvempaa koska siihen siirtyminen edellyttää jonkun verran omaa aktiviteettia! Itsellä nuohous ja tuhkanpoisto n. 4/krt vuodessa.

Tervetuloa tutustumaan jos kiinnostaa! smiley_074
Tämä on totta. Kun kerron ihmisille, että olen siirtymässä/siirtynyt pellettiin, kuulen yleensä pelletin kallistuneen x kertaisesti. Niinkuin minä en sitä tietäisi! Halvemmaksi se kuitenkin tulee kuin muut kaavailemani lämmitystavat. Talo on kuitenkin lämmitettävä ja öljy sekä sähkö on jokatapauksessa poissuljettuja vaihtoehtoja.

Terv Tommi
eskoensio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 159
Liittynyt: Ma Joulu 05, 2005 19:56
Paikkakunta: Satakunta

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja eskoensio »

Pelletti tietysti maksaa

Tuo pelletin hinnan "paisuttamiskeskustelu" liittynee usein noihin sähkön ja kompressorien suosimiskeskusteluihin joissa sähkö kuvataan "lähes ilmaiseksi jne".
Selvittelin yhtä kohdetta ja sain tarjouksia jossa etelä-suomessa saa pellettiä ostaa 15 kg säkeissä 990 kg lavallisen 249 eurolla, eli 3,77 euroa säkki. Mutta rahti tuo onkin sitten kalliimpaa kun taas nuo polttoaineet kuljetuksissa kallistuu jatkuvasti, mutta useimmiten löytyy jo paikallisia pikkuvalmistajia jotka myyvät pellettiä kohtuuhintaan.
Minulla on edelleen käsitys, että pelletillä lämmittäminen maksaa noin 5-6 centtiä kWh ja sähköllä sekä öljyllä mennään suunnilleen kaksinkertaiseen hintaan. Toiset ovat todella tyytyväisiä pelletillä saamaansa hyötyyn ja kiroilevat kun joskus joutuvat kuitenkin välillä sähkön varaan, kun tulee kalliiksi. Toiset haluavat käyttää hintaeron hyödykseen, toiset taas eivät.
Rohkenen myös väittää, että markkinoilta löytyy nykyään myös varmoja ja luotettavia poltinlaitteita, sekä myös aiantuntemusta niiden käyttöön ja asentamiseen. Löytyy myös aloittelijoita hankinnoissa, joilla tärkeimpänä konsulttina on laskukone ja hinta jolloin hyvätkään neuvot eivät mene jakeluun, sitten olikin taas vika pelletissä.
Kannattaa myös muistaa, että uusissakin laitteissa löytyy silloin tällöin myös tehdasvikoja, koska laitteita ei päästä tehtaalla kokeilemaan käytännössä. Tällöin kysytään millaiselta toimittajalta olet laitteesi hankkinut ja toimiiko palvelu takuuasioissa ja huolloissa. Lämmityslaitteet kannattaa ja pitäisi ostaa aina maksuehdolla "maksu hyväksytyn käyttöönoton jälkeen" joka sopii useimmiten vastuulliselle laitetoimittajalle.
Putkimiess

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja Putkimiess »

Oman pellettilaitteiston hankinta tuli työn kautta mutta asennuksen hankin vapailta markkinoilta. Lasku tuli noin 6kk jälkijunassa.
Tiitti1983
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Ke Syys 22, 2010 18:19
Paikkakunta: Vantaa

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja Tiitti1983 »

Kiitokset kaikille mielipiteistä.

Niistä huolimatta :P olen päättänyt asennuttaa sen pihalla seisovan öljykattilan ja asentaa siihen Pyro-Man pellettipolttimen. Tässä Pyro-Manissa on ainakin se hyvä puoli, että siinä on oma tuhkaluukku esipoltossa, ja tosiaan kattilassa se polttaa esipoltossa syntyvää puukaasua ja palamatta jääneet hiukkaset. Lähes kaikki tuhka siis pitäisi jäädä tuohon esipolttoon, jolloin öljykattilan tuhkatila ei aiheuttane ongelmia. Tämä polttaa myös pientä haketta. En aio sillä haketta polttaa, mutta kuvittelisin, että jos pieni hake menee, ei ole myöskään kaikista nirsoin laite polttoaineen laadulle. Lisäksi laite täyttää (myyjän mukaan ainoana laitteena) vuoden 2014 EU pienhiukkaspäästömääräykset. Minun logiikkani mukaan jos kerran päästöjä tulee vähän, myös nuohoustarve on pienempi. Hyötysuhteista ainakin myyjät mainostavat, että se, asennetaanko poltin öljykattilaan vai pellettikattilaan, ei vaikuta paljoa hyötysuhteeseen.

Mutta näillä mennään näillä näkymin. Yritän muistaa sitten kertoa teillekin, miten laite on toiminut.

Ja asbestia ei kattilahuoneessa enää ole. Putkari tulee ensi viikolla vaihtamaan kattilan ja kiertopumpun ja tekemään pieniä termostaattikorjauksia. Sitten pitäis keksiä joku sähkäri asentamaan kattilahuoneeseen pistorasia ja sitten seuraavalla viikolla lupaili pellettimies tulla asentamaan pellettisysteemit. Jännittävää puuhaa!

-tiitti
kopi69
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: To Loka 06, 2011 11:07
Paikkakunta: Hämeenlinna

Re: Pellettipoltin öljykattilaan vai uusi kattila?

Viesti Kirjoittaja kopi69 »

Moro. Miten on Pyro-Man lähtenyt toimimaan?
Kovasti olen etsinyt tietoa ko.laitteesta, mutta ei taida olla kovin yleinen.

-Köpi_
Vastaa Viestiin