Vastauksia kokemuksista:
Ainakin meikäläiselle nykyään yksi ratkaisevimmista tekijöistä asioita hankittaessa on se, miten tietoa on saatavilla tuotteen nettisivuilta. Sekä Malanderilla että Isodränillä on hyvät sivut:
http://www.malander.fi/fuktisol_salaoji ... mmoneriste
http://www.isodran.fi/
Tämä siis ihan kommenttina vain, moni muu tuote / kauppias monelta muultakin alueelta saisi ottaa mallia.
Meille laitettiin touko-kesäkuun vaihteessa fuktit, salaojat ja uusi sadevesien ohjaus. En tiedä mikä noista kolmesta on kaikkein eniten vaikuttanut, todennäköisesti kaikki yhdessä, joka tapauksessa kellari on kuivunut älyttömän nopeasti. Alkuperäinen rakenne oli maanvarainen betonikellari ilman mitään salaojia jne, aikaisemmin koskettaessa märän tuntuinen betoni on jo nyt täysin kuivaa joka puolelta. Salaojissa kulkee hieman vettä lähes kokoajan. Ilman raikkaudesta en osaa sanoa koska kellari on betonipinnoilla ja kesäisin tuuletus muistuttaa tuulitunnelia ja talvisin se on ollut rutikuiva muuten vain, joten se on aina vaikuttanut aika raikkaalta. Ainakaan tuo nyt ei huonompaan suuntaan ole mennyt. Oletuksena on että kellarin lämpötila talvella on korkeampi kuin edellisvuosina, toivottavasti näin. Työn teetin urakkana firmalla joka on fukti/isodrän-asennuksia paljon tehnyt, työtä seuratessa huomasin että jos heillä kysyttävää jostain tuli, Alanderin numero löytyi tekijän puhelimen muistista suoraan ja sitä myös käytettiin.Tästäkin tietysti propsit myös Alanderille, "päivystys" toimi hienosti.
Vinkkejä meikäläisen osaamisella ei paljoa pysty sanomaan, mutta valitsee sitten minkä tahansa toteutuksen, tärkeintä varmaankin on se että työ tehdään ohjeiden vaatimalla tavalla. Salaojittavissa eristeissä ainakin asennuksen yksinkertaisuus on valttia, mutta jos työtä ei tee itse, kannattaa työn tekijää silti valvoa. Varsin ylimielisiä vastauksia sain kun tarjousta kysellessä eri firmoilta kyselin heidän fukti/isodrän-kokemuksesta, iso osa tekijöistä ei ollut kuullutkaan asiasta, mutta olivat valmiita ne sinne asentamaan tyylillä "onhan noita ojia nyt tehty maailman sivu". Uskoisin että perinteisessä patolevy-bitumointi-eriste-tsydeemissä saa olla vähintään yhtä tarkkana.