Lisää painetta pönttöön?

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
Avatar
valpperi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 82
Liittynyt: Ke Syys 07, 2005 12:20
Paikkakunta: Tuulos(Hämeenlinna)

Lisää painetta pönttöön?

Viesti Kirjoittaja valpperi »

Tällainen tyhmä kysymys, olisi mielessä. Tilanne on siis tämä:kuulumme paikalliseen vesiosuuskuntaan, jossa on n. 10 taloa ja omat pahjavesikaivot läheisessä metsikössä, kaikkki päälinjojen putket on uutta muoviputkea, mutta kiinteistöillä milloin mitäkin, meillä taloon tulee n.32mm rautaputki ja siittä jaettu kupariputkilla keittiöön ja vessaan. mitään mittareita ei ole kun kaikki käyttövesi on ilmaista(talkoilla hoidetaan), vettä riittä kuivanakin kesänä kaikille, ei tarvii säännöstellä :-D

Nyt vaan tässä ruvennu harmittamaan seuraava asia, wc pönttö täyttyy tosi hitaasti, on se sellainen ollu aina, mut ku nyt on sairastanu ja maha kuralla välillä, kestää pirun kauan vetämisten välillä, ennenkuin seuraavaa vetoa varten vettä on kerääntynyt. ei näissä putkissa oo koskaan mitkään huippupaineet ollu, mut mun mielestä toi täyttyminen kestää kauemmin ku viereisestä raanasta ämpärin täyttäis. onko mahdollista, et wc-pöntön juuressa oleva liitin olisi tukkeentunu vai onko pöntön sisällä jotain suodattimia, toi pönttö on ido trevi(iso ja pieni painallus) ja mun mielestä se on hel...in esikartano :-D , ei toimi kunnolla ja säätäminen taitaa olla korkeempaa matematiikkaa.

jos joku tietää onko mitään tehtävissä, vai onko vaan totuttava tähän, neuvoja otetaan ilolla vastaan.
Mie
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Su Maalis 30, 2008 11:30
Paikkakunta: Kouvola

Re: Lisää painetta pönttöön?

Viesti Kirjoittaja Mie »

Ensiksi on hyvä varmistaa,että wc:n sulku on varmasti täysin auki. Jos näin on niin aimo annos pitkäjännitteisyyttä ja sulku uudestaan kiinni ja pöntön vesisäiliön kansi auki. Sisältä löytyvät hilut on kaikki muovia,joten koko voima-arsenaalia ei kannata huollossa käyttää :wink: .Tuloputken ikäänkuin säiliön puolella on ns.uimuri venttiili joka kannattaa purkaa ja koota uudestaan.Vika saattaa olla vain "ryytyneissä"osissa. Kokemuksesta voin sanoa,ettäälä ihmeessä irroita koko tuloputkea vesisäiliöstä.Remontti laajenee siloin oleellisesti :-) . Onnea remppaan!
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Lisää painetta pönttöön?

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Sellanenkin asia vaikuttaa että ennen käytettiin 8mm kuparia pytylle ja sen jälkeen se isonnettiin 10mm ja nykysellään jo 12mm kupariin. Tuo vaikuttaa suoraan pytyn täyttymisen nopeuteen. Voi siellä joku kalkkeutumakin jossakin olla, kuka tietää tutkimatta.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Avatar
valpperi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 82
Liittynyt: Ke Syys 07, 2005 12:20
Paikkakunta: Tuulos(Hämeenlinna)

Re: Lisää painetta pönttöön?

Viesti Kirjoittaja valpperi »

juu näyttää ohenevan putki kaks kertaa, ilmeisesti 12mm-8mm, siinäpä varmaan suurin ongelma sitten onkin.
Vastaa Viestiin