Tuo meidän blondi-teini alkaa tahtomattaan muistuttaa pikkuhiljaa enemmän marsilaista vihreine hiuksineen.
Kyselin tarjousta eräästä noita järjestelmiä myyvästä yrityksestä mutta kovan hinnan vuoksi olisi kiva kuulla jos jollain on ihan käytännön kokemusta ko. laitteista ja vois antaa "suosituksia".
Veden ph on alhainen n. 6,1 ja tämä yhdessä suuren rautapitoisuuden 1,077(en muista noita yksikköjä mutta suositukset n 0,2) kanssa saa aikaan siis näkyvinä muutoksina mm. nuo hiusten ja WC-pytyn värjäytymiset, vesikalusteiden ruostumiset/tukkeutumiset jne.
Olen kuullut myös sellaisesta, että kalkkikivirouhepussi kaivoon auttaa ainakin tuon ph:n nostoon mutta ei ihan jaksais muutaman viikon välein olla sitä pussia sinne porakaivoon vaihtamassa.
T:oske
