Moro,
Mun täytyis piirtää yksi LVI-kuva hahmolleen, mutta vaikka mä nyt muuta olenkin piirrellyt niin noita en oo tehnyt, ei oo koneinsinöörillä edes piirosmerkeistä hajua.
Olisiko jollain vaikka nyt vanhan talon remppaan tehtyä LVI-kuvaa kalusteluetteloineen, niin tietäisin vähän apinoida että minkä näköisiä juttuja niissä on ja kuinka piirrettyinä. Vielä jos sattuis tuurilla olemaan DWG tai DXF tarjolla, niin voisi kopsata piirrosmerkit suoraan omiin kuviin.
Itse piirrosmerkithän löytyy kyllä verkosta, mutta mulla ei ole hahmoa kokonaisuudesta että mimmoisilla viivoilla ne toisiinsa yhdistellään minkäkin röörin kohdalla. Olis helppo jos olis vähän mallia josta luntata.
Pekka
Olisko kellään LVI-kuvaa CAD-versiona?
-
Pekka Huhta
- Moderaattori

- Viestit: 3433
- Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
- Paikkakunta: Espoo
Olisko kellään LVI-kuvaa CAD-versiona?
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
-
warixenjalka
- Jäsen

- Viestit: 1485
- Liittynyt: Pe Syys 04, 2009 18:26
- Paikkakunta: Kotka
Re: Olisko kellään LVI-kuvaa CAD-versiona?
Kerrostalojen LVI-kuvia löytyy vaikka kuinka huru-mycke. En tiedä miten soveltuvat käyttöösi, mutta jos ei keltään löydy OKT:n tehtyjä kuvia niin pistä vaikka yv:tä.
PS. En sitten ole LVI-alan miehiä
PS. En sitten ole LVI-alan miehiä
- Puolihullu varttisavolainen -
Re: Olisko kellään LVI-kuvaa CAD-versiona?
Multa löytyis, pistätkö meiliosoitteen vaikka yv:nä.
