Teidän kantaanne kysyn tälläiseen asiaan.
Meillä on tapetointiprojekti tulossa ja ollaan tykästytty tuollaiseen simppelikuvioiseen Borosanin nonwoven tapettiin. Liikkeessä kertoivat ettei tätä tapettia suositella liimattavan vanhan tapetin päälle, eivät sitä tosin jyrkästi kieltäneetkään mutta eivät voi suositella sitä valmistajan ohjeiden vastaisesti.
Onko joku liimannut tälläistä tapettia suoraan vanhan tapetin päälle?
Millä vanha tapetti lähtisi mahdollisimman helposti irti huokolevystä?
Non-woven tapetti
Re: Non-woven tapetti
vanha tapetti voi lähteä kupruilemaan kostuessa, jos liimaa levittää päälle. yleensä kyllä vetäytyy takaisin kuivuessaan. kannatan itse pois ottoa. viiltelette vaikka mattoveitsellä tapettiin ristiin rastiin viiltoja paljon ja sumutinpulolla säälimättä vettä perään, hetken päästä irtoaa melko vaivattomasti. myynnissä on myös tapetin poistoainetta joka on käytännössä vedellä jatkettua liisteriä silläkin irtoaa hyvin.
minkä nuorena varastaa sen vanhana omistaa
Re: Non-woven tapetti
Minä lätkin tuommoista Non-Wowenia seinään. Poistin vanhan tapetin tapetinpoistoaineella ja teräslastalla. Laitoin alle tasoitetapetin ja siihen päälle sitten sen Non-Wowenin. Eipä tuo vielä ole kupruillut minnekään.
Re: Non-woven tapetti
Jos ei halua vanhaa poistaa niin riittävän kattavan koe palan jos tapetoi auttaisko se?
Me tapetoisiin Nowoa vanhan päälle eikä ees kokeiltu, eikä kupruillut yhtään mistään, pointtina että säkä voi käydä.. Joskus se savotta on kuitenniii edessä joten eipä tuolla saa kuin siirrettyä välttämätöntä..
Me tapetoisiin Nowoa vanhan päälle eikä ees kokeiltu, eikä kupruillut yhtään mistään, pointtina että säkä voi käydä.. Joskus se savotta on kuitenniii edessä joten eipä tuolla saa kuin siirrettyä välttämätöntä..


