Sokkeli

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
Jarta1
Uusi jäsen
Viestit: 1
Liittynyt: Ti Huhti 01, 2008 22:45

Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Jarta1 »

Sokkelit kaivattu esiin salaoja ja sadevesiviemärointiä varten,rak.mest sanoi,että tehdään myös pikisively ja patolevy päälle.
Onko oikea ratkaisu?
Avatar
Minttu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 490
Liittynyt: Ti Tammi 17, 2006 14:59
Paikkakunta: Porvoo

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Minttu »

Noinhan se ihan oikeaoppisesti tehdään jos patolevyä meinaa laittaa. Mutta silloin sokkeli kuivuu sisäänpäin eli mitään tiukkoja eristeitä et voi kellarisi sisäpinnoille enää tuon operaation jälkeen laittaa. Ja veikkaanpa, että enemmän patolevyä asennetaan ilman bitumia kuin sen kanssa. Taitaa olla maku- ja viitsimiskysymys. Jos parasta ratkaisua kysyt niin saat aikaan mittavan keskustelun fuktisolista... :wink:

http://194.111.144.156/internetopiskelu ... steus.html
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Hower »

http://194.111.144.156/internetopiskelu ... steus.html

- siis Mikä ja mistä tuo on? :shock:
Matti Alander
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2256
Liittynyt: To Tammi 13, 2005 20:36

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Matti Alander »

Ratkaisu on paljon käytetty ja yritetty hyvää lopputulosta. Korjausrakentaminen vaan on niin erilaista, kuin uudisrakentaminen, jolloin anturan allekin saadaan hyvät kapillaarikatkot.
Kyseessä on vanha talo, jolloin kapillaarikatkoa ei käytetty ja luotettiin sisäänpäin kuivumiseen.
Mikäli kellari halutaan sisustaa, kellarinseinät maalata ym. saattaa piellä tiivistetystä ulkopinnasta aiheutua ongelmia. Patolevyllä pyritään myös saamaan ulospäin kuivuvaa rakennetta ja samalla estämään maakosteuden siirtymistä kellarinseinään. Ylimääräinen kosteus seinästä pyrkii ulospäin lämpötilaerojen vaikutuksesta ja sitä hitaammin se siirtyy ulospäin mitä suurempi on höyrynvastus seinässä. Siis pikikerros hidastaa merkittävästi kuivumista ulospäin.
Kuten palstalla on keskusteltu vilkkaasti on vesihöyryn kondensoituminen suunnitellusti patolevyyn pintaan ja valuminen vetenä salaojitukseen varsin epävarmaa. Syynä mahdollisesti liian korkea lämpötila patolevyn ja kellarinseinän välissä.
Siis patolevy ja piki yhdistettynä ei oikein kohtaa toimintaperiaatteiltaan toisiaan ja molemmista muodostuu helposti vesihöyrynvastusta ulkopintaan, jolloin turvallisinta olisi olla pinnoittamatta sisäseiniä.
Oma mestarisi on varmasti yrittänyt hyvää niin sanotulla tuplavarmistuksella, että kosteus maaperästä ei tunkeudu kellarinseinään, mutta asia vaan on paljon monimutkaisempi ja huomioon tulee ottaa myös kellarinseinän kuivumismahdollisuus ja lämmöneristys saman suunnittelun yhteydessä.
Salaojittava lämmöneriste on paljon turvallisempi vaihtoehto ja kustannuksiltaan tulee halvemmaksi myös toteuttaa. Kannattaa selata läpi edellisiä artikkeleita, joita palstalla on satoja samasta aiheesta, mahdollisimman hyvän lopputuloksen aikaansaamiseksi.
Avatar
Minttu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 490
Liittynyt: Ti Tammi 17, 2006 14:59
Paikkakunta: Porvoo

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Minttu »

Hower kirjoitti:http://194.111.144.156/internetopiskelu ... steus.html

- siis Mikä ja mistä tuo on? :shock:
Tuli vastaan nettiä selaillessa...älä kysy enempää, en tiedä. Ehkä rakennusmestariksi voi nykyään etäopiskella verkossa? :roll: Eiköhän tuo nettisivu vastaa juuri sitä oppia, jota ammattikorkeakouluissa tuleville raksuille opetetaan.
Avatar
heikkih
Jäsen
Jäsen
Viestit: 425
Liittynyt: Ke Heinä 18, 2007 10:40
Paikkakunta: Oulu

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja heikkih »

No pitihän se linkki vilkaista. Vaikka heti otsikko onkin kirjoitettu hauskasti väärin, niin sitä piristyy kummasti kun saa lukea että perusmuurien eristys aineena käytetään matoja. Kas kun ei suklaariisikakkuja!

Ja sitten puhutaan bitumisivelyn soveltuvuudesta yhteen, toiseen TAI kolmanteen tarkoitukseen ja heti seuraavassa lauseessa todetaan että perusmuurin ja eristyksen väliin täytyy huolehtia tuuletus.

Kuvittelin että tämä olis ollut asiaan vasta perehtyvän oppijan harjoitustyö mutta kyseessä näyttääkin olevan yksi lehti oppimateriaalipuusta jonka juuri on tässä. Kosteuden erittymistä käsitellään perustus- ja maanrakennustöissä.

Olisi kyllä mukavassa muodossa asiaa opiskeltavaksi, jos vain uskaltaisi luottaa lukemaansa.

Korjausrakennus-puolelta löytyy mielenkiintoista asiaa. Alapohjarakenteissa sanotaan esimerkiksi että "Ulkopinnan kosteussuojaus ei välttämättä toimi kunnolla, vaikka seinän sisäpinta olisi kuiva. Seinään ulkoa tuleva kosteus voi haihtua sisäpinnasta jättämättä mitään jälkeä.".
Mimmi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: To Maalis 15, 2007 16:04
Paikkakunta: Muhos
Viesti:

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

Otsikko sopii, joten jatkan tätä topicia.. Nyt tulee sarjassa maailman typerimmät kysymykset, mutta antaa mennä! :lol: Eli puu-(ei hirsi-)runkoinen 50-luvulla rakennettu pieni mökki on tässä mulla.. Ja nyt kun luin silmät laajentuneina :shock: tarinoita alapohjan lahoista ja homeista ja.. ja.. ja..

Niin kiersinpä mökin ympäri ja ei tässä sokkelissa mitään kissanluukkuja ole eikä mitään aukkoa mihinkään ryömintätilaan.. Ei tosin ole mitään ongelmia (home-epäilyä tms.), mutta ajattelinpa viisaammilta kysyä, että onkohan tässä tönössä luultavasti joskus ollut sokkelissa tuuletusaukot ja pitäisikö ne avata?

Jos tällä perusteella ei voi kysymykseeni vastata, niin kertokaa, mitä pitää kertoa lisää! :lol:
Jos joku on kiva jollekulle, pitää senkun olla kiva sillekulle myös - sitä kutsutaan ystävyydeksi! -Nalle Puh-
Mimmi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: To Maalis 15, 2007 16:04
Paikkakunta: Muhos
Viesti:

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

Tämä tarina on siis ihan tosi.. Vastaisko joku?? :roll:
Jos joku on kiva jollekulle, pitää senkun olla kiva sillekulle myös - sitä kutsutaan ystävyydeksi! -Nalle Puh-
Avatar
heikkih
Jäsen
Jäsen
Viestit: 425
Liittynyt: Ke Heinä 18, 2007 10:40
Paikkakunta: Oulu

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja heikkih »

Olettaen että talossa ei ole maanvarainen lattia eikä kellarikerrosta vaan rossipohja, niin kyllä se tulisi tuulettaa. Muutama schäferin mentävä kissanluukku olisi paikallaan.
Mimmi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 24
Liittynyt: To Maalis 15, 2007 16:04
Paikkakunta: Muhos
Viesti:

Re: Sokkeli

Viesti Kirjoittaja Mimmi »

Juu, ei kellaria eikä maanvarainen.. Joten kyselläänpä edelliseltä omistajalta.. :roll: Kiitos!
Jos joku on kiva jollekulle, pitää senkun olla kiva sillekulle myös - sitä kutsutaan ystävyydeksi! -Nalle Puh-
Vastaa Viestiin