No entäs sitten muurahaiset??

Keskustelua otsikon mukaisesti
Taisku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 111
Liittynyt: To Marras 04, 2004 15:01
Paikkakunta: Nokia

No entäs sitten muurahaiset??

Viesti Kirjoittaja Taisku »

Myyristä ei olla päästy vieläkään eroon, vaikka niitä sytytyspaloja on tungettu koloihin. Kaivavat pirulaiset vain uusia koloja... :roll:

Mutta eilen illalla mies otti pihapolulta laattoja pois ja sieltä alta paljastui aivan SIKANA muurahaisia!! Niillä on joku megapesä siellä maassa vissiin... Mummolta opittua konstia siinä sitten iltahämärässä kokeiltiin ja kaadettiin sinne maahan 2 kastelukannullista tulikuumaa, vahvaa etikkavettä. Haju pihassa oli aika messevä (5 * 0,5 litran väkiviinaetikkapulloa) ja murkut näyttivätkin kaikkoavan nopeasti. Mutta aamun valjetessa saimme todeta, että siellä ne taas olivat...

Kaupasta ostettiin tänään jotain myrkkyä, mutta kun perheessä on pieni lapsi, niin ei viitsisi mitään kamalia myrkkyjä käyttää. :( Mikä siis avuksi? Onko kellään ideoita??
tapsa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 218
Liittynyt: Ma Huhti 17, 2006 21:31

Viesti Kirjoittaja tapsa »

Meillä oli noita vihulaisia kellarissa ja laitettiin semmonnen pahvitötsä minkä läpi muurahaiset käveli ja saivat jalkoihinsa myrkkyä minkä sitten kuljettivat pesään, ainakin meillä murkut katosi, tuo myrkky oli ostettu muistaakseni agrimarketista.
jonin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 676
Liittynyt: Ma Joulu 12, 2005 10:01
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja jonin »

Betonilaatat ja liuskekivet ovat pihalla vallan mahtavia pesäpaikkoja muurahaisille. En usko että ne sieltä mihinkään lähtevät. Niiden kanssa vaan täytyy oppia elämään. Jos sisälle asti tulevat niin sitten täytyy jotain tehdä.
Taisku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 111
Liittynyt: To Marras 04, 2004 15:01
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Taisku »

jonin kirjoitti:Betonilaatat ja liuskekivet ovat pihalla vallan mahtavia pesäpaikkoja muurahaisille. En usko että ne sieltä mihinkään lähtevät. Niiden kanssa vaan täytyy oppia elämään. Jos sisälle asti tulevat niin sitten täytyy jotain tehdä.
Höh. Niitä on siis miljoonia siellä, musta kuhina käy... :( Se pihapolku kaivetaan auki salaojituksen yhteydessä, mutta häviäisköhän ne sillä? Osittain sama hiekka kuitenkin pannaan siihen takaisin ja tarkoitus oli jättää se nyt hiekalle. Mutta jos siellä tommonen määrä murkkuja on, niin se ei sitten tule kuuloonkaan. Ei ole muksuillekaan kiva kävellä joka päivä murkkupesän päältä... Pitääkö vain alistua luonnonvoimille ja panna siihen laatat takaisin ja antaa murkkujen olla siellä alla?

Toisaalta, lisää murkkupesiä on pihan toisella reunalla laattojen alla. Ja sinne piti tulla hiekkalaatikko, vaan ei paljon inspaa hiekkis täynnä murkkuja... :(
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

On muuten ihan sikana noita mustia murkkuja, joka paikassa. Yhdestä kohdasta kun häätää, toisaalta löytyy tuplaten. Tänään huomasin, että ovat pxxxeleet menneet KAIVOON! Kaivossa on uppopumppu pihoja varten, ja pumpun kiinnitysnarua pitkin ovat laskeutuneet kaivoon. Vedessä oli 3kpl sellaisia nyrkin kokoisia murkkuryhmiä, kiipeilivät toistensa päällä. Voi jesus että raivostutti!! Ei muuta kun murkut pois ja kaivoa tyhjäämään. Enpä taida jättää pumppua toistaiseksi roikkumaan..
:evil: :evil: :evil: :evil:
romeo

Viesti Kirjoittaja romeo »

Meilläkin on menneinä kesinä tunkeneet lentomuurahaiset kaivoon loppukesällä. Juuri tuommoisia isoja klimppejä sieltä sitten on ongittu. Menivät porukalla vanerisen kannen alta ja loikkasivat! Nyt panin betonikannen, saas nähdä vieläkö tänä kesänä.

Pihaan tunkeviin kekomuurahaisiin olen käyttänyt veteen liuotettavaa myrkkyä (olikohan se Baition) kaatamalla liuos pesään. Meni noin kymmenen vuotta ennen kuin pesä otettiin uudelleen käyttöön. Mutta nuo laattojen alla asujat taitavat olla pienempiä mustia tai keltaisia?
Taisku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 111
Liittynyt: To Marras 04, 2004 15:01
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Taisku »

romeo kirjoitti:Mutta nuo laattojen alla asujat taitavat olla pienempiä mustia tai keltaisia?
Just niitä. Kyllähän oikein kunnon muurahaispesästä pääsee eroon, mutta just noi maan alla olevat tuntuu olevan sitkeämpää sorttia...
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Meillä on tässä laajennusosaasa terassi ja siinä tietty betoniset rappuset, 2 askelmaa. Niiden alla hieno hiekka, kuten varmaan terassinkin.
No nuo p***n muurahaiset on tehny pesän tonne rappusten alle ja kantaa lapio tolkulla kiekkaa sieltä rappusten ja asfaltin välistä, noi rappuset varmaan kohta romahtaa.

No tossa männä viikolla kun tankkasin ruohonleikkuria, roiskahti ihan vahingossa 95 eetä rappusten pieliin :twisted:
Eipä noussu viikkoon hiekkaa asfaltille kunnes tänään huomasin nyrkin kokoisen hiekkakasan, #¤"#¤#" :!:

Alkaa tuo ruoho olla jo aika pitkä.......

ps. ostetaan muurahaiskarhu.....
Taisku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 111
Liittynyt: To Marras 04, 2004 15:01
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Taisku »

Me voidaan varmaan vuokrata teiltä sitä karhua? :lol: :lol:
Lasse
Jäsen
Jäsen
Viestit: 15
Liittynyt: Pe Touko 19, 2006 13:31
Paikkakunta: Ryttylä

Viesti Kirjoittaja Lasse »

Mihin on menty kun muurahaisetkin täytyy kaikki hävittää ulkoa? :shock: No, tietysti jos ne ovat kisuaksi ja niitä on todella paljon kaikkialla pihassa, niin ymmärrän harmistuksen. Mutta jos ne huomaa vasta kun nostaa pihalaattoja niin onko niistä silloin harmia? Austraaliassa matkaillessa sitä sai hiukan tuota perspektiiviä asioihin, kun siellä asuu maailman kymmenestä myrkyllisimmästä käärmeestä yhdeksän ja vaikka kuinka myrkyllisiä hämähäkkejä. Paikalliset siellä kyllä häätää sisältä myrkkyeläimet ja jos nyt myrkyllinen käärme pihassa on niin senkin saattavat tappaa, mutta eivät sen enempää stressiä siitä ota. Tämä nyt tästä saarnaosioista ja se on helppoa jos ongelmaa ei omalta osalta ole :wink: Ainakaan nyt remonteidessa taloa ei pihassa ole huomattu mitään hirveän isoja yhdyskuntia, mitä nyt niitä vähän siinä kävelee. Katsotaan nyt sitten kun parin viikonpäästä muutetaan ja ehtii kiinnittää huomiota muuhunkin kun vain keittiön maalattaviin ja kylpyhuoneen laatoitettaviin seiniin :P

Rivitalossa(asumme siinä vielä muutaman viikon) meillä on takapihalla mustia muurahaisia sielä missä on yksikin laatta tai kivi maassa. Sisälle eivät juurikaan tule kuin muutama keväällä alkukesästä. Paitsi silloin kun reilu kolme vuotta sitten muutimme asuntoon oli niitä sisällä enemmän ja yritimme niitä kaupasta saatavilla myrkyillä häätää, mutta tulos oli kohtalaisen huono. Syykin sitten selvisi eli kylpyhuoneesta löytyi kosteusvaurio. Kosteusmittajaa jo tullessaan sanoi, että nuo mustat pienet muurahaiset antaa pientä viitettä, että jossain rakenteissa on kosteutta. Ei aina mutta usein. Kun kosteusvaurio oli korjattu tilasimme oikein kunnon myrkyttäjän ja sen jälkeen ei ole muurahaisia näkynyt sisällä. Kylpyhuoneen ja saunan välisestä seinästä (se ehkä kaikkein kostein) muuten löytyi iso pesä.

Tuo myrkyttäjä selitti noiden myrkkyjen toimintaa ja heillä myrkky toimii niin, että se on veteen sekoitettua todella pienijaoista jauhetta joka sitten ruiskutetuna jää muurahaisten polulle veden haihduttua pois. Ja muurahaiset sitten kantavat sitä jaloissaan sitä myös pesään ja näin tapava aine kulkeutuu pesään. Kaupasta ostettavilla aineilla on monesti sama periaate, mutta jauhe ei ole riittävän pienikiteistä jolloin teho on huonompi.

Kaukomäki mainitsi muurahaisia löytyneen kaivosta ja tyhjentäneensä kaivon? Liittyikö nämä jotenkin yhteen? Eihän ne muurahaiset kaivoa kai myrkytä. muuarahsiet vaan pois ja ehkä jotenkin estää niitä sinne menemästä.

Ne pienet mustat ovat aika harmittomia, mutta keltaiset ns. kusiaiset ovat ärhäköitä ja purema (johon ruikkaisevat) ovat inhottavampia. Ja noi mustat ne ovat niitä yleisempiä. Mä luulen, että niiden muurahaisten hävittäminen alueilta jossa niitä on paljon ja ne viihtyvät hyvin, on aika mahdotonta. Koska jos häädät jollain ne jostain, ne siirtyvät siihen ihan lähelle ja jossain vaiheessa varmasti palaavat takaisin. Onko kukaan kokeillut ripotella suolaa? Olen kuullut tällaisen konstin joskus. Ja loppujen lopuksi sinnehän ne luontoon kuuluvat muurhaisetkin ja aika harmittomia ovat loppujen lopuksi.

Ja älkää nyt ottako tätä kirjoitusta liian vakavasti :wink:
Taisku
Jäsen
Jäsen
Viestit: 111
Liittynyt: To Marras 04, 2004 15:01
Paikkakunta: Nokia

Viesti Kirjoittaja Taisku »

Ehkä jos niitä olisi jossain muualla kuin keskellä pihaa, niin asia olisi toinen. Ja jos niitä olisi vain muutama, niin fine. Mä olen kyllä tottunut tavallisiin muurahaisiin, kesämökillä niiltä ei voi välttyä. Mutta kun niitä keltaisia kusiaisiakin on siis tuhansia ja taas tuhansia... Eikä siinä mitään, olkoon siellä laattojen alla mun puolestani, mutta kun keskelle pihaa ei enää pitänyt tulla laattoja, niin kyllä se sapettaa että koko hiekalle aiottu alue on täynnä murkkuja. No, laatat voidaan kyllä laittaa takaisin jos ei murkut jollain katoa, mutta lähinnä mietityttää se, että jos sellaisen pesän päälle laitetaan lasten hiekkalaatikko, niin onko se kohta siellä laatikossa se pesä...
Avatar
kaukomäki
Jäsen
Jäsen
Viestit: 594
Liittynyt: Ti Elo 16, 2005 19:15
Paikkakunta: Lahti
Paikkakunta: Lahti

Viesti Kirjoittaja kaukomäki »

Kaivon tyhjensin siinä samalla putsaillessa. Hyvä vissiin joskus vetästä tuo ihan tyhjäksi, kun ei siitä haittaakaan ole. Tuloo nimittäin kohtuullisen nopsasti uudet vedet. Samalla näki, ettei siellä mitään muuta "outoa" ole.
Eikä maailmasta kai kaikkia murkkuja tarvinne hävittää, ainoastaan ne mitkä on riesaksi. Mun puolesta saavat asua kivien yms. alla, kunhan eivät sisään tule. Tänä vuonna noita muuten tuntuu olevan aika paljon?
villasukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 50
Liittynyt: Ti Syys 20, 2005 21:24

Viesti Kirjoittaja villasukka »

Ei mulla ole mitään noita muurahaisia vastaan kun eivät kävele sisälle, sitten alan häätämään.
Nuo keltiäiset on kyllä sankkoina joukkoina ongelmallisia, niiden purema tekee kipeää aikuiselle saati sitten lapselle onka pitäisi maassa leikkiä.
Tuossa olis Bernerin ohje niitä varten.

http://kasvinsuojelu.berner.fi/kotiinja ... ainen.html

villasukka
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Ei mua noi muurahaiset muuten vaivais mutta kun ne tekee selkeesti tuhojaan noille rappusille, ne on jo liikkunut ja veikkaan että jos ei noita saa hävitettyä niin rappuset joutuu purkamaan ja tekee uudet. Jos vielä terassi romahtaa niin siinä menee jo räystään tuet ja romahtaa koko laajennuspuolen katto. Että sellanen alkaa jo mietityttään.
Kuljeskelee noi murkut sisällä kuten koko talven eikä ne mitään tee, kuhan hengailee. Ne ei muuten tule ovesta, sitä en tiedä mistä mutta kynnyksen yli ei tule yhtään.
Villa Edita
Jäsen
Jäsen
Viestit: 464
Liittynyt: Pe Tammi 20, 2006 1:08
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Villa Edita »

Tosiaan nuo mustat murkut ovat aika harmittomia, tuskin kannattaa alkaa hävittämään pihamaalta. Saattaa sen kesän olla piha puhdas, mutta jo seuraavana niitä alkaa ilmetä uudelleen. Muuten, onkos tää musta se niin sanottu sokerimuurahainen?
Ompa joskus pienenä tullut syötyä noiden pikkumustien takamuksia ja isommissa pesissä tuli uitettua puutikkua jota sitten imeskeltiin. Samaa happoa noista tulee kuin hevosmuurahaisistakin. Anna vaan mustien olla ja tuhoo vain kusiaiset, enempi niistä riesaa on.

Yleensä nuo tekee pesänsä juuri esineiden alle tai viereen. Ja eipä noi yhdyskunnat nyt niin isoja ole että vaarana olisi pihalaatan tai muun rakenteen vajoaminen. Esim. tuo hiekkalaatikko, tuskin sinne keskelle hiekkaan sitä pesää tekee, mutta sinne nurmikon puolelle niitä saattaa tulla. Enempi saa kissan jätöksiä pelätä.

Talon kyll pitäisin muurahais-vapaana alueena. On tuo autotalli aika rämässä kunnossa, niin sinne ovat pesänsä rakentaneet, kahteenkin kohtaan. Seinustalla on nojallaan metrin mittainen kyllästetty puu, niin sitä pitkin kulkevat vuorilaudan alle. Ois nyt luullut että helpommankin pesäpaikan olisivat löytäneet. Pitäis oikein kuva ottaa ja esille laittaa.
Vastaa Viestiin