Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
kookospahkina
Uusi jäsen
Viestit: 4
Liittynyt: Su Helmi 15, 2009 22:15
Paikkakunta: tampere

Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja kookospahkina »

Moi!

Olen pohtinut varaavan takan rakennuttamista keskikerrokseen. Ainakin seuraavat teemat ovat pohdinnassa:
- millainen on lupakäsittely?
- millaisen rakenteen takka vaatii tuekseen? Nythän välipohja on simppeli; sahanpurua parikymmentä senttiä ja noin kahden sentin betoni pohjalla. Tarvitaan siis kellariin jonkinlainen "jalusta" painavalle takalle.
- ilmankierto sokkeloisessa tilassa. emme ole kaataneet alkuperäisiä seiniä, joten keskikerroksessa on kolme isoa huonetta + eteinen+keittiö. olen ajatellut jonkinlaista puhaltimella avustettua lämpimän ilman ohjausta toiseen suureen huoneeseen.
- keskuslämmityksen säätö takkaa käytettäessä. tai paremminkin se, miten tehokkaasti patterit kylmenee, kun takka puskee lämpöä. Nyt meillä on joku lämpöanturi eteisessä, sen mukaan keskikerroksen lämmöt säätyy. mutta en oikein usko, että se toimii hyvin tilanteessa, jossa yhdessä huoneessa nousee lämpö merkittävästi.
- olen myös ajatellut lämmön johtamista yläkertaan. takan sisään voisi vetää suurehkon putken, jonka molemmat päät olisivat yläkerran huoneessa. kun tämän tekisi oikein, niin lämmin ilma nousisi ylös ja siten kierto syntyisi ilman sähköisiä apukeinoja. mutta tämä rakenne vaatii tietysti ammattilaisen suunnittelemaan.
- ketkä tällaisia kokonaisuuksia suunnittelee?
- hormi: meillä on kellarissa öljykeskuslämmitys ja siten hormikin löytyy. mutta takalle ei ole hyviä sijaintipaikkoja hormin lähellä. Täytyisi siis vetää "kevythormilla" jonkin matkaa tai katolle saakka. missä savupellin tulisi sijaista, jotta hormista ei tulisi talvella kylmää hohkaavaa putkea sisätiloihin, mutta pellin käyttö olisi kuitenkin helppoa?
- kustannusarvio?

Onko kokemuksia? Kiitos.

Terv. Olli
Luupaa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 33
Liittynyt: Su Touko 17, 2009 9:44
Paikkakunta: Tampere

Re: Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja Luupaa »

Hieman samantyyppinen mietinnässä.
Tosin öljykattila vetelee viimeisiään ja maalämpöpumppu tullee jossain vaiheessa sisään, niin ajattelin ratkaista keskikerroksen osalta asian "kahden kerroksen takalla".... Eli kun vanha pannuhuone muuttaa muotoaan, laitankin sinne alakerran takan ja sen verran jämerästi, että päälle voi tehdä vielä toisen takan keskikerrokseen. Näissä muistaakseni pitää olla molemmilla omat hormit, mutta silti varausmassaa tulee aika lailla tällä tavalla. Homma menee tietenkin mielenkiintoiseksi siinä vaiheessa kun menen tuosta välipohjan kantavista rakenteista läpi....

Tuollaiset muuratut varaavat takat tuppaavat painamaan aika lailla, tonneja...
koeffte
Jäsen
Jäsen
Viestit: 467
Liittynyt: Ti Helmi 12, 2008 14:28
Paikkakunta: tusby

Re: Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja koeffte »

kookospahkina kirjoitti:Moi!
- keskuslämmityksen säätö takkaa käytettäessä. tai paremminkin se, miten tehokkaasti patterit kylmenee, kun takka puskee lämpöä. Nyt meillä on joku lämpöanturi eteisessä, sen mukaan keskikerroksen lämmöt säätyy. mutta en oikein usko, että se toimii hyvin tilanteessa, jossa yhdessä huoneessa nousee lämpö merkittävästi.
itse ehkä ottaisin sisäanturin pois ja käyttäisin vain ulkoanturia.Huonekohtaisesti sitten termostaateilla
kookospahkina kirjoitti:Moi!


- olen myös ajatellut lämmön johtamista yläkertaan. takan sisään voisi vetää suurehkon putken, jonka molemmat päät olisivat yläkerran huoneessa. kun tämän tekisi oikein, niin lämmin ilma nousisi ylös ja siten kierto syntyisi ilman sähköisiä apukeinoja. mutta tämä rakenne vaatii tietysti ammattilaisen suunnittelemaan.
kävisikö joku ihan simppeli lautasventtiili juttu? lämmin ilma kun nousee varmasti sinne ylös.
kookospahkina kirjoitti:
missä savupellin tulisi sijaista, jotta hormista ei tulisi talvella kylmää hohkaavaa putkea sisätiloihin, mutta pellin käyttö olisi kuitenkin helppoa?
mahdollisimman ylhäällä hormia,ilmeisesti jopa piipun päässä olevia ratkaisuja on.itse kyllä laittaisin pellin käytön samaan tilaan takan kanssa -turvallisuussyistä.


omat kysymykseni aiheeseen:

kuinka paljon kestää n. 8cm säästöbetoni valu? väliseinät n.1.2m piipun molemmin puolin kellarissa(sauna olkkarin alla) hormi olisi saunan poistoilma hormi,kuinka saunan poistoilman voi toteuttaa,käykö padan vanha hormi jossa liitäntä lattian rajassa? tekis pönttistä mieli hiukan..
Kasteha
Jäsen
Jäsen
Viestit: 15
Liittynyt: Ke Elo 01, 2007 13:36
Paikkakunta: Espoo

Re: Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja Kasteha »

Itse mietimme puulla toimivan lämmönlähteen asentamista puolitoistakerroksisen rintamamiestalomme vintille, kun otimme talousvintin asuinkäyttöön. Piipussa oli valmiina erillinen hormi vinttiä varten. Ajatuksissa oli ensin muurauttaa vintille varaava takkauuni, mutta vaikka kuinka olisi lujuuksia laskenut niin hirsinen välipohja ei olisi sitä kestänyt. Piipun sivulta lähti ajatellun takan kohdalta pieni tiilinen jalka suoraan ulospäin, mutta sen varaan ei voinut mitään rakentaa.

Lopputuloksena oli, että vintille asennettiin kamiina, jonka kokonaispaino jäi alle 200 kg. Se antaa mukavasti lämpöä sähköpattereiden ohella, miinuspuolena vain on lämmön olematon varauskyky.

Yksi moka asennuksessa tapahtui. Kamiinan torvi, joka lähtee vaakasuorassa kamiinan takaa piipun läpi hormiin, olisi pitänyt olla lämpöeristetty ja olisi saanut mielellään jatkua hormissakin ainakin joitain senttejä (en tosin tiedä miten sen olisi saanut sinne taipumaan torven reiästä). Nyt en uskalla ainakaan kylmillä keleillä lämmittää kamiinaa 1-2 pesällistä enempää, kun pelkään kuumien palokaasujen lämmittävän torven läpi liikaa hormin tiiliä.
Avatar
Othel
Jäsen
Jäsen
Viestit: 100
Liittynyt: La Helmi 21, 2009 21:37
Paikkakunta: Etelä-Karjala

Re: Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja Othel »

Meillä kävi eilen nuohooja uunien paikkoja katsomassa ja suunnitelmat meni uusiksi... Ei hormeissa mitään vikaa ja riittävästi niitä oli suunnitelluille neljälle uunille, mutta muita muttia. Yläkerrassa on ollut jonkunlaisia keveitä kamiinoita käytössä, muuriin on muurattu läpi ratakiskot lattiaan mahdollista uunipetiä varten. Nyt etsitään osaajaa arvioimaan, millainen peti ja millaiselle uunille siihen voidaan tehdä, molemmin puolin muuria. Ei kuitenkaan haaveiltua pönttöuunia, tulisi varmasti liikaa painoa! Alakerrassa toteutuu yksi pönttöuuni suunnitelmien mukaan. Olohuoneessa taas hormin sijainti rajoittaa uunivalintaa, pönttöuuni seisoisi aikalailla keskellä olohuoneen pääkulkuväylää, eli tuohonkin paikkaan etistään soukempaa tai yksilöllisempää vaihtoehtoa... Meillä on talon pohja valettu, eli siinä ei kantavuudessa tule ongelmaa. Eli tosi moni asia vaikuttaa haaveiden uudelleensuuntaamisiin!!

Onko muilla kokemuksia tuosta ratakiskosyteemistä ja siihen tehdyistä tulisijoista?
Kasteha
Jäsen
Jäsen
Viestit: 15
Liittynyt: Ke Elo 01, 2007 13:36
Paikkakunta: Espoo

Re: Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja Kasteha »

Olli. Omat kokemukseni rajoittuvat edellä sanotun kamiinan asennuttamiseen vintille. Voisi olla viisautta käydä projektisi läpi jonkun lujuuslaskentaa osaavan rakennusmestarin kanssa. Oletan, että muuriin kiinnitetyt ratakiskot tulevat suorassa kulmassa muurista ulos ajatellun tulisijan kohdalla? Jos näin on, niin itse jäin miettimään, että riittävätkö ne ratakiskot, vai pitäisikö mahdollisen tulisijan alla olla myös ratakiskojen kanssa poikittain meneviä kiskoja seinästä seinään.
Oman projektini aikana mietimme nimittäin sellaistakin vaihtoehtoa, että olisimme kiinnittäneet varaavan tulisijan osaksi savupiippua, kun kerran tulisijan alla välipohjassa ei ollut muuta kuin hirttä, jonka ei arveltu kestävän raskasta painoa. Tulisijan kiinnitys savupiipun kylkeen kuitenkin hylättiin, koska pidettiin mahdollisena, että savupiippu alkaisi painon johdosta kaatua tai murentua.
Avatar
jari h
Jäsen
Jäsen
Viestit: 263
Liittynyt: Ma Helmi 23, 2009 22:00
Paikkakunta: Pori

Re: Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja jari h »

Antavatko tulisijafirmat tarjouksia avaimet käteen -paketeista? Tekisi minunkin mieleni selvittää takan hintaa piippuineen kaikkineen. Sijoittelua keskikerrokseen helpottaisi meillä se, että seiniä on vähän ja portaikko avonainen, koska taloon tulee uusi kuisti tuulikaapiksi. Niin ja alapohja on betonipalkeista.

Onko vinkkiä, mihin firmaan kannattaisi olla yhteydessä helppoa ja silti kohtuuhintaista takkaa ajatellen?
yussipee
Jäsen
Jäsen
Viestit: 85
Liittynyt: To Kesä 08, 2006 12:08
Paikkakunta: Kerava

Re: Varaava takka keskikerrokseen - kokemuksia?

Viesti Kirjoittaja yussipee »

Tervehdys!

Laitanpa minäkin lusikkani soppaan, kun kolme vuotta sitten näihin aikoihin takasta haaveilin. Halusimme varaavan takkaleivinuunin olkkariin. Tsekkailimme vaihtoehtoja ja Kotitakan mallistosta löytyi sopiva. Asiaa auttoi osaava myyjä ja se, että saimme tehtyä diilit asuinpaikkakunnallamme. Hintakin oli siedettävä, kun ratkaisevalla visiitillä törmäsin tutunnäköiseen kaiffariin firman edessa. Luokkakaverini vuodelta 274 eKr, joka sattui olemaan päällikköpuolella kyseisessä takkafirmassa. Projekti vaikutti siis syntyneen onnellisten tähtien alla... (Nuo kolme pistettä lupaavat selvästi, että jotain on vielä tulossa).
Otin yhteyttä kaupungin rakennusvalvontaan ja Hra Insinööriin. Piipussa oli hormeja vapaana ja paikka olkkarissa mukava ja helppo. Insinöörin mukaan pitäisi kuitenkin lähettää kolmet piirustukset, joihin merkattu takan paikka, tilata rakennesuunnittelija suunnittelemaan alapuolelle kalliopohjaiseen kellariin tuleva harkkovahvistus, buukata muurari muuraamaan ja vastaava mestari vastaavasti mestaroimaan muuraajaa. Naapurien kuuleminenkin piti järjestää. En tunnusta, että olisi itkettänyt, mutta ei hirveästi naurattanut.
Viikon väänsin, pohdin, kartoitin ja soittelin. Halvalle takkaleivinuunille tulikin yhtäkkiä tuplasti lisää hintaa. Eihän uusilla ensiasunnon ostajilla homma koskaan ole rahasta kiinni, mutta olisi ollut kiva säästää niitä satasia sytykkeiksi syksyn kylmille illoille.
Soitin uudestaan rakennusvalvontaa. Oli eri herra. Oikein mukava. Ei edellinenkään ilkeä ollut, olipahan vain varmasti tarkka kaveri. Tämänkertainen herra kysyi, rakennetaanko uutta piippua, vai tuleeko vanhaan. Vastasin, että vanhaan vapaaseen hormiin menee. Setä sanoi, että nämä ovat vähän rajatapauksia, mutta jos ei uutta piippua tule, niin laittakaa takka, vahvistakaa pohja ja kun on valmis, pyytäkää palotarkastaja tsekkaamaan. Minä nieleskelin ja kysyin, siinäkö kaikki ja onko varma, ettei esimies ole eri mieltä. Setä sanoi olevansa juuri se esimies. Kiitin kauniisti.
Muuraaja tuli, teki kellariin lecaharkoista takan pohjan reunoille vahvikkeen ja asensi takan. Takkafirman kautta tuli ja saatiin työstä kotitalousvähennykset. Hieno tuli takastakin ja on edelleen tuossa vastapäätäni paikallaan. Hävettää tunnustaa, että leivinuunia ei ole vieläkään kokeiltu, vaikka takka on pian kolme vuotta ollut. Eihän tuo mikään valtavan pitkään varaava tuolla massalla ole, mutta suht pieneen tilaan erittäin toimiva kompromissi.
Soitin muuten myöhemmin sinne palotarkastajalle. Oli sitä mieltä, ettei noita nyt yleensä tavata tarkastaa sen kummemmin. No, hyvin on kyllä toiminutkin. Mietityttää vaan, kuinka hieno ja hyvä tästä olisi tullutkaan, jos olisi ollut vielä vastaava mestari ja rakennesuunnittelijakin mukana...

Tässä vielä kuva: http://www.aijaa.com/v.php?i=4627855.jpg

Ei se ihan noin kallellaan ole mitä kuva väittää...

Toisaalta ihan kallellaan on kellarinkin vahvistus takan alla: http://www.aijaa.com/v.php?i=4627901.jpg

Ja vielä takan pohjavalu olkkarissa: http://www.aijaa.com/v.php?i=4627914.jpg

Tsemppiä takan hankintaan. On se aika hieno vehje!

Jussi
Vastaa Viestiin