Rossipohjan alusta niin matala, ettei alle näe kunnolla...

Juuri ostanut rintamamiestalon? Aikeissa hankkia rintamamiestalo? Mitä pitäisi ottaa huomioon?
Vastaa Viestiin
Rapsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 50
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 21:20
Paikkakunta: Tampere

Rossipohjan alusta niin matala, ettei alle näe kunnolla...

Viesti Kirjoittaja Rapsu »

Taas tästä 1920-luvun talosta kyselen, jonka lisäeristykseen liittyviin kysymyksiin sainkin jo vastauksen toisessa aiheessa: http://www.rintamamiestalo.fi/viewtopic ... 31&t=12318
Nyt toisella näytöllä huomio kiinnittyi todella matalaan tilaan rossipohjan alla talon toisessa päädyssä. Talo on perustettu luonnonkivien päälle, tontti loivasti viettää. Toinen puoli tuulettuu hyvin ja on edellisessä kuntokartoituksessa pari vuotta sitten todettu kuivaksi (vaikka eipä sielläkään oikein mahdu ryömimään), mutta tämä toinen pää oli tuolloin jo jätetty tarkastamatta, koska sinne ei suoraan oikein mistään näe eikä pääse. Lisäksi tässä päässä on laudoituksen alareunan alapuolelle, perustuskivien väliin lisätty vaakatasoon jostain syystä lauta, joka siis peittää sen pienenkin raon laudoituksen ja maan välissä, eli tämä lauta on suoraan kosketuksissa maahan. Jos/kun laudan ottaisi pois, alle varmasti näkisi, rako olisi jotain 10-15 senttiä.

Ongelmaanhan olisi helppo ratkaisu se että poistaa nämä alalaudat ja tarvittaessa poistaa vielä liiat sorat, mutta onkohan vahinko jo tapahtunut, nimittäin juurikin tässä päässä taloa sijaitsevan keittion lattia on kuopalla, notkuu ja narisee, sekä muovimaton alla kovin epätasainen, ihmeellisiä möykkyjä kauttaaltaan täynnä... Vaikka toinen pää talon alta olisi miten kuiva, kai se silti voipi toisestä päästä olla mätö?

Ps. Olen siis tosiaan ihan amatööri näissä asioissa ja kyselen varmasti tyhmiä ja itsestään selvyyksiä. Mutta siis kuinka paljon oikeastaan pitäisi olla tilaa rossipohjan alla jotta se varmasti tuulettuisi kunnolla?
Petsamo
Jäsen
Jäsen
Viestit: 219
Liittynyt: Ma Joulu 28, 2009 16:42
Paikkakunta: Tampere

Re: Rossipohjan alusta niin matala, ettei alle näe kunnolla...

Viesti Kirjoittaja Petsamo »

Yksi vanha keino testata lattian kuntoa on hypätä oikein korkealle huoneen laidassa ja tömäyttää kunnolla alas. Jos lattia keinahtaa, niin siinä on todennäköisesti ongelma. Kuvauksesta päätelleen, (notkuu, narisee ja on kuopalla) kuullostaisi siltä, että rakenteiden taakse pitäisi kyllä katsoa.
ahaikio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 236
Liittynyt: Ke Tammi 24, 2007 11:57
Paikkakunta: Akaa/Viiala
Viesti:

Re: Rossipohjan alusta niin matala, ettei alle näe kunnolla...

Viesti Kirjoittaja ahaikio »

Petsamo kirjoitti:Yksi vanha keino testata lattian kuntoa on hypätä oikein korkealle huoneen laidassa ja tömäyttää kunnolla alas. Jos lattia keinahtaa, niin siinä on todennäköisesti ongelma. Kuvauksesta päätelleen, (notkuu, narisee ja on kuopalla) kuullostaisi siltä, että rakenteiden taakse pitäisi kyllä katsoa.
Vanhoissa taloissa, joissa koolaukset on 4*8 cm puita 30 cm tolppien nokissa, saattaa kuvailemasi testitapa aiheuttaa keinahdusta, vaikkei mitään varsinaista ongelmaa olisikaan. Mutta kyllä 10 cm tuulettumaton rossipohja itsessään on niin paha riskirakenne, että tutkimatta ei kannata täyttä hintaa talosta maksaa. Meidän talossa on ollut luukut kiinni ja 30 cm paksun rossipohjan kohdalla lattiavasat niin lahot, että hyppäämällä päälle sai pilkottua puut kappaleiksi. Muualla sentäs on voinut vanhat vasat jättää paikalleen, vaikka ovatkin pinnaltaan lahoja. Sisältä löytyy kuitenkin hyvää sydänpuuta vielä ihan riittävästi.
Rapsu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 50
Liittynyt: Ti Elo 10, 2010 21:20
Paikkakunta: Tampere

Re: Rossipohjan alusta niin matala, ettei alle näe kunnolla...

Viesti Kirjoittaja Rapsu »

Jep jep, romahtanuthan se oli pohja kun viimein pääsi alta näkemään. Keittiön lattia melkein pelkästään koolausten varassa... Eipä sitten vieläkään onnistanut, etsintä jatkuu...
Vastaa Viestiin