Remonttitarpeita toki löytyy lisää lähes päivittäin, listaan suurimpia nyt aluksi:
- KATTO (vanha konesaumapelti)
Se on ruosteinen ja vaatii muutamasta kohtaa pientä paikkausta. Lisäksi vessan tuuletusputki (vai mikä lie), joka siis johtaa katolle, vuotaa näppärästi ja näkyy vääntyvän talvella lumen painosta.
Remonttimiesten arvio katon kunnostuksesta/ maalauksesta n. 3500 euroa. Arvatkaa oliko vaikea löytää remppamiehiä, jotka suostuu korjaamaan, ei vaihtamaan...
- HAJU
Revittiin ennen viime talvea muutama kerros muovimattoja irti talon rossipohjaiselta osalta (meillä on talo osittain kellarin ja osittain rossipohjan päällä). Revittiin, koska muovimatot haisi ihan sanonko mille. Kuten myös näytti. Se haju lähti, mutta tuli uusi tilalle. Olen raskaana ja juuri nyt kyseinen haju tekee lähinnä hulluksi - mies sen sijaan ei sitä juurikaan huomaa... Terveystarkastaja kävi haistelemassa ja sanoi, että ei vaikuta mikrobiperäiseltä, enemmänkin epäili jotain vanhaa paikallista vesivahinkoa tms. Vahva epäilyksemme on, että haju joka tapauksessa tulee sieltä jostain lattioista, koska tuli voimakkaasti esiin muovimattojen poistuttua.
Remonttimiesten ehdotus: lattiat auki, purut pois, tilalle tuulensuojalevyt, ekovillaeristys, 22 mmpont. lastulevy sekä ponttilautalattia. Hinta n. 115 euroa neliöltä.
- KYLPPÄRI
Meillä on vuonna -96 keittiössä olevaan ruokakomeroon rakennettu kylppäri. Pieni, ahdas ja kaikkea muuta kuin kodikas. Saumat halkeilee sieltä sun täältä. Haaveillaan, että uusi kylpyhuone/WC tulisi eteiseen vanhan vessan sekä osittain eteisen paikalle.
Remonttimiesten ehdotus: Seiniin EK-gyproc, lattiaan rakennemuutos (betonivalu, kevytsoraa, suulakepuristemuovi ja lattialämmitys). Kaikki työt poislukien pintamateriaalit n. 7000 euroa.
Lisäksi portaikko yläkertaan on kylmä, liekkö sekään talolle hyväksi, pitäisi siis tehrä jotain. Ja ulkovuoraus menisi uusiksi, kun on ainakin yhdeltä seinältä laho (ei tiedetä kuinka syvälle/ylös). Eteisen kattokin pitäisi kai avata, kun se vessan tuuletusputki on vuotanut... Tätä listaa voisi jatkaa pitkälle, mutta nyt itse kysymykseen.
MISTÄ TE ALOITTAISITTE JA MIKSI?
Se typerä mynny haju vaivaa eniten mieltä, vaikka terveystarkastaja ei sitä järin vaarallisena ilmiönä pitänyt (samainen terveystarkastaja haistoi, että ystäviemme talo on homeessa ja tätä nykyä siellä ollaan purkamassa kauppaa, koska tarkastajan hajuaisti oli oikeassa). Mutta vaikka se vaivaa mieltä, niin myös se vaivaa mieltä, että mikä näistä meidän talon "vaivoista" on nyt se, joka eniten vaivaa itse taloa. Ja mitä kaikkea kannattaa ylipäätään tehdä nyt, kun ei vielä tiedä miten pöljässä kunnossa talo ylipäätään on - mitä jos tässä itsekin joutuu kauppojen purkuun (no, toivottavasti ei sentään niin pitkälle joutuis...)?
Pitkä jäpätys tuli. Toivottavasti joku jaksaa lukea ja auttaa





