ESS tulipalosta kirjoitti:Todennäköisesti palo sai alkunsa, kun talon väki oli sulattanut jäätyneitä vesiputkia lämpöpuhaltimella, päivystävä palomestari Juhamatti Listala Päijät-Hämeen pelastuslaitokselta kertoo.
Ei hyvää päivää, taas tällainen tulipalo! Mikä ihmisiä vaivaa? Tässäkään ei ollut kyseessä uusavuttomien kaupunkilaisten kesäasunto vaan maalaistalon päärakennus.
Eikö media voisi rummuttaa turvallisia putkiensulatuskeinoja? HÖYRYPESURI on yksi, joka toimii ja jossa ei ole palovaaraa.
Voisiko siitä olla kosteushaittoja tai jäätyvätkö jotkut paikat kosteuden takia sulatuksen jälkeen entistä pahemmin?
Me joudumme sulattamaan yhtä tiettyä kohtaa keittiön vesiputkesta päivittäin kovilla pakkasilla emmekä ole havainneet haittoja.
Melko palovaaraton sulatusväline,
joka ei aiheuttane uuden jäätymisen nopeutumista:
imuri, jolla imetään kylmemmältä puolelta suojaputkesta lämpimän puolen ilmaa
suojaputkea pitkin, jolloin sulattaa jään tullessaan.
?keskellä kämmentä kirjoitti:Melko palovaaraton sulatusväline,
joka ei aiheuttane uuden jäätymisen nopeutumista:
imuri, jolla imetään kylmemmältä puolelta suojaputkesta lämpimän puolen ilmaa
suojaputkea pitkin, jolloin sulattaa jään tullessaan.
Tuo on kyllä kaikessa yksinkertaisuudessaan kerrassaan nerokas niksi.
______________________________________________________________________
Kulmalan isäntä. Amatööri ja itse oppinut kaikessa mitä rakentamiseen ja korjaamiseen tulee.
ESS tulipalosta kirjoitti:Todennäköisesti palo sai alkunsa, kun talon väki oli sulattanut jäätyneitä vesiputkia lämpöpuhaltimella, päivystävä palomestari Juhamatti Listala Päijät-Hämeen pelastuslaitokselta kertoo.
Oli aika lohduttoman näköistä jälkeä. Talo on meidän kylällä, ajelin siitä ohi puolenpäivän aikaan. Ei taida taloa tuosta enää tulla. Iso maatalo, peltoja on vissiin ympäri kylää. Päärakennuksen ympärillä on paljon talousrakennuksia, kuivuri ym. Olis voinut palo levitä helposti.
Meillä käytössä sulatukeen toi imurikonsti, minuutin-pari kun antaa imeä niin taas juoksee vesi.
Kunniaa en tuosta niksistä voi itselleni ottaa,
ihan täältä sivuilta olen sen lukenut.
Kuten senkin pidemmän ajan ratkaisun,
että joku on laittanut pienen tuulettimen puhaltamaan
keittiön alakaapista sinne putkeen koko ajan kaapin lämmintä ilmaa,
jos tietää putken isommalla pakkasella vetävän jäähän.
Tuo jäätyminen-sulaminen ei kovin hyvää putkille tee,
jossain vaiheessa saattaapi tulla lirinää väärästä kohdasta...
?keskellä kämmentä kirjoitti:Kuten senkin pidemmän ajan ratkaisun,
että joku on laittanut pienen tuulettimen puhaltamaan
keittiön alakaapista sinne putkeen koko ajan kaapin lämmintä ilmaa,
jos tietää putken isommalla pakkasella vetävän jäähän.
Velipohjan kanssa tuo muistaakseni kehiteltiin viime talven kylmyydessä. Veli toteutti, mä en vielä oo kerennyt... Toimii kuulemma, kunhan on päällä
Lämpöpuhallintakin voi käyttää kunhan vääntää sen vain puhallusasentoon, vastukset siis kylminä. Silloin se puhaltaa lämmintä huoneilmaa sulatettavaan kohtaan. On vain todella hidas konsti verrattuna siihen, että putket sulavat tulipalon kuumuudessa.
Minkä vuoksi on aina aikaa tehdä se uudelleen, muttei koskaan aikaa tehdä se heti kunnolla?
Pikku vinkkinä vaan että auton sisätilapuhallinta voipi käyttää tuossakin siinä kun EI ole hehkuvia vastuksia,punasena hehkuva vastus ON aina riski oikeessa olette,niin ja kun joku jäätyy ja saadaan sulaksi kannattaa eristaa ongelmakohdat ja tukkia veto.yks naapuri kans käänsi pakkasten jälkeen sähkölämmöt pienelle tulos:vesimittari halki.suihkusta liitin halki,tiskipöydästä liitin halki, onni oli että ei ollu parkettilattiaa ja et oli paksut matot jotka imi vettä,opetus oli et lämmön katkaisu ei säästä kun pakkanen lauhtuu niin se tulee sisälle.
Ihmetytti minuakin kun tääkin nainen ikänsä asunu nimenomaan maalla ja on jo yli 50v niin luulis ymmärtävän mutta se säästöhommeli?
Meillä on jäätynyttä päävesiputkea sulatettu kahvinkeittimellä, eli laitettu kahvinkeittimeen ohut letku, letku vesiputken sisään ja 'keitetty kahvit' sinne päävesiputkeen. Vaatii puhtaat osat. Meillä on toiminu kun päävesiputki nousee eteisessä lattian yläpuolelle ja siinä on hanan talonpuolella sopivasti liitoksia, joita on voinu aukoa että sen letkun saa ujutettua sinne putkeen. Lisäksi meillä on muoviputkea tuo vesiputki, joten ei kai ole ihan yhtä herkkä ottamaan itseensä kuin esim. vanha kupariputki? Juu ja kun on sitä kuumaa vettä keitetty putken sisään niin on pidetty huoli, ettei se letku oli ihan siellä jäässä kiinni.
tessu kirjoitti:Pikku vinkkinä vaan että auton sisätilapuhallinta voipi käyttää tuossakin siinä kun EI ole hehkuvia vastuksia,punasena hehkuva vastus ON aina riski oikeessa olette
Itte tulee käytettyä kans noita sisätilanlämmittimiä.
Yhtenä aamuna oli putki jäässä ja meni 13 tuntia saada sulaks kahella sisätilanlämmittimellä.
Kahtapuolen seinää kun putki menee hirren sisällä niin lämpö menee ainoastaan hisuksiin johtumalla.
Tota pölynimuria olen kans käyttäny toisessa kohassa.
Jakotukin vierestä pölärillä imut niin ei mee kauan kun putki on sulana.
en suosittele - hiustenkuivaajasta tulee helposti toistasata astetta puhkua - useissa on juuri ne hehkuvat vastuslangat tyrkyllään ja saavat olla aika tökyt, kun miettii sitä ilmamäärää, mitä niistä pusketaan läpitte.
Ennemmin hissuksiin ja kaikessa rauhassa, kuin isolla teholla ja äkkiä. Se jo riittää sen lämpöisen huoneilman kierrätys putkien tykönä. Vaikka silä hiustenkuivaajalla, mutta asennossa "kylmä" puhallus (=huoneilmanlämpöinen)
Torppaa ei muuten kannata putkien jäätyessä koettaa lyödä pikana tosi lämpöiseksi - imaisee putket entistä pahemmin jäähän.
Jos olen ollut tilanteessa että pitää kuumailmapuhaltimella jotain sulatella, olen pitänyt itselleni ohjeena että jos sormien läpi voi puhaltaa niin sitten ei ole liian kuumaa. Tai ainakin välillä pitää käsiä siinä lämmössä niin tulee seurattua kunnolla mihin se lämpenee.