Vaihtoehto on tietysti varaava takka, jonka suhteen meilläkin tulee vastaan olohuoneen lattian kantavuus. Alapuolella on pannuhuone, ehkä jollain teräspalkkivirityksillä ja lisävalulla saisi rakenteet vahvistettua. Tosin en ole vielä tarkastanut onko kohdassa pönttöuunin paikka, eli vahvempi valu.
Tai sitten pelkkä kevyttakka.
Toistaiseksi olen löytänyt takkasydämen, jossa vesikiertomahdollisuus. Ajatus olisi tässä vesikertomallissa tehdä takka sekä kellariin että keskikerroksen olohuoneeseen ja molemmat utopiassani lämmittäisivät käytettäessä vesikierrolla vesivaraajaa, joka taas kytketään automatiikalla öljysysteemin rinnalle. Pellettitakkoja on täälläkin käsitelty ja niistäkin löytyy vesikiertoisia. Hinnat kovia niissäkin. Ainakin vielä.
Törmäsinpä tällaiseenkin viritykseen netissä http://www.ukko-uuni.fi/ Siinä on yhdistetty kaikki
Jaa miksikö tuota vesikiertoa haaveilen pelkän varaavan takan sijasta? No kun saisi lämmön hyödynnettyä paremmin muissakin kerroksissa ja käyttöveden tuotannossa. Voisi jopa tarvittaessa lämmittää koko systeemiä puilla tai pelleteillä.





