Löytöjä talon seinästä

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Vastaa Viestiin
akiasi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 25
Liittynyt: Ma Loka 12, 2009 10:51
Paikkakunta: Järvenpää

Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja akiasi »

Sivu-ullakkoa remontoidessa löytyi putki lattiasta. Mikä lienee? Päättyy talon seinään, seinässä siis reikä, mistä menee ulos.
Talon seinästä taas mötikkä, en tiedä edes miten sitä nimittää.
putki
putki
07032010(001)-003.jpg (25.72 KiB) Katsottu 8881 kertaa
mötikkä
mötikkä
08032010(001)-001.jpg (31.92 KiB) Katsottu 8906 kertaa
Black
Jäsen
Jäsen
Viestit: 38
Liittynyt: La Touko 31, 2008 16:23
Paikkakunta: Vantaa

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja Black »

Meiltä samanlaisesta mötikästä tulee puhelinpiuha.
denno
Jäsen
Jäsen
Viestit: 12
Liittynyt: Su Marras 15, 2009 15:21
Paikkakunta: Stadi + Paimio

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja denno »

Tossa "Mötikkä" kuvassa näyttäis olevan kaapeli katkaistu, mihinkäs se toinen kaapeli menee? (ei näy kuvassa) Ja mihin putken toinen pää? Tutki ettei ole sähkövirtaa ennen kuin teet mitään..minkälaista kaapelia, vanhaa puhelinjohtoako?
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Putki on todennäköisesti panssariputki jossa menee talon pääsyöttökaapeli. Tuo mötikkä tuossa seinässä on taas "talojakamo" eli siihen tulee puhelinlaitoksen puhelinpiuha ja siitä lähtee talon sisäverkkoon.
Avatar
pelkka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2054
Liittynyt: Pe Heinä 20, 2007 23:58
Paikkakunta: Läntinen Uusimaa

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja pelkka »

Komppaan edellisiä.
akiasi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 25
Liittynyt: Ma Loka 12, 2009 10:51
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja akiasi »

Ahaa, elikkäs putkessa olisi tullut vanha ilmajohto sisään? Vai ymmärsinkö oikein? Nyt näyttää putki loppuvan ulkolaudoitukseen, olisiko laudoituksen uusimisen yhteydessä jäänyt noin. Sittenhän sen voisi poistaa, kun sähköt uusittu muutama vuosi takaperin.

Toinen härveli näyttää juu olevan puhelinjakamo, yksi johto siitä tuntuu menevän kohti seinässä olevaa pirikelloa(?). Mutta onkohan tarpeetonta antiikkia, mistäs sen tietäisi mitä kautta puhelin nyt tulee sisään?
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja Schaza »

Eikö tuo pirikello ollut aikanaan joku sellainen että keskus/asentaja pystyi "etätarkistamaan" linjan toiminnan?

Putki on varmaankin tuo liityntäjohdon panssari, ja tuo musta mötti ulkoseinässä on sadesuoja jonka sisällä on liitokset ulkojohdoista talon sisäjohtoihin. Purkasin yhden tälläisen viime kesänä kun purkasin yhtä omakotitaloa. Sisällä on liitinkampa, vähän niinkuin sokeripalat nykyään, ja siihen tulee ja siitä menee johtoa joka suuntaan.

Jos tuo metalliputki loppuu ulkolautaan eikä sieltä mene eikä tule mitään, niin voi olla että tonttiin on joskus kaivettu maakaapeli jolloin putki on jäänyt tarpeettomaksi. Ei silti kannata mennä katkaisemaan tutkimatta ensin, koska olen kuullut sellaisestakin että putken sisällä menee edelleen jännitteinen johto vaikka maakaapeli tulisikin talon alta.

Jos menee rautasahalla sohimaan putkea poikki tutkimatta, voi tulla pahimmassa tapauksessa tälli ja tulipalo.

Puhelinjohdon reitti on sitten hankalampi. Todennäköisesti johto tulee samasta putkesta jostain samalta suunnalta kun sähkötkin. Meillä kun joskus kävi puhelinasentaja, niin sen piti oikein etsimällä etsiä ennen kun löysi sen töpselin mihin johto ensimmäisenä tulee. Muut töpselit ei taida edes olla liitetty, kun nettipiuhakin piti vetää tähän koneelle ihan eri puolelta taloa.
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
Avatar
Maatilallinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1912
Liittynyt: Ke Tammi 02, 2008 15:40
Paikkakunta: Keski-Suomi

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja Maatilallinen »

Töpselit voi kytkeä avaamalla toimivan töpselin, kytkemällä siellä irti olevat kaksi johtoa ja muista töpseleistä kytkee samanväriset. Suosittelen kytkemään ensin kaikki muut töpselit ja sitten sen toimivan. Sitten pelaa jokainen töpseli :-D

Ja usein siis maakaapeloinninkin yhteydessä tuonne putkeen jää jännitteinen kaapeli. Pirikellon voi avata ja katsoa mitä siellä on...
akiasi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 25
Liittynyt: Ma Loka 12, 2009 10:51
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Löytöjä talon seinästä

Viesti Kirjoittaja akiasi »

Putkesta löytyi vanha johdinpari, jännitettä ei onneksi ollut. Puhelinkaapeli taas näyttää epäilyttävästi tulevan sisäpistokkeisiin edelleen "mötikän" ja "pirikellon" kautta. Taidanpa jättää paikoilleen. Kiitokset neuvoista, helpotti kummasti pähkäilyä.
Vastaa Viestiin