Vanhan talon alahirsi

Jokaiselta rintamamiestalon omistajalta on varmasti monesti kysytty: "Löytyikö yllätyksiä". Vanhat talot saattavat joskus todellakin kätkeä sisäänsä niin iloisia kuin surullisiakin yllätyksiä. Remontoidessa niihin sitten törmää.
Vastaa Viestiin
Sorsis
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Su Maalis 16, 2008 21:14
Paikkakunta: Joensuu

Vanhan talon alahirsi

Viesti Kirjoittaja Sorsis »

Onko kellään kokemuksia ns. rankarakenteisen talon alahirren pehmenemisestä. Purin äskettäin sillan kammarista ja huomasin, että alahirsi oli osittain aivan pölynä. Onko muuta mahdollisuutta kuin rakentaa seinä uusiksi ja onko järkeä koko touhussa?
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Kyllähän alajuoksun pystyy vaihtamaan ja on siitä ollut täällä juttua aiemminkin.Onko hirsi aivan läpilaho vai onko pehmeätä vain pinnassa ja kuinka pitkällä matkalla vaurio on?
Jos lahoa on vain pinnassa tai alle puoleen väliin niin pääsee vähällä.Veistää vain lahon pois ja lyö kylkeen uutta puuta.Jos koko hirsi on vaihdettava on homma jo paljon työläämpi mutta täysin tehtävissä kuitenkin joten homman järkevyyttä on turha ajatella mikäli talo muuten on kunnossa.Koko seinää ei tarvitse purkaa vaan alajuoksun voi vaihtaa pätkissä.Onko pystytolpissa myös lahoa?
Tärkeintä on kuitenkin selvittää vaurion syy ennenkuin korjaa yhtään mitään.Mikä lahoamisen on aiheuttanut?Kapillaarinen kosteus,putkirikko,ulkoapäin tullut kosteus,alapohjan tuuletuksen puute jne...?
Meillä korjattiin toissa kesänä yhden seinän osalta kolmen pystytolpan alapäät ja osittain lahonnut alajuoksu korjattiin veistämällä laho pois ja lyömällä uutta puuta kylkeen.Lisäksi uusittiin vielä vinolaudoitus muutaman neliön alalta sekä tietysti ulkovuori vaurioituneelta alueelta.Aikaa meni viikonlopun verran joten mikään mahdoton rupeama ei ole kyseessä vaikka korjaamista olisi vähän enemmänkin kuin meillä.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Avatar
akim
Jäsen
Jäsen
Viestit: 327
Liittynyt: To Maalis 01, 2007 17:39
Paikkakunta: Tuusula + Keski-Suomi
Kotisivu: http://vanha-talo.blogspot.com/

Re: Vanhan talon alahirsi

Viesti Kirjoittaja akim »

Itselläkin pitäisi muutama alajuoksun hirsi vaihtaa/korjata. Rupesin miettimään onnistuisiko tuo niin, että vain pystytolppien kohdalta poistaisin 20-30 cm hirrenpätkän yksitellen, ja uutta puuta tilalle? Tuo olisi helppo tehdä samalla, kun vaihdan alapohjan eristeet.
bruman
Jäsen
Jäsen
Viestit: 44
Liittynyt: La Maalis 17, 2007 12:38
Paikkakunta: Kouvola
Paikkakunta: kuusankoski/kouvola

Re: Vanhan talon alahirsi

Viesti Kirjoittaja bruman »

itse olis jossain vaiheessa tehtävä ulkovuoraus uudestaan, koska ulkoverhous on tehty niin, että laudoitus lähtee kivijalan päältä suoraan ylös päin, eli kun tarpeeksi monta vuotta sataa niin se lahottaa alimman laudan ja sitä kautta lahottaa alinta hirttä! talo on tehty -26 ja näinkin kauan pysyny hyvin pystyssä vaikka alinta hirttä ei ole vaihdettu.

Ajattelin tehdä sen sopivissa pätkissä ja uutta tilalle, kuinka pitkälle se sitten meneekin. Tein L-malliseen alapohjaan lisäsiiven ja huomasin samalla, että alin hirsi on huonossa kunnossa paikka paikoin. Pienissä pätkissä tein ja tutkin kuinka pitkälle laho menee. Aika tervettä tuli jo aikaisessa vaiheessa esiin, mutta pahimmissa paikoissa joutui vaihtamaan koko alinta hirttä. Sieltä oli huonointa mihin sadevesi osuu ja joutuu lumen kanssa tekemisiin eli L:n-kulmassa.
Vastaa Viestiin