Pienpumppaamoko?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
huuhaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 14
Liittynyt: Pe Heinä 04, 2008 19:52
Paikkakunta: kerava

Pienpumppaamoko?

Viesti Kirjoittaja huuhaa »

Eli lisä-osa harjan suunnassa on tuloillaan rintsikkaan kolmeen kerrokseen (kellari+2xasuinkerros) (4x8m) ja "ongelmia" tuottaa viemäreiden uusiminen.
Kellarikerrokseen tulisi huonekorkeudeksi n. 220cm ja jos haluaisin kosteat tilat sinne, tarkoittaisi se pienpumppaamon hankintaa. Tarkoituksena on siirtää kaikki viemäri ja vesijohdot uuteen osaan, ja koska uuden osan kellari tulee alemmaksi kuin nykyinen niin tuo se ongelmia viemäröinnin suhteen. (välissä siis kallio korkeus-ero n. 120cm)

Vanha talo on kallion päällä korkealla kylmällä kellarilla ja uusi viemäri tulisi siis kallion päältä eristettynä uuteen osaan taloa. Kaato viemärissä riittäisi sopivasti jos kaikki kosteat tilat laittaisi ensimmäiseen asuinkerrokseen, ja jättäisi tuon alakerran kellarin kokonaan harrastetilaksi....
Toisaalta taas jos märät tilat saisi alakertaan, tulisi asuntoon 2 huonetta lisää...Vaikeita päätöksiä. Varsinkin kun budjettiakin pitää ajatella.
Saahan tuonne kellariin jälkeenpäin vaikka wc+suihkun pienellä repijäpumpulla jos joskus tulee tarvetta.

Jotenkin en haluaisi olla riippuvainen sähköllä toimivasta pienpumppaamosta. Ei kauheasti tietoa/kokemuksia toimivuudesta.
Pumppaamon sijoittaminen hankalaa. Huollot, sähkökatkot yms yms...Kokemuksia?

Eikai tuo kosteiden tilojen sijoittaminen keskikerrokseen nykyrakennustekniikalla mitään kauhean riski-altista ole? verraten, esim rm-taloihin jälkeenpäin rakennettuja kylppäreitä.

Luetaanko muuten KHH kosteaksi tilaksi, eli vaatiiko rakennusvalvonta sinne viemäröinnin?

Kauhea suunnittelu tälläisessa projektissa :)
Avatar
jope
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1467
Liittynyt: Ma Helmi 12, 2007 20:32
Paikkakunta: satakunta

Re: Pienpumppaamoko?

Viesti Kirjoittaja jope »

Turvallisempaa niiden kosteiden tilojen siellä keskikerroksessa on kuin kellarikerroksessa. Vuodot on helppo todeta alhaaltapäin ja korjaukset jossakin määrin mahdollista myöskin.
Yleisesti ottaen sijainnin määrittää muut asiat. Itse en pidä portaissa ravaamisesta ja laittaisin sinne mistä sitä tulee vähiten.
Kerran noin massiivista remppaa tehdään niin eipä sitä kannata enää säästellä kaivossa ja muutamassa putkenpätkässä eli khh:n tulee kaivo vaaditaan tai ei. Ja koska rakennusluvat on kuitenkin hoidettu niin noistahan se selviää ja rakennustarkastaja kyllä ilmoittaa jos ei ole tyytyväinen.
Samoin ei sitä pumppaamoakaan kauhistella tarvi. Sinne tulee kuitenkin reservisäiliö ja vuotosuojat eli ei se heti vahinkoja ole aiheuttamassa.
shit happens
Mja
Jäsen
Jäsen
Viestit: 32
Liittynyt: Ke Marras 04, 2009 18:41
Paikkakunta: Rovaniemi

Re: Pienpumppaamoko?

Viesti Kirjoittaja Mja »

Itse tekisin (ja itselle kellariremontin yhteydessä tulossa) niin, että ylemmät kerrokset menee viettoviemärillä ulos, ja kellarin jätökset pumpataan pikku repijällä tuohon viettoviemärin pystynousuun.

Tällä hetkellä kaikki menee viettoviemärillä, kellarissa on siis jo vanha sauna suihkuineen ja pyykkikone. Kellarin lattiakaivot on padotuskorkeuden alapuolella ja kaivonkansi, josta viemäri voisi tulvia, on pihalla puolitoista metriä kellarin lattian yläpuolella.

Jatkossa kun vessakin lisätään myös kellariin remontin yhteydessä, päästään eroon tuosta padotuskorkeuspeikosta, ja tuolla tavalla pumpaten yläkerran vessaa voi käyttää vaikka pumppu olis remontissa tai sähköt poikki.
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18273
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Pienpumppaamoko?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Kuinka vanhat alueenne viemärit ovat? Jos alueen viemäröinti on vanha, kuten rintsikka-alueilla usein on, niin kannattaa kyllä kysellä mitä suunnitelmia alueen varalle on.

Onko jonkinlainen välikerros mahdoton ajatus? Tai jos uudesta talosta pieni mutta tärkeä osa tulisi vanhan talon korkoon ja loput alemmaksi?

Tuollainen noinkin korkea lisäosa, johon tulevat kaikki talon kalliit tilat, tulee tosi kalliiksi. Onko projekti varmasti järkevä vai olisiko tuossa muuton paikka tai kokonaan uuden talon rakentaminen sittenkin järkevämpää? Kun vanhaa taloa jatkaa, niin joutuu sitten joskus myymään koko talon suunnilleen vanhan rintsikan neliöhinnalla. Salliiko kaava tontille paritalon? Silloin talon voi aikoinaan myydä pois kahtena asuntona joista toisesta saa uuden talon hinnan. Tämä edellyttää mm. asuntojen välistä palomuuria ja palo-oven käyttöä kahden asunnon välissä (näin itselläni, ovi tosin näyttää ulospäin aivan tavalliselta ja on aina auki).

Jos kodinhoitohuoneeseen tulee pyykinpesukone niin kannattaa selvitää vakuutusyhtiön kanta vesivahinkoihin. Lattiakaivo voi olla myös oikeasti hyödyllinen, esim. mattoja pestäessä.

Kuinka aiot hoitaa talon lämmittämisen, uuden ja vanhan osan?
huuhaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 14
Liittynyt: Pe Heinä 04, 2008 19:52
Paikkakunta: kerava

Re: Pienpumppaamoko?

Viesti Kirjoittaja huuhaa »

Taidamme päätyä ratkaisuun, jossa khh sijoitetaan kellariin ja samalla kellariin rakennetaan valun yhteydessä n.1m syvä kolo mihin sijoitetaan pieni harmaavesipumppaamo joka pumppaa khh:sta tulevat vedet viettoviemäriin. Saahan sinne myöhemmin rakennettua esim. vessan omalla repijällä jos tarvetta.
Säästyypähän tuo khh tila sitten keskikerroksesta esim. isommaksi makuuhuoneeksi.

pvalila,
Rakennamme ensisijaisesti taloa itsellemme kodiksi, emme välttämättä mieti talon jälleenmyyntiarvoa. (tiedän tyhmää:)) Toki suunnittelussa otamme huomioon myöhemmät käyttötarpeet. Kaava mahdollistaa paritalon rakentamisen nykyiselle tontille.
"Valitettavasti" vanha talo on niin hyvässä kunnossa ettei sitä kannata vetää puskutraktorin alle (ainakin nyt tuntuu siltä :)) Olemme asuneet talossa jo viitisen vuotta joten paikat alkavat olemaan kohtuullisen tutut.
Kiikun kaakun mennään niillä rajoilla, kannattaisiko rakentaa kokonaan uutta. Tarkoituksena teettää talo ulkopuolelta ns. täysin kuntoon muilla ja sisätyöt tehdä itse niin pitkälle kuin mahdollista. pl. lvi-hommat jotka pitänee teettää jollakin muulla. Sähköt pystyn ja osaan tehdä itse.

Lämmityksenä vanhalla puolella ILP + pönttöuuni + patterit varalla. Uudelle puolelle tulee varmastikin lattialämmitys sähköllä + ILP + Patterit varalla sinne minne on tarvis. Lisäksi suunnittelija on sitä mieltä että ilmastoinnin parannuksen yhteydessä myös lämmöntalteenotto olisi paikallaan.

Bruttoneliöt uudella osalla tulevat olemaan n. 80
Vanhan korjausta olisi uusi ulkovuori + ikkunat + katto <-- mielestäni kannattaa tehdä tai teettää samalla kertaa kun kuitenkin uusi puoli tulee ns. uusista materiaaleista.

Joku joka on vastaavaa remonttia teettänyt voisi laittaa toteutunutta neliöhintaa laajennukselle. Itse laskin alustavasti 1500e/neliö ja tuossakin on mielestäni hivenen yläkanttiin laskettu. Tottakai yllätyksiä tulee aina kun repii vanhaa taloa auki, mutta niihin on vaan varauduttava... :/
Avatar
pvalila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 18273
Liittynyt: Ke Joulu 06, 2006 16:54
Paikkakunta: Vantaa

Re: Pienpumppaamoko?

Viesti Kirjoittaja pvalila »

Sikäli hyvä, että sinulla on suhteellisen realistinen hintakuva.

Talon myyntiarvo pitää ottaa huomioon, koska se ei realisoidu pelkästään myyntihetkellä vaan vaikutta joka hetki elämäänne (ellette ole niin rikkaita, ettei talon vakuusarvolla ole merkitystä) koska se on osa pankkisuhdettanne. Pankit tykkäävät kovasti kokonaan uusista 80 m2 taloista, eikä pankkeja häiritse ollenkaan että käytätte sitä uutta taloa kuin se olisi yhtä isoa omakotitaloa vanhan talonne kanssa. Okein, minä toistan itseäni mutta minä olenkin vähän seniili ja minusta tulee känkkäränkkä kun ihmiset "rakentavat itselleen" ja unohtavat, ettei Homo Sapien Sapien (toisto puhdasta isottelua) elä kuin hetken pidempään kuin cucaracha.

Jos kodinhoitotilan pesualtaat toimivat ilman mitään pumppuja tms. (ovat riittävän ylhäällä) niin tuntuu vähän turhalta viritellä pelkän lattiakaivon takia kalliita pumppuja: vesieristetty kuoppa keskelle ja jos kerran neljässäkymmenessä vuodessa sinne vettä kertyy niin pumppaa sen sitten siihen vieressä olevaan pesualtaaseen. No, riippuu vähän siitä, mitä tuo pumppujuttu maksaa: onhan se kiva, jos laatat voi huoletta pestä runsaan veden kanssa.

Tuosta vanhan korjauksesta sen verran, että minä olen ihastunut hyviin talvitakkeihin. On jotenkin hölmöä, että ihmiset tekevät kalliin ulkovuoriremontin ja säästävät sen pennin, että laittaisivat eristysasiat kuntoon samalla. Kuntoon voi tarkoittaa esimerkiksi sitä, että talo puretaan ulkopuolelta, purut viedään pois, purutila kasvatetaan nykynormien mittoihin ja sitten puhkutaan selluvillaa koko sydämen kyllyydestä. Purujen poisvientiin on kaksi syytä: pääsee näkemän missä kunnossa talo on ja selluvilla on tuplaten tehokkaampi eriste kuin puru. Tiettyihin paikkoihin purun voi hyvin jättää, jos jokin rakenteen osa on vaarassa joskus vähän kastua niin purun kastuminen on pienempi katastrofi kuin jonkin toisen eristeen (märkä selluvilla yhtä kurja näky kuin uitettu pekingeesi).

Tarkoittaako tuo patterit varalla samaa kuin vesikiertoinen öljylämmitys?
Vastaa Viestiin