Lisää ILP:stä

Vastaa Viestiin
tcb1967
Jäsen
Jäsen
Viestit: 366
Liittynyt: Su Maalis 11, 2007 15:52
Paikkakunta: E-Karjala

Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja tcb1967 »

Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18270
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Kalliit asentajat haluavat antaa kuvan, että kallis=hyvä. Tekniikan ihmiset eivät useinkaan ole ahneita ja ahneet ihmiset eivät usein kovin teknisiä.

Joka tapauksessa on hyvä juttu, jos kurjimmat asentajat saadaan pois markkinoilta: suuri osa ilppien saamasta negatiivisesta palautteesta johtuu asennustyön huonosta laadusta. Mutta jos pumppuja on jostain superhalvalla saatavissa, niin pari voisin itselleni ottaa!
Aaltju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 485
Liittynyt: Pe Elo 07, 2009 12:26
Paikkakunta: Kumisaapaskaupunki

Re: Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja Aaltju »

Ilmeisesti superhalvoilla ILP:llä tarkoitetaan tavallisella järjellisellä katteella myytäviä kohtuuhintaisia ILPejä. Tuskin mitään oikeasti superhalpoja on markkinoilla... tai on mutta niistähän nyt sokeakin näkee kepillään että niiltä ei voi samaa vaatia kuin kalliimmilta.

ILP-kauppiaiden mediataistelu on jokseenkin huvittavaa touhua, mutta ilmeisesti se puree joihinkin asiakkaisiin. Epäilen kuitenkin että en ole ainoa, joka ei pidä näiden merkkipumppujobbareiden muiden halvempien merkkien ja firmojen panettelu taktiikkaa hyvän markkinointitavan mukaisena. ILP-markkinoiden suurin ongelma ei ole halpapumput ja osaamattomat asentajat vaan järjettömästi hinnoitellut merkkipumppu+asennus-paketit... noissa ilmeisesti lasketaan härkisti hinta joka on asiakkaan kipurajalla ja lätkäistään siihen asennustyön kotitalousvähennyksen verran vielä päälle ja veroeurot virtaavat sosiaalirahana pumppujobbarille.
Tinakenkäpoika
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1032
Liittynyt: Ke Joulu 05, 2007 19:19
Paikkakunta: Muurame
Paikkakunta: Muurame

Re: Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja Tinakenkäpoika »

Jos tuosta asennuksesta lasketaan vaikka näin, aika normaali tuntiveloitus vaikka autokorjaamolla,tai vaikka raksafirmalla on noin 50-70€/h, joten tollanen 4 h:n ilpin asennus maksaisi silloin 200-280 euroa, kuullostaisiko tuo kohtuulliselta? Nuo seinätelineet,asennuskourut, kupariputket ja mmj,jne ei ole kovinkaan kalliita tarvikkeita, about 200 euroa. Eli 400-480 euroa jos lasketaan ilpin oikean hinnan päälle, niin sitten olisi kohtuullinen hinta.
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Re: Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

en ole ainuttakaan laitetta asentanut, mutta ihmettelen, mikä tuossa asennuksessa maksaa.
IVT:llä oli joku kampanja syssymmällä ja tarjosivat asennusta 600 euroa.
eihän siinä muuta ole kuin yksi sähkö, sisä- ja ulkoyksikkö.

tarvitseeko tuota "ammattimiestä" mihinkään muuhun kuin putkien tyhjäykseen ja täyttämiseen ? ja mitä se kestää ja maksaa ?
H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
Avatar
tareone
Jäsen
Jäsen
Viestit: 177
Liittynyt: Ti Syys 11, 2007 21:48
Paikkakunta: Järvenpää
Järvenpää
Paikkakunta: Järvenpää

Re: Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja tareone »

Yhden itseasennuksen tehneenä, ei voi muuta sanoa, kuin että puolet asennushinnasta on ilmaa.
Aaltju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 485
Liittynyt: Pe Elo 07, 2009 12:26
Paikkakunta: Kumisaapaskaupunki

Re: Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja Aaltju »

rautarunnari kirjoitti:tarvitseeko tuota "ammattimiestä" mihinkään muuhun kuin putkien tyhjäykseen ja täyttämiseen ?
Ei tarvitse edes niihin jos saa laitteet jostain ja peukalo ei ole ihan keskellä kämmenselkää.

Täyttäähän niitä varsinaisesti tarvitse... kylmäaine on kompurassa, kun systeemi on tyhjiöity niin avataan vain venttiilit.
Avatar
rautarunnari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 831
Liittynyt: La Loka 21, 2006 14:12
Paikkakunta: Lahti

Re: Lisää ILP:stä

Viesti Kirjoittaja rautarunnari »

ach !
ja taas säästyi 600 eukkaa. on se elämä niin halpaa....
H
Kaikkien alojen erikoisasiantuntija
Vastaa Viestiin