hopeapajuista

Keskustelua otsikon mukaisesti
Vastaa Viestiin
mikromoka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 41
Liittynyt: Ke Helmi 01, 2006 19:44

hopeapajuista

Viesti Kirjoittaja mikromoka »

Meillä on tontin rajalla vanhoja hopeapajuja jotka ovat hyvin lahoja eli kaatokunnossa. Ajattelin sahata ne maatamyöten poikki ja leikata versot pois mutta jättää yhdet ja kasvattaa niistä uudet puut. Luulisi vanhalla juuristolla kasvavan nopeasti uudet puut. Onko kukaan kokeillut, nähnyt tai kuullut moisesta?
Avatar
matrismik
Jäsen
Jäsen
Viestit: 492
Liittynyt: Su Huhti 18, 2010 20:40
Paikkakunta: Vantaa

Re: hopeapajuista

Viesti Kirjoittaja matrismik »

Hopea tai tavallinen paju, vaikeampaa on varmasti saada versot rajattua siihen yhteen :lol: Hopeapaju on muuten yksi pahimmista ellei pahin salaojien tukkijista, sen työntää juurensa jopa läpi putkesta. En tiedä varmaksi, mutta yksi kaveri kertoi että Hopeapaju olisi Helsingissä työntänyt juurensa jopa vanhaan kaukolämmön paluupuolen putkeen (lämpötila n. 60 astetta ja teräsputki) ja tukkinut sen. Saattaa olla "urbaani legenda" joka tapauksessa, ei kannata ainakaan istuttaa lähelle salaojaputkia.
Laurakaisa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1241
Liittynyt: Ma Huhti 05, 2010 21:28
Paikkakunta: Mikkeli
Kotisivu: http://laurakaisatalo.blogspot.com

Re: hopeapajuista

Viesti Kirjoittaja Laurakaisa »

Kokemusta ei ole hopeapajusta mutta terijoen salavasta on, ja sama kasvutapahan noilla on. Vaikeus tulee tosiaan siitä että kun vanhasta kannosta puskee sata innokasta versoa niin minkä niistä valitsee tulevaksi rungoksi... :-D

Mutta sitkeällä karsimisella ja leikkaamisella varmasti onnistuu ja sikäli palkitsevaa puutarhatoimintaahan tuo on, että kasvavat nopeasti ja toisaalta puutarhurille riittää puuhaa... Kannattaa siis leikata myös sitä rungoksi valittua (vähän isompana siis, ja karsia alimmaisia oksia) ettei siitä kasva sellainen pitkä roikale vaan tuuhea ja tanakka puu.
"Saavat tehdä tämän päivän talot juuri niin kuin haluavat, mutta minun talo on tehty kuusikymmentä vuotta sitten ja semmonen aika näkyy talossa ja ihmisessä. Kiitos mutta ei kiitos." - Tuomas Kyrö: Mielensäpahoittaja
Vastaa Viestiin