viisaampien mielipiteitä kaipailen

Keskustelua maanpinnan alapuolelta - kellari, salaojat, sokkeli jne.
Vastaa Viestiin
siperiina
Jäsen
Jäsen
Viestit: 44
Liittynyt: Su Huhti 13, 2008 14:35
Paikkakunta: keskisuomi

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja siperiina »

:?: :?: :?: :?: :roll:

No, meidän kellarissa ei tarvitse enää jalkojaan kastella. Patolevyllä ei tosin sen kanssa ole mitään tekemistä... ennemminkin niiden 110:ten salaojaputkien :-D

Heräsi muuten taas kysymys: HillyMan puhui valmiiksi eritetyistä harkoista.. kuiinka kauan niitä on käytetty? Mistä tietää onko olemassa olevat harkot niitä eristettyjä? (SANokaa nyt etä 60-luvulla rakennettu talo on niistä tehty....pliiiiis)
Rautu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 72
Liittynyt: Su Joulu 02, 2007 21:50
Paikkakunta: Espoo

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja Rautu »

whiski kirjoitti: Jokainen saan ihan vapaasti käyttää patolevyä, mutta ei se silti oikeuta parjauskampanjaa, ilman minkään tasoista faktaa! Siitä tässä on kysymys. Pitkä saisi ihan rauhassa minun puolesta kehua patolevyä, jos, siis jos siltä löytyisi yksikin, siis yksinkin fakta ja vastaavasti antaa negatiivista palautetta Fuktisolista, jos siihen löytyy yhtään, siis yhtään faktaa, mutta kun ei löydy, ei edes hamekankaalle osoitetta.
Huomasin patolevymainoksessa, että sanoivat sen suojaavan radonilta. Miten tämä onnistuu näiltä hengittäviltä stryrox-levyiltä? Toinen kysymys on se, että miksi ostaa mersu, kun toyotallakin pääsee?

Minusta olisi keskustelupalstan jonkinlaisen maineen kannalta parasta, että tuota "fu..." nimeä ei juurikaan mainittaisi, sillä samaa hengittävää styrox-tavaraa myyvät muutkin eri nimellä, esimerkiksi Isodrän. Sen toimittaja löytyy kuukkelilla. Nyt saa vaikutelman, että joku sponsoroi mielipidekirjoittajia näillä sivuilla.

Matti Alander olisi rehellinen, jos toisi aina kirjoituksissaan ilmi, että edustaa yhtä tuotemyyjää.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17209
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Luin tätä ketjua ja mä olen sitä mieltä että en edelleenkään kyllä laita yhtään mitään levyä yhtään minnekkään, jos joku ei sitten kerro että säästät öljyä tai vastaavaa 5000-10000kWh vuodessa.

En edelleenkään ymmärrä mikä ihmeen vimma on päästä kaivamaan perustukset ja pohjat auki. Mikä hyöty tossa järkyttävässä urakassa oikein on? Miksi ei kelpaa nykyperustukset? Onko nää talot nyt siinä pisteessä että romahtaa hetken päästä jos ei tee jotain vai mikä juju tuossa on?

Tulipahan taas ammennettua :neutral:
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

tuuma kirjoitti: En edelleenkään ymmärrä mikä ihmeen vimma on päästä kaivamaan perustukset ja pohjat auki. Mikä hyöty tossa järkyttävässä urakassa oikein on? Miksi ei kelpaa nykyperustukset? Onko nää talot nyt siinä pisteessä että romahtaa hetken päästä jos ei tee jotain vai mikä juju tuossa on?

Jos rmt:n kellaritiloja otetaan asuinkäyttöön,erityisesti jos tehdään kosteita tiloja,on erittäin suositeltavaa kaivella niitä perustuksia ja aukoa lattioita. :wink:
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17209
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja tuuma »

Aha, entä jos pidetään tilat lievästi alipaineisena, koneellisesti vaikka vain yksinkertaisella muutaman kympin poistopuhaltimella? Uimahallit ovat varsinainen haaste kosteusteknisesti ja nekin selviää alipaineistuksen ansiosta.

... Joka toiselle kuoppaa kaivaa ja joka toiselle ei...
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Tottakai ilmanvaihto on erittäin tärkeä osa rakenteiden toimivuuden kannalta.Kuitenkin jos kellarin kuivana pysyminen on pelkästään ilmanvaihdon ja alipaineen varassa on rakenteiden sisäänpäin kuivuminen oltava esteetöntä.Tämä taas ei ole mahdollista jos rakennetaan nykymääräykset täyttäviä pesutiloja jotka vesieristetään.Kuivien tilojen seinä-ja lattiarakenteet voi toki jättää sisäänpäin kuivuviksi.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Se taikasana on vesieristys.
Eihän se oikein märässä pysy. Ite teen remontin tossa kohta -80 luvulla niin en tarvii seinään vesieristystä :wink:
Nyt pitää muistaa että jos annetaan jollekkin ohjeita nin niiden oletetaan olevan pomminvarmoja, erikseen kysymällä sitten välttäviä. Jos antaa ohjeet nykymääräysten vastaisesti niin ihan varmasti joku älähtää. Täällä ei kaiveta ulkopuolella kun puutarhassa, sisällä kylläkin. Silti antaisin ohjeen että jos kaivetaan niin tehdään kunnolla, onhan se totta että patolevy on parempi kuin irtoileva piki. Itse todennäköisesti laittasin pihinä miehenä pesuhuoneiden ja saunan seinälle salaojittavan eristeen ja loput patolevyllä jos tontti olisi märkää savea. Täällä kun ei vettä meinaa saada kun hanasta sen jälkeen kun lumet on sulaneet ja niitäkään vesiä ei näe vaikka kaivaisi kaivon niin olen ehkä hieman jäävi antamaan neuvoja kaivamattomuuden puolesta.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
whiski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 982
Liittynyt: La Kesä 23, 2007 10:03
Paikkakunta: Turku

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja whiski »

Rautu kirjoitti: Huomasin patolevymainoksessa, että sanoivat sen suojaavan radonilta. Miten tämä onnistuu näiltä hengittäviltä stryrox-levyiltä? Toinen kysymys on se, että miksi ostaa mersu, kun toyotallakin pääsee?
Radon maasta vapautuvaa säteilyä, aiheuttaa mm syöpää. Patolevy joka asennetaan sokkelin ulkopuolelle pystyyn, ei voi mitenkään edes teoriassa estää radonin pääsyä sokkelin sisäpuoliseen ilmatilaan, yksinkertaisesti siksi, että sen pitäisi olla hermeettisesti tiivis lattiaa vasten. Enneminkin patolevy muovipintana, joka ei hengitä, estää radonsäteilyn http://www.stuk.fi/sateilytietoa/sateil ... _FI/radon/ ulospääsyn. Kun taas tulee tuohon radonin poistoon, niin siihenkin on lääke, joka samalla estää myös homehtumisen http://www.malmilandia.fi/?sivu=kosteus , johon saadaan kytkettyä myös radonin poisto.
Rautu kirjoitti:Minusta olisi keskustelupalstan jonkinlaisen maineen kannalta parasta, että tuota "fu..." nimeä ei juurikaan mainittaisi, sillä samaa hengittävää styrox-tavaraa myyvät muutkin eri nimellä, esimerkiksi Isodrän. Sen toimittaja löytyy kuukkelilla. Nyt saa vaikutelman, että joku sponsoroi mielipidekirjoittajia näillä sivuilla.

Matti Alander olisi rehellinen, jos toisi aina kirjoituksissaan ilmi, että edustaa yhtä tuotemyyjää.
Olen jo monasti sanonut, että Matti ei ainakaan minua sponsoroi, periaatteessa olemme jopa kilpailijoita. Minä tarjoan toista tuotetta ja hän toista, mutta ei se silti oikeuta minua parjaamaan jotain hänen markkinoimaansa, ilman että minulla olisi siihen faktoja. Enkä kyllä ole huomannut, että hän olisi jotenkin epärehellisesti tuonut neuvoja esiin. Kerro ihmeessä miten se on tapahtunut, koska minusta on ainakin koko ajan ollut selvää, että hän myy Fuktisolia

Se että täällä mainitaan Fuktisol, enemmän kuin Isodrän johtunee siitä, että meitä jotka on asiasta kiinnostuneet, voi siitä syyttää, eikä Mattia, koska se nimi nyt on sattunut paremmin sopimaan suuhun. Ei minulla ole mitään vastaan,vaikka joku ottaisi kyseisen Isodrän tuotenimikkeen myyntiin, tai jonkun muun vastaavan. Kun taas sanot, ettei Fuktisolia saisi nimellä sanoa, mutta otat esiin styroxin, niin samalla annat kuvan määrätystä tuoteryhmästä. :razz: Joten suo siellä vetelä täällä.

Kävin katsomassa Rakentaja.fi palstalla ja jäi vähän huvittava tunne. Yksi vastaus koskien Isodrän tuotteen soveltuvuutta ja sekin että maassa oleva vesi pääsee ilman kanssa tekemisiin ja sen tähden muodostaa sakkaa, joka tukkii kyseisen levyn? Kun taas lukee asennusohjeita, niin siinä levy laitetaan maan alle, joten se vesi on ihan yhtä lailla ilman kanssa tekemisissä kuin ennekin ja myös se seikka tuntui neuvojalta unohtuvan, että kyseisen levyn asennuksen yhteydessä siihen laitetaan suodatinkangas eteen?
Viimeksi muokannut whiski, Pe Touko 02, 2008 20:47. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Wanha wirttynyt Whiski

Jollet tiedä, ymmärrä tai osaa ole edes hauska tekemällä itsesi naurettavaksi, joten
tervetuloa Suomen pelkokertoimeen, tänään vuorossa Kotikokin erikoinen!
Rautu
Jäsen
Jäsen
Viestit: 72
Liittynyt: Su Joulu 02, 2007 21:50
Paikkakunta: Espoo

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja Rautu »

whiski kirjoitti: Patolevy joka asennetaan sokkelin ulkopuolelle pystyyn, ei voi mitenkään edes teoriassa estää radonin pääsyä sokkelin sisäpuoliseen ilmatilaan, yksinkertaisesti siksi, että sen pitäisi olla hermeettisesti tiivis lattiaa vasten. Enneminkin patolevy muovipintana, joka ei hengitä, estää radonsäteilyn http://www.stuk.fi/sateilytietoa/sateil ... _FI/radon/ ulospääsyn.
Alipaineinen rintamamiestalon kellari imee radonia läpi niin lattioista kuin maan alla olevista seinistä, kuten antamastasi STUK-viitteestä käy ilmi. Määrä on verrannollinen seinän läpäisyyn eli betonin paksuuteen ja virtauspinta-alaan. Rintamamiestaloissa seinät ovat yleensä paksummat kuin lattia, joten lattiasta varmaan tulee pääosa. Unohdetaan tässä kaikki raot ja halkeamat, joista voi tulla enemmänkin. Seinien ilmavirtauksen estäminen kaasutiiviillä muovilla ei voi kuin vähentää radonin tuloa. Vaikka patolevyn alaosaan jäisikin kapea ilmarako maata vasten, niin samanlainen rako on myös ylöspäin, jolloin seinän läpi tuleva imu saa korvausilmaa myös ylhäältä. Kaasu kulkee aina helpointa reittiä. Onko patolevyn aikaansaama vähennys sitten olleellista on toinen kysymys. STUKin sivuilla sanotaan betonielementtiseinien tiivistämisen vähentävän radonia 50%.
whiski kirjoitti:Olen jo monasti sanonut, että Matti ei ainakaan minua sponsoroi, periaatteessa olemme jopa kilpailijoita. Minä tarjoan toista tuotetta ja hän toista, mutta ei se silti oikeuta minua parjaamaan jotain hänen marinoimaansa, ilman että minulla olisi siihen faktoja. Enkä kyllä ole huomannut, että hän olisi jotenkin epärehellisesti tuonut neuvoja esiin. Kerro ihmeessä miten se on tapahtunut, koska minusta on ainakin koko ajan ollut selvää, että hän myy Fuktisolia.
Tuota en tiennytkään, että whiskikin myy näitä eristeitä, joten whiskikin voisi allekirjoittaa mielipiteensä mainitsemalla yrityksensä nimen. Tämä on minusta yleinen käytäntö tällaisilla nettisivustoilla. Vastikään oli lehtiin asti päässyt tapaus jollakin markkinointikeskustelusivustolla, jonne oli ilmestynyt jotakin nettisivustoa kehuva mielipide. Sitten kun kävi ilmi, että tuon mielipiteen oli kirjoittanut kyseisen sivuston tekijä, niin tuolla keskustelusivustolla nousi aikamoinen häly ja kyseinen tekijä sai aikalailla negatiivista palautetta.

Alanderin neuvoissa ei sinänsä tarvitse olla mitään vikaa, mutta minulle selvisi vasta usean kuukauden palstan seuraamisen jälkeen, että hän myy näitä eristeitä. Pelkäänpä, että suurin osa palstaa ajoittain seuraavista ei tiedä näitä kaupallisia yhteyksiä. Minusta rehellinen kaupallinen käytäntö on, että näitä yhteyksiä ei piilotella.

Styrox on kauppanimi myös, mutta nimenä hieman samassa asemassa kuin nailon. Jos puhuttaisiin polyamidisukkahousuista, niin aika monelta voisi asia jäädä ymmärtämättä. Sitäpaitsi on työlästä kirjoittaa solupolystyreeni tai vaahdotettu polystyreeni. Tekninen lyhenne SPS ei myöskään ole hyvä yleiskielessä. Jollei kukaan keksi parempaa termiä, niin minusta voitaisiin puhua hengittävästä styrox-eristeestä buffaamatta kenenkään tuotetta.
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Ainakin itse pyrin käyttämään termiä salaojittava (lämmön)eriste jolloin sillä tarkoitetaan Fuktisolia,Isodräniä tai Pordräniä jotka ovat keskenään täysin vastaavia tuotteita.
Matti esiintyy omalla nimellään ja hänen yrityksensä nimi ei jätä epäselväksi kuka yrityksen takaa löytyy.Minkäänlaista piilottelua ja salailua en ainakaan minä ole koskaan huomannut.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
whiski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 982
Liittynyt: La Kesä 23, 2007 10:03
Paikkakunta: Turku

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja whiski »

Hei Rautu! En myy näitä eristeitä, en millään nimellä/ tyyppinä. En edes patolevyä! Tai siis jos joku minulta tilaa kyseisiä tuotteita asentamaan, niin siinä tapauksessa ostan ensin sen tuotteen ja veloitan ostohinnan asiakkaalta sen :lol: Minulta toki löytyy toista tuotetta,mutta se ei ole lämmöneriste.
Wanha wirttynyt Whiski

Jollet tiedä, ymmärrä tai osaa ole edes hauska tekemällä itsesi naurettavaksi, joten
tervetuloa Suomen pelkokertoimeen, tänään vuorossa Kotikokin erikoinen!
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17209
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja tuuma »

whiski kirjoitti:Minulta toki löytyy toista tuotetta,mutta se ei ole lämmöneriste.
Hmm... Menipä salaperäiseksi tämä homma. Mitä se sitten on :?: Uteliaisuus on yksi paheistani, onneksi paheiden summa on vakio...
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
whiski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 982
Liittynyt: La Kesä 23, 2007 10:03
Paikkakunta: Turku

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja whiski »

whiski kirjoitti: Patolevy joka asennetaan sokkelin ulkopuolelle pystyyn, ei voi mitenkään edes teoriassa estää radonin pääsyä sokkelin sisäpuoliseen ilmatilaan, yksinkertaisesti siksi, että sen pitäisi olla hermeettisesti tiivis lattiaa vasten. Enneminkin patolevy muovipintana, joka ei hengitä, estää radonsäteilyn http://www.stuk.fi/sateilytietoa/sateil ... _FI/radon/ ulospääsyn.
Rautu kirjoitti:Alipaineinen rintamamiestalon kellari imee radonia läpi niin lattioista kuin maan alla olevista seinistä, kuten antamastasi STUK-viitteestä käy ilmi. Määrä on verrannollinen seinän läpäisyyn eli betonin paksuuteen ja virtauspinta-alaan. Rintamamiestaloissa seinät ovat yleensä paksummat kuin lattia, joten lattiasta varmaan tulee pääosa. Unohdetaan tässä kaikki raot ja halkeamat, joista voi tulla enemmänkin. Seinien ilmavirtauksen estäminen kaasutiiviillä muovilla ei voi kuin vähentää radonin tuloa. Vaikka patolevyn alaosaan jäisikin kapea ilmarako maata vasten, niin samanlainen rako on myös
ylöspäin, jolloin seinän läpi tuleva imu saa korvausilmaa myös ylhäältä. Kaasu kulkee aina helpointa reittiä. Onko patolevyn aikaansaama vähennys sitten oleellista on toinen kysymys. STUKin sivuilla sanotaan betonielementtiseinien tiivistämisen vähentävän radonia 50%.

Olet aivan oikeassa siinä tapauksessa, että rtm talon pohja on valettu umpeen, mutta kun se on aika usein puulattia jonka alla ei ole muuta kuin purua. Tällöin sokkelin ulkopintaan laitettu patolevy on mielestäni jopa haittaava, etenkin jos ns kellaritilaa on kaivettu syvemmäksi, jolloin maasta tuleva säteily johtuu juuri kuvailemaasi helpointa reittiä alustaan ja siitä huoneilmaan ja kun sokkelin ulkopuolella on patolevyt, niin sieltä ei pääse mistään raosta säteily karkaamaan ulos
Rautu kirjoitti: Alanderin neuvoissa ei sinänsä tarvitse olla mitään vikaa, mutta minulle selvisi vasta usean kuukauden palstan seuraamisen jälkeen, että hän myy näitä eristeitä. Pelkäänpä, että suurin osa palstaa ajoittain seuraavista ei tiedä näitä kaupallisia yhteyksiä. Minusta rehellinen kaupallinen käytäntö on, että näitä yhteyksiä ei piilotella.
On toki tuo mahdollsita, mutta kyllä minusta Alanderi on ihan reilusti kertonut tuotteistaan ja myös antanut yhteystietonsa minusta aika usein?

Rautu kirjoitti:Styrox on kauppanimi myös, mutta nimenä hieman samassa asemassa kuin nailon. Jos puhuttaisiin polyamidisukkahousuista, niin aika monelta voisi asia jäädä ymmärtämättä. Sitäpaitsi on työlästä kirjoittaa solupolystyreeni tai vaahdotettu polystyreeni. Tekninen lyhenne SPS ei myöskään ole hyvä yleiskielessä. Jollei kukaan keksi parempaa termiä, niin minusta voitaisiin puhua hengittävästä styrox-eristeestä buffaamatta kenenkään tuotetta.
Kun taas menet kauppaan, niin kysyppä Styroxsia, niin mitä saat? Muutaman eri valmistajan kyllä ja nimenomaan Styrox levyä, jota kauppa on ottanut myyntiin, mutta et vahingossakaan salaojittavaa Styrox eristettä, vaan katsoivat kyllä kuin H Moilanen.

Minusta vain turhauttavaa keskustella siitä millä tavalla jotain tuotetta markkinoidaan, kun pitäisi kuulla vihdoin ja viimein niitä Pitkän faktoja patolevyn paremmuudesta. Alan heti muuttamaan mielipiteeni jos joku pystyy minut vakuuttamaan. Pidetään vain ehdot samoina kuin Pitkälläkin oli :cool:
Wanha wirttynyt Whiski

Jollet tiedä, ymmärrä tai osaa ole edes hauska tekemällä itsesi naurettavaksi, joten
tervetuloa Suomen pelkokertoimeen, tänään vuorossa Kotikokin erikoinen!
whiski
Jäsen
Jäsen
Viestit: 982
Liittynyt: La Kesä 23, 2007 10:03
Paikkakunta: Turku

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja whiski »

tuuma kirjoitti:
whiski kirjoitti:Minulta toki löytyy toista tuotetta,mutta se ei ole lämmöneriste.
Hmm... Menipä salaperäiseksi tämä homma. Mitä se sitten on :?: Uteliaisuus on yksi paheistani, onneksi paheiden summa on vakio...
En halua markkinoida täällä. Tiedot varmasti löytää, jos osaa hakea, mutta se ei ole tarkoitus. Yritän omalta osaltani vain kertoa omia näkemyksiä ja mielipiteitä kokemuksistani.
Wanha wirttynyt Whiski

Jollet tiedä, ymmärrä tai osaa ole edes hauska tekemällä itsesi naurettavaksi, joten
tervetuloa Suomen pelkokertoimeen, tänään vuorossa Kotikokin erikoinen!
Avatar
tuuma
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17209
Liittynyt: Su Kesä 05, 2005 22:17
Paikkakunta: TUUSULA

Re: viisaampien mielipiteitä kaipailen

Viesti Kirjoittaja tuuma »

whiski kirjoitti:En halua markkinoida täällä. Tiedot varmasti löytää, jos osaa hakea, mutta se ei ole tarkoitus. Yritän omalta osaltani vain kertoa omia näkemyksiä ja mielipiteitä kokemuksistani.
O.K. Löytyi, Hyvä liikeidea. Onnea ja menestystä ja vielä viini .Liikutko muuten täällä pääkaupunkiseudulla tai siis maaseudulla lähellä pääkaupunkiseutua usein? Voisi jotain pientä ollakin, jossain vaiheessa.

Markkinointistrategia OK, työ tai tuote puhukoon puolestaan :-)
-En tee virheitä, ne teen tekemättäkin...
Vastaa Viestiin