kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
kimi1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: Ti Touko 26, 2009 23:12
Paikkakunta: hyvinkää

kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja kimi1 »

nyt alkaa talo olla värissä ja pitäis taas palata kellarin kimppuun kohta.

olen nyt täältä lukenut mutta en oikein saannut selvää vastausta mikä nyt olisi sitten hyvä seinä rakenne kellarin seiniin jos niistä tehdään lämpimiä tiloja?

kellarissa nyt ollut sauna ja muita tiloja osa kylmiä ja osa lämmitettyjä.

ja isoin asia nyt ohjeissa että ULKOPUOLELTA EN VOI TEHDÄ MITÄÄN AINAKAAN TÄLLÄ HETKELLÄ. eli ei ulkopuolista eristystä. kellarissa osin tehty tuo uusi seinä vanhan eteen mutta sen verran huono ja ruma että tiputan senkin alas.

eli uudet seinät teen vanhan muurin eteen mutta paljon ilmarakoa? ja mitä sinne väliin? uudet seinät petoniharkoista ja jos saa laittaa niin päälle laittaisin kyprokin että saan helpommin suorat pinnat osittaiselle laatoitukselle.

VESIERISTYS? eli kun olen täällä lukenut niin laitanko vain niihin kohtiin vesi eristyksen missä suihkut ja suurin veden lotraus ja vesieristän niistä kohdin kaivolle mutta jätän muuten "hengittäväksi"

laitanko ilmaräppänät niin että ulkoa tuleva ilma kiertää myös sinne vanhan ja uuden seinän väliin?vai tuonko suoraan ulkoa vain sisätilaan?

vesikiertoinen lattia lämmitys osaan huoneista ja osaan vesikierto patterit.

ELI JOS TÄÄLTÄ JOSTAIN LÖYTYY LINKKEJÄ "oikeaan sisäpuoliseen lämpöeristämiseen kellarissa (lattiassa ja seinissä) niin linkkiä ihmeessä.

Ja VIELÄ KERRAN ULKOA EN ERISTÄ JA LATTIA RAKENTEEN KORKEUTEEN KÄYTETTÄVISSÄ NOIN 20-30CM jonka alle jo jonkin moiset salaojaputket laitettu joilla ohjataan talon sisäileen "pumppaamoon" tuleva vesi jos sellaista tulee.

vanha talo ja koskaan ei näyttäisi olleen vettä seinissä tai sisätiloissa ilman että sitä on sinne haluttu:P


näin.
koeffte
Jäsen
Jäsen
Viestit: 467
Liittynyt: Ti Helmi 12, 2008 14:28
Paikkakunta: tusby

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja koeffte »

ilmarako tuleepi olla tuulettumaton,raon suuruus vaikuttaa kait "eristysvahvuuteen" eli isompi parempi.

kipsilevyä älä laita..kyllä niistä seinistä täytyy saada muutenkin suorat.

pattereiden ja lattialämmityksen yhdistelmä vaikeuttaa lämmönsäädön toteutusta.
satumikkonen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 92
Liittynyt: Ti Loka 17, 2006 19:06
Paikkakunta: Riihimäki

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja satumikkonen »

Jos kipsin laitat "mitä en suosittele" niin tarvis eristää kaikki laatan alle jäävät kostees tilas. Mielellään vielä nauhottaa vesieristekankaalla ne ruuvinreiätkin. Tekisin ite seinät jostain kevyt harkosta.. esim priima 68/88
Marko_
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Su Touko 25, 2008 15:28
Paikkakunta: Sorsakoski

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja Marko_ »

Moro.

Itsellänikin menossa kellari remontti ja olisin kysellyt paria asiaa, Eli tietääkö kukaan mitä mahtaa olla seiniin laitettu kun rakenne on sisältä päin, 1 joku hapero laasti (karisee alas todella helposti), 2 joku kuitumainen/puumainen levy tai sitten voi olla ihan irtotavaraakin mutta kuitenkin sellainen noin kolmen sentin vahvuinen kerros sitä on, 3 sitten sokkeli. jos haluan tehdä rivinteerauksen niin pitääkö minun purkaa tuonne sokkeliin asti vai voinko vain jättää ilmaraon ja muurata harkot siihen?
Sitten toinen kysymys, Lattiaan tulee fuktisol ja sen päälle 50mm styroksi, nyt näyttäisi että osa valusta tulisi anturan yläpinnan alapuolelle ja osittain sen päälle, pitääkö laatta erottaa ulkoseinästä tai sisäseinistä jotenkin vai voiko sen valaa niihin kiinni kuten alkuperäinenkin oli? Eli sitä meinaan että jotain kylmäsiltoja kai sinne tulee mutta onko niistä haittaa?
Niin ja sitten vielä se että pitäiskö minun nyt tehdä se rivinteeraus ennen kuin valan lattian ja lähteä harkoilla anturasta ylöspäin vai valetaanko lattia ensin ja sitten sen uuden laatan päältä lähdettäisiin muuraamaan sitä rivinteerausta?
Ulkopuolella ei ole vielä sillä seinällä fuktisolia mutta ensi kesänä sinne tulee, on sen verran laajamittainen kuistin purku operaatio tehtävänä ettei tälle kesälle kerkeä tekemään.
Avatar
tuner
Jäsen
Jäsen
Viestit: 214
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2009 21:48
Paikkakunta: Helsinki
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja tuner »

Marko_ kirjoitti: Sitten toinen kysymys, Lattiaan tulee fuktisol ja sen päälle 50mm styroksi, nyt näyttäisi että osa valusta tulisi anturan yläpinnan alapuolelle ja osittain sen päälle, pitääkö laatta erottaa ulkoseinästä tai sisäseinistä jotenkin vai voiko sen valaa niihin kiinni kuten alkuperäinenkin oli? Eli sitä meinaan että jotain kylmäsiltoja kai sinne tulee mutta onko niistä haittaa? Niin ja sitten vielä se että pitäiskö minun nyt tehdä se rivinteeraus ennen kuin valan lattian ja lähteä harkoilla anturasta ylöspäin vai valetaanko lattia ensin ja sitten sen uuden laatan päältä lähdettäisiin muuraamaan sitä rivinteerausta?
Kandee laittaa lattialaatan ja perusmuurin väliin radonkermi jos on epäilystä että maaperässä esiintyy sitä. Lattialaatta kutistuu kuivuessaan hieman eikä lattian ja seinän liitoksesta tule tiivis. Painovoimainen ilmanvaihto imasee kellarin ilman tehokkaasti yläkertaan.

Verhomuuraus on tapana aloittaa lattialaatan päältä. Kaikissa rintsikoissa ei edes ole anturaa.
Avatar
tuner
Jäsen
Jäsen
Viestit: 214
Liittynyt: Pe Maalis 13, 2009 21:48
Paikkakunta: Helsinki
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja tuner »

kimi1 kirjoitti:eli uudet seinät teen vanhan muurin eteen mutta paljon ilmarakoa? ja mitä sinne väliin? uudet seinät petoniharkoista ja jos saa laittaa niin päälle laittaisin kyprokin että saan helpommin suorat pinnat osittaiselle laatoitukselle.
Jotku suosittelevat maannpinnan yläpuoliselle osuudelle kivivillaa, mutta eiköhän se ilmankin toimi.
kimi1 kirjoitti: Ja VIELÄ KERRAN ULKOA EN ERISTÄ JA LATTIA RAKENTEEN KORKEUTEEN KÄYTETTÄVISSÄ NOIN 20-30CM jonka alle jo jonkin moiset salaojaputket laitettu joilla ohjataan talon sisäileen "pumppaamoon" tuleva vesi jos sellaista tulee.
Saat tuonne vaikkapa 10 senttiä betonia, 10 senttiä EPS:ää ja alimmaksi 10 senttiä fuktisolia, joka toimii lämpöeristyksen lisäksi kapillaarikatkona.
JHakkinen
Jäsen
Jäsen
Viestit: 307
Liittynyt: Su Marras 09, 2008 1:39
Paikkakunta: Nokia

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja JHakkinen »

tuner kirjoitti: Verhomuuraus on tapana aloittaa lattialaatan päältä. Kaikissa rintsikoissa ei edes ole anturaa.
Menee hiukan otsikosta ohi, mutta silti... Meilläkään ei ole anturaa, niin kuinka alas voin lattiani valaa. vai pitääkö eristeiden alapinnan olla esim. samalla tasolla kuin sokkelin alapinta? Vai riittääkö että valun yläpinta jää sokkelin alapinnan yläpuolelle. Laattahan tulee olemaan kelluva eli sitä ei ankkuroida sokkeliin kiinni.
Marko_
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Su Touko 25, 2008 15:28
Paikkakunta: Sorsakoski

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja Marko_ »

No itselläni on muutettu kellarin ilmastointia hieman ja lisätty kanavistoon kanava puhallin joten en uskoisi sen radonin olevan ongelma koska kellari on jonkun verran alipaineinen, mutta tuo askarruttaa että kuinka kannattaisi erottaa tuo lattia laatta siitä anturasta ja perusmuurista vai onko tuo ylipäätään tarpeellista? Jossain olen nähnyt laitettavan jotain ohutta superloonin kaltaista harmaata liuskaa seinän ja laatan väliin, liekkö tuosta olisi mitään hyötyä...?
Entäs nämä väliseinät, uskaltaako niihin tehdä mitään puu rakenteita ja laittaa eristeitä kun toisella puolella on puolikylmiä tiloja?
kimi1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: Ti Touko 26, 2009 23:12
Paikkakunta: hyvinkää

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja kimi1 »

itse pohdinnan jälkeen taidan päätyä kumminkin semmoiseen ei niin suositeltuu rakenteeseen, eli muuraan lattian päälle 20-40cm harkoilla ja sen päälle vain kattohuopaa luiskan ja sitten joko kyllästetystä puusta tai tavallisesta kakkosnelosesta rungon , rungon sisään villan ja villan päälle osin laudoituksen osin kyprokin.

ja koko hoidon jätän noin 5-10cm päähän muurista.
muovi tai semmoinen sulku paperi sitten viellä mutta kummalle puolen? eli seuraavaksi seinästä pitämään villoja vai villojen päälle paneelin taakse? kummin päin se nyt menee? jos paneelin taaksen niin rautalangalla tai jollain teen nauhoituksen jotta villat ei painu muuriin kiinni.

tiedän että ratkaisu ei ole se oikein mutta ison autotallin seinien eteen uusien seinien muuraus liian iso urakka ja maksaa, tuohon toiseen ratkaisuun sattuu rakennus materiaalia olevan ylimääräisenä.
lisäksi tilasta tulee studio kautta soitto tilaa joten sinne pakko saada puu pintaa ulommaiseksi.

päädyin ratkaisuun koska sedälleni tehtiin 15v sitten sama ratkaisu ja siellä oli viedä havaittavissa kosteuden tuloa sokkelin läpi kellariin ja paikka muutenkin märkä.
itellä taas ei ole koskaan tullut kosteutta ja muutenkin kuivempi paikka.

katsottiin rakenteita sedällä ja täysin kuivaa oli, mitä pukkas seinästä niin valuivat muuria pitkin alas ja siellä oli se muurattu sokkelin alku jolloin vesi ei nause vaikka sitä kertyisi enemmänkin, se valuu betonilattiasta läpi niinkuin ennenkin.

ja kaiken lisäksi jos se kestää vaikka kymmenen vuotta mätänis täysin ja homehtuisi niin mitä sitten?:) puran kaikki pois ja uudet rungot ja paneelit ja ei hirveesti maksa noin muutaman päivän työ, lisäksi lämpö eristävyys varmaan parempi? tosin ei siellä ole nytkään kylmä ollut:P

jollain varmaan jotain sanomista tähän, eli jäädään odottamaan mitä kuuluu:)

lisäyksenä voin sanoa että sauna ja suihku tiloissa aojon tehdä siihen oikeaoppisempaan malliin, kun sitä en mielelläni purkaile vähän väliä pois:P
Hep
Jäsen
Jäsen
Viestit: 459
Liittynyt: Ke Huhti 25, 2007 12:45
Paikkakunta: Pirkanmaa

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja Hep »

Marko_ kirjoitti:No itselläni on muutettu kellarin ilmastointia hieman ja lisätty kanavistoon kanava puhallin joten en uskoisi sen radonin olevan ongelma koska kellari on jonkun verran alipaineinen, mutta tuo askarruttaa että kuinka kannattaisi erottaa tuo lattia laatta siitä anturasta ja perusmuurista vai onko tuo ylipäätään tarpeellista?
Eikös tilan alipaineistaminen juurikin pahenna radon-tilannetta. Alipaine vetää radon-ilmaa tilaan. Radon-tuuletus ja normaali ilmanvaihto erikseen. Radon-ilma ei saa kiertää huonetilan kautta.
Marko_
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Su Touko 25, 2008 15:28
Paikkakunta: Sorsakoski

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja Marko_ »

Hep kirjoitti:Eikös tilan alipaineistaminen juurikin pahenna radon-tilannetta. Alipaine vetää radon-ilmaa tilaan. Radon-tuuletus ja normaali ilmanvaihto erikseen. Radon-ilma ei saa kiertää huonetilan kautta.
Totta, mutta kyseessähän on siis vain kellari tila jossa on khh,pesuhuone ja sauna, joissa ei vietetä aikaa hyvin paljoa, ja yläkerrassa on sitten sitten oma poistoilma puhallin ja korvausilma venttiileitä niin en usko että se radon nousee sinne.Toki joku paremmin asiasta tietoinen voi korjata jos olen väärässä, ja kunhan tässä ennättää niin tulee sinne kellariinkin niitä korvausilma venttiileitä lisää.
kimi1
Jäsen
Jäsen
Viestit: 63
Liittynyt: Ti Touko 26, 2009 23:12
Paikkakunta: hyvinkää

Re: kellarin seinä rakenne yksinkertaisesti???

Viesti Kirjoittaja kimi1 »

morjesta.

tuli tommonen mieleen et onnistuisiko Riviteeraus lasitiilillä?
siis että kellarin vanhaan betoniseinään jättäisin vain 5-10cm raon ja sit lasitiilistä muuraisin seinän eteen?
jättäisin ylös seinään luukun mistä pääsisi pitämään vielä lampun seinien väliin joten saisi hienon valo seinän aikaan.

seinällehän ei tietenkään kiinnitetä mitään koskaan mutta hyvännäköinen omasta mielestäni tulisi:)
enään mietityttää vain lämpöeristävyys?? mitä olette mieltä?
kosdeuden kanssahan ei pitäisi tässä ainakaan muodostua ongelmaa?

k
Vastaa Viestiin