Kesän projekti

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
ilves
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 10:43
Paikkakunta: Juankoski

Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja ilves »

Meidän tämän kesän projekteihin kuului terassin rakentaminen ja peltikaton uusiminen aluskatteineen. Tuli siinä maalattua kaksi seinääkin uudestaan kun sai käyttää hyväkseen kattourakoitsijan telineitä. Mitä toiset ovat saaneet aikaiseksi tänä kesänä? :?: http://www.kuvaboxi.fi/julkinen/2d84j+s ... ansio.html
Limes
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1179
Liittynyt: Ma Heinä 23, 2007 14:31
Paikkakunta: Saarijärvi

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja Limes »

Niin...ainakin rahaa on remonttiin mennyt kesän(kin) aikana,tiedä sitten aikaansaannoksista...vähintään
viimekesän ja talven rääppeitä kursittu :-)

Mutta röyhkeästi uskaltaudun kysymään tuosta ilmalämpöpumpusta,pitääkö kuin ääntä kun ilmeisesti on
seinässäkin osittain kiinitys ?
ilves
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 10:43
Paikkakunta: Juankoski

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja ilves »

Lrahaa on remonttiin ) aikana,tiedä sitten aikaansaannoksista...vähintään viimekesän ja talven rääppeitä kursittu :-) imes kirjoitti:Niin...ainakin mennyt kes

än(kin Mutta röyhkeästi uskaltaudun kysymään tuosta ilmalämpöpumpusta,pitääkö kuin ääntä kun ilmeisesti on
seinässäkin osittain kiinitys ?

Ilmalämpöpumppu on kiinni ainoastaan sokkelissa ja kiinnitysjalkojen ja pumpun välissä on kumityynyt. Sisäpuolella jos on hiirenhiljaista niin tuossa nurkassa kun kiikkuu kiikkustuolissa niin saattaa erottaa hyvin pienen hurinan, ei häiritse ollenkaan. On muuten tuttava ammattimiehen asentama :lol:
timle70
Jäsen
Jäsen
Viestit: 369
Liittynyt: To Tammi 01, 2009 20:17
Paikkakunta: kajaani

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja timle70 »

Jätekatoksen :lol:
ilves
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 10:43
Paikkakunta: Juankoski

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja ilves »

timle70 kirjoitti:Jätekatoksen :lol:
Toisilla on varaa edes "jätekatokseen" :roll:
Aaltju
Jäsen
Jäsen
Viestit: 485
Liittynyt: Pe Elo 07, 2009 12:26
Paikkakunta: Kumisaapaskaupunki

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja Aaltju »

Sauna, pesuhuone, kodinhoitohuone. 10v niitä katseltiin 50/60-luvun kuosissa ja nyt sitten saatiin repäistyä, tosin homma on vielä kesken ja lienee vielä hyvän aikaa.

Samalla meni uusiksi alakerran vessa (vaikka olikin vain 10v vanha), viemärit ja suurin osa 10v sitten rempatuista käyttövesiputkista. Aikanaan tuli uusittua putket tyyliin "kunhan vesi pysyy sisällä, tehdään sitten ajan kanssa parempi"... olen tosin kohtuullisen ylpeä siitä että koko talon käyttövesiputket sai uusittua yhdessä illassa ja yössä siihen kuntoon että niitä kesti 10v katsella... sitä se on kun ammattimies itselleen tekee :)

Sähköjä on mennyt/menee uusiksi reilusti... ensi kesänä sitten lopullinen modernisointi kun vanha keskus lentää pihalle ja siirretään mittaus talovarokkeet ulos.

Eteneminen on hidasta kun tekee kaiken itse ja samalla pitää päivätyökin hoitaa... ja kaiken kruunaa vielä se että tänä kesänä ei ehtinyt pitämään kesälomaakaan yhtään kokonaista viikkoa... sellasta se on.
timle70
Jäsen
Jäsen
Viestit: 369
Liittynyt: To Tammi 01, 2009 20:17
Paikkakunta: kajaani

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja timle70 »

Pankin katos :lol:
ilves
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 10:43
Paikkakunta: Juankoski

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja ilves »

timle70 kirjoitti:Pankin katos :lol:
Kyllä se on ihan OMA "katos".
Paperimies maksaa paperirahalla ja metallimies metallirahalla. viini :lol:
timle70
Jäsen
Jäsen
Viestit: 369
Liittynyt: To Tammi 01, 2009 20:17
Paikkakunta: kajaani

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja timle70 »

Kirvesmies selkänahalla :lol:
Avatar
vesahy
Jäsen
Jäsen
Viestit: 3354
Liittynyt: Ma Maalis 17, 2008 19:18
Paikkakunta: Stadi + läntinen Uusimaa

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja vesahy »

MInua kiinnosta kovasti, että millä maalilla ja sävyllä talo on maalattu? Ja milloin alunperin?
ilves
Jäsen
Jäsen
Viestit: 27
Liittynyt: Su Heinä 12, 2009 10:43
Paikkakunta: Juankoski

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja ilves »

vesahy kirjoitti:MInua kiinnosta kovasti, että millä maalilla ja sävyllä talo on maalattu? Ja milloin alunperin?
Lateksilla maalattu noin 15-20 vuotta sitten ja nyt maalasin lateksilla terassin seinän ja vastapuolelta kuistin puoleisen seinän. Päädyt jätän ensi kesään. Maalina Maalarin talomaali (tikkurila) ja sävynä Kartanon keltainen.
Avatar
tuner
Jäsen
Jäsen
Viestit: 214
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2009 21:48
Paikkakunta: Helsinki
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja tuner »

Lumen vielä ollessa maassa tuli aloitettua saunaosaston remppa. Kuvittelin että varmaan parissa kuukaudessa onnistuu (sisälsi kuukauden lomaa isäkuukauden merkeissä), mutta hieman pieleen meni. Ei ole vieläkään valmis, joskin suihkussa on jo voinut käydä. Juurikaan perusteellisemmaksi ei ainakaan talon sisäpuolella olisi voinut mennä.

Blogista löytyy kuvia ja läppää: http://irc-galleria.net/blog.php?nick=t ... d=36047810

Tossa vielä joku 3D-rendaus: http://tuner.bdb.fi/sauna/kiukaat.jpg

Rakenne-UKK ennenku kukaan edes kysyy:
* Kaikki purettu perusmuuriin, katon betonilaattaan ja keskimäärin 30 senttiä lattiapinnan alle asti.
* Lattiassa laatat, vesieriste, betonii ~10 senttii (sis. vesikiertonen lämmitys), suodatinkangas, EPS:ää 0-10 senttiä, fuktisolia 10 senttiä, kuutio lecasoraa täytteeksi ja pohjan tasaamiseksi.
* Seinissä verhomuuraus siporex väliseinälaatoista, ilmarakoa keskimäärin viisi senttiä. Samasta kamasta on tehty myös väliseinät.

Kuva

Kuvassa näkyvä omituinen möhkäle on mahdollisesti tuleva olkkarin takka kerrosta ylempänä. Tulee ehkä ensi vuonna, sillä investoin juuri maalämpöön..
Avatar
Tuoski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 316
Liittynyt: Ma Kesä 09, 2008 9:55
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja Tuoski »

- Olohuoneen koko lattian uusiminen, villoja ja koolinkeja myöden.
- Syöksyputkien asennus.
- Jätekatos.
- Terassi.
- Kellarin lattian valaminen ja uusien hyllyjen rakentaminen.
- Sokkelin oikaisu ja pinnoitus.
- ILPin katos.
- Sitten tollasta muuta pientä, nurmikon istutus, ulkovalojen asennus jne
ylavainio
Jäsen
Jäsen
Viestit: 22
Liittynyt: Ma Joulu 01, 2008 9:04
Paikkakunta: Heinola
Kotisivu: http://ylavainio.webs.com/

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja ylavainio »

Meillä on tehty kanssa monenlaisia projekteja:
-suunniteltu tulevaa laajennusosaa
-korjattu hevostallin ikkunoita
-maalattu piharakennuksia
-valmisteltu painoon eräs työhön liittyvä isohko julkaisu
-ajettu C1E-ajokortit
-tehty julmetusti polttopuita ja pihalaattoja
-istutettu metsää
-kunnostettu peltoja ja tehty kuivaa heinää

vielä olisi jäljellä jalassaunan siirto toiseen paikkaan tontilla ja laajennusosan perustustyöt.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17204
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: Kesän projekti

Viesti Kirjoittaja tuuma »

- Viikko Ahvenanmaalla
- Viikko pilvilinnojen rakentelua
- Viikko täyspäiväistä lasten ja kodinhoitoa
- Viikko sairaan lapsen kanssa sairaalassa
Ja ei muuta kuin töihin :lol:
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Vastaa Viestiin