Pihasauna kesäksi kuntoon...

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Harry
Jäsen
Jäsen
Viestit: 194
Liittynyt: Ma Elo 28, 2006 1:58

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Harry »

Hippula07 kirjoitti:Missä se pitäisi olla?- Antti
TULOILMA

Kiukaasta nouseva kuuma ilma sekoittuu parhaiten kylmään raittiiseen ilmaan, jos se tulee ylipaineella katosta kiukaan yläpuolelta tai kiukaan takaa seinästä vähintään 50 senttimetriä kiukaan yläpuolelta. Kun katosta putoava kylmä ilma sekoittuu nousevaan kuumaan ilmaan, saavat kylpijät riittävästi raitista ilmaa ja lisäksi saunan kattoon nouseva ilma jäähtyy sopivasti.


Itsellä on kiukaan vieressä 120mm putki niin lähellä kiuasta kuin mahdollista. Putki tulee viereisen pukuhuoneen lattian ali ulkoa ja nouseen sokkelin läpi mutkalla ylös myös ulkopuolelta. Putki on kiukaan kivipintaa noin 40cm ylempänä ja taas ulkona hieman alempana kuin sisäpuolella. Homman idea on se, että lämpötilaerojen vuoksi kiukaan lämmittämä putki rupeaa vetämään raitista ilmaa ulkoa ja raitis ilma sekoittuu lämpimiin löylyihin yllä kuvatulla tavalla. Poistoa ei ole ollenkaan, vaan se tapahtuu palamisen yhteydessä hormia pitkin. Toimii erittäin hyvin ja happi riittää.

Lainattu teksti on täältä http://www.saunasite.com/index-fi/tuloilma.htm
Veskutin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 78
Liittynyt: La Loka 15, 2005 19:56
Paikkakunta: JYVÄSKYLÄ
Viesti:

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Veskutin »

Harryn tekstistä
Itsellä on kiukaan vieressä 120mm putki niin lähellä kiuasta kuin mahdollista. Putki tulee viereisen pukuhuoneen lattian ali ulkoa ja nouseen sokkelin läpi mutkalla ylös myös ulkopuolelta. Putki on kiukaan kivipintaa noin 40cm ylempänä ja taas ulkona hieman alempana kuin sisäpuolella. Homman idea on se, että lämpötilaerojen vuoksi kiukaan lämmittämä putki rupeaa vetämään raitista ilmaa ulkoa ja raitis ilma sekoittuu lämpimiin löylyihin yllä kuvatulla tavalla. Poistoa ei ole ollenkaan, vaan se tapahtuu palamisen yhteydessä hormia pitkin. Toimii erittäin hyvin ja happi riittää.

Olen rakentanut oman saunan vastaavalla ratkaisulla jo 23 vuotta sitten, tosin minun ulkona oleva putki nousee noin metrin verran korkeammalle kuin sisäpuolella olevan putken korkein kohta on. Siksi tästä ratkaisusta on ollut niin helppo puhua, kun sauna toimii.
Saunassa voi nauttia syvähien, löylyä voi heittää pitempäänkin. Ei tarvitse lähteä löylyistä "menttaalimaisesti" "olipas kovat löylyt" . Ehkä perimmäinen syy lähtöön oli huonon ilmanvaihdon syytä.
Hippula07
Jäsen
Jäsen
Viestit: 513
Liittynyt: Su Maalis 11, 2007 20:46
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Hippula07 »

Vihdoin saimme paikat siihen kuntoon, että tänään oli ensimmäinen saunapäivä viime vuoden vaihteen jälkeen. Sauna antoi hyvät pehmeät löylyt ja oli mukava istuskella lauteilla. Huonoina asioina pitää mainita se, että pintalaasti halkesi heti ekalla kerralla savuputken liitännän yläpuolelta pellin aukon ylä- ja alapuolelta. Pintaa tuli hiushalkeamat, jotka eivät kai sinänsä haittaa mitään. Pukuhuoneen puolelta valui lisäksi nuohousluukusta nokista vettä lämmityksen aikana antiikkilaastipintaa pitkin. Onkohan piippu sisältä niin huurussa, että vettä valuu noinkin paljon vai tuleeko sitä sitten palamisen yhteydessä. Jotain tuohon nokiluukkuun pitää keksiä, ettei sieltä tulisi vettä joka turmelee laastipinnan. Kerran olen nuo valumajälet jo korjannut.

Otan piakkoin kuvia "valmiista" saunasta ja laitan esille. Vielä pitäisi tehdä pieniä sipistyksiä, mutta niitähän kyllä kerkiää.

- Antti
Tähkä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 69
Liittynyt: Ma Tammi 07, 2008 15:11
Paikkakunta: Nummi-Pusula

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Tähkä »

Piipunhattu voisi auttaa tuohon noen valunta ongelmaan. Olisi hormi ainakin vähän kuivempi, kun ei sada suoraan hormiin. Itse laitoin ainakin ekan mustan vanan jälkeen piipunhatun, eikä ainakaan toistaiseksi ole tullut lisää nokea laastille.
Hippula07
Jäsen
Jäsen
Viestit: 513
Liittynyt: Su Maalis 11, 2007 20:46
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Hippula07 »

Tähkä kirjoitti:Piipunhattu voisi auttaa tuohon noen valunta ongelmaan. Olisi hormi ainakin vähän kuivempi, kun ei sada suoraan hormiin. Itse laitoin ainakin ekan mustan vanan jälkeen piipunhatun, eikä ainakaan toistaiseksi ole tullut lisää nokea laastille.
Hattu ollut reilu vuoden jo piipun päällä. Eipä auttanut.- Antti
Hippula07
Jäsen
Jäsen
Viestit: 513
Liittynyt: Su Maalis 11, 2007 20:46
Paikkakunta: Savonlinna

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon... (VALMIS!)

Viesti Kirjoittaja Hippula07 »

Tässä sitten kuvia valmiista tai ainakin saunomiskelpoisesta saunasta.

Saunan ovelta katsottuna täysi valaistus päällä:
Kuva

Pelkät saunomisvalot. Saunomisen aikana valoa tulee myös reilusti kiukaan lasiluukun läpi.
Kuva

Kuva

Kuva

Detaljikuva tippalistasta lujalevyn päällä. Listat on työstetty jyrsimellä ja ruuvattu ruostumattomilla ruuveilla hirteen. Pintakäsittelynä on tervaa ja pellavaöljyä.
Kuva

Kiukaan päälle kattoon tulee vielä 2 kpl palosuojalevyjä. Levyt ovat haponkestävää terästä ja laserilla leikattuja.
Kuva

Kiitos kaikille vinkeistä ja avusta! Ajattelin vielä jossain vaiheessa julkaista käytetyn budjetin ainakin karkeasti kunhan sellaisen ensin lasken.

- Antti
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Komia on kokonaisuus!Tämä on ollut varmasti hyvä ja hyödyllinen ketju monelle.Itsekin olen tätä mielenkiinnolla seurannut kun oma pihasaunaprojekti alkaa ensi kesänä.Mukavaa että joku tekee jotain muutakin kuin lasiseinäisiä moderneja saunoja valaistuine vesikippoineen ja muotolauteineen...Hyviä löylyjä!
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Avatar
Pappi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 26
Liittynyt: Ke Loka 17, 2007 16:39
Paikkakunta: Suomi

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Pappi »

Nyt on puoli vuotta ollut käytössä tuo arvottomaksi luokiteltu pihasauna. Vaikka välillä tuntuu, että tässä ei muuta ehdi tekemään kuin töitä ja kerran vielä töitä niin tuo sauna on kyllä meikäläiselle maanpäällinen paratiisi. Löylyt ovat passelit ja ilma kiertää. Eikä lämmitys rikastuta savon voiman osakkeenomistajia. Noin tunnissa on lämmin ja löylyä riittää. Kahdestaan kun käymme saunassa niin riittäisi joku vesisäiliöllinen kiuas, mutta ei tuo pata nyt onneksi ihan älytön puusyöppö ole. :-D

Huvitti kun yhtenä iltana oli lämmittämässä saunaa ja kuulin kun talomme ohi meni pari lenkkeilijää, toinen näistä tuumasi "voi , niillä on pihasauna". Teki mieli huikata saunan puolelta, että tuu löylyyn :lol:
wille.penttila
Jäsen
Jäsen
Viestit: 227
Liittynyt: La Maalis 08, 2008 14:52
Paikkakunta: Valkeakoski

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja wille.penttila »

Todella tyylikkäästi olet saunan rempannut! Kas kummaa kun oli tutun näköistä puuhaa.. ;) juuri jouluksi saunaan päässeenä..
Oletko muuten huomannut, että tuo musta väri hormiliitoksesta palaa aika nopeasti pois??! Itse olin moiseen aikas lailla pettynyt, koska tuo musta hormiliitosputki on hemmetin tyylikäs!
Schaza
Jäsen
Jäsen
Viestit: 438
Liittynyt: Ma Helmi 16, 2009 23:39
Paikkakunta: Kulkuri vailla kotia... jossain Etelä-Pohjanmaalla
Kotisivu: http://koti.mbnet.fi/h_j/

Re: Pihasauna kesäksi kuntoon...

Viesti Kirjoittaja Schaza »

Kirjoitellaas nyt tästäkin projektista. Hiiret pitää vain moisen metelin seinissä ettei tahdo omia juttujaan kuulla.

Saunaa ja pihalätäkköä pitäisi tuunata ensi kesänäkin... saunan vintistä löytyneiden lehtien perusteella rakennettu 1939-42. Seinähirret (paitsi alin) ja katto on hienossa kunnossa. Betonilattia haljennut, ikkunat ja ovet lintallaan niin ettei mene kunnolla kiinni.

Viime kesänä kaivettiin pahimman seinän, eli saunan ja jonkinlaisen navetan välisen seinän alin hirsi pois ja korvattiin oikeaoppisesti rautabetonilla ja uudella hirrenpuolikkaalla. Samalla tehtiin jyrkkä nousu alkuperäisen lattian reunaan jottei valumavesi menisi aivan kaikki sinne hirren ja betonin väliin.

Saunan puolelta tullut vesi, ja seinän takana olleiden elikoiden 50 vuotta vanha kuivike/lanta/virtsa-sekoitus oli tuhonnut alimman hirren aivan täydellisesti. Purkurauta meni heittämällä 30-40cm hirrestä läpi asti. Tänä kesänä olisi kaksi lautaverhoiltua ulkoseinää luvassa, kun maan pinta on alimpien hirsien tasalla ja vesi pitää alimmat hirret molemmin puolin märkänä. Painumaa?

Saunassa se veikeä juttu, että alimmat hirret ovat ihan pehmeitä, mutta heti seuraavassa hirressä alkaa hyvä ja kuiva seinä. Jokusen sentin joutuu ottamaan pois paikoin seuraavan hirren alapuolesta, muttei todellakaan kun pari senttiä pahimmillaan.

Saunan lattia pitäisi päräytellä auki ja tehdä maapohja, raudoitus, eristys, ja uusi valu. Betonivalu jää lattiaksi, koska tarkoitus on tehdä mahdollisimman alkuperäistä jälkeä. Hirsiseinät jäävät, ja kun ovenpielet + ikkunat on oikaistu ja kattopanelointi purettu, alkaa saunan nokeaminen sen näköiseksi kuin se on ollut ennen tuota uudenaikaistamista.

Edellinen asukki on kovaa yrittänyt saada pihasaunan uudenaikaiseksi, mutta tuhoamme perinpohjaisesti nuo epäyhteensopivat rakennelmat. Paneelin, kirkkaan laudan, kaakelin, kaiken hienon ja höylätyn ystäville varoitus, mahdolliset kuvat projektista ei tule olemaan kauniita. Alkuperäiset rakenteet jäävät jäljelle, käsitellään alkuperäisen näköisiksi, ja kaikki muu kierrätetään tai tuhotaan. Kiuas on uusi, mattamusta Parra-kiuas joka sopinee tulevaan ulkoasuun kohtuullisen nätisti. Sauna palaa takaisin 40-luvulle. Pata on jostain 50-luvulta, joten se vielä voitaneen hyväksyä rujon ulkoasunsa puolesta. :)

Pihalätäkkökin olisi sitten ohjelmassa. Periaatteenamme on ettei isoja työkoneita tontillemme tule, niin homma olisi tehtävä käsityönä (niin kauan kun raajat kestää). Tosin suuri osa irtilähtevästä tavarasta menee tulevan nurmialueen ja muun pihan tasoittamiseen lammen ympärille, eikä hommalla ole kovin kiire. Sainpa viime kesänä jo sen verran kaiveltua että sain likalle pienen luistelulammen aikaiseksi. Tätä hommaa olisi tarkoitus jatkaa 2-3 kesää, jonka jälkeen olisi metsälähteestä vetensä saava suurehko lampi pihassa.

Meillä kaikki tehdään mahdollisimman vanhanaikaisesti, ilman koneita ja ilman nykyaikaisuuksia, joten älkää ihmetelkö. Kaikki tukkisavotan ja sopan keiton väliltä tehdään ilman koneita ja yleensä vielä oman porukan kesken (eli minä ja emäntä). Tietokone, netti, sähkövalo, sähköhella, tv ja kahvinkeitin on ainoat (käytössä olevat) nykyajan värkit koko talossa. Silti suurin osa ruoasta, lämmityksesta ja kahveista hoituu puuhellalla. :)
Otan vastaan vanhoja purkkeja, tuotepakkauksia, ym. vanhaa arvotonta tavaraa "vintti-museooni".
-Voi tätä kaikenkarvaisten allekirjoitusten koskaan kuivumatonta rämettä.-
Vastaa Viestiin