Pekan kylppäriprojekti

Ilmoita omasi tai naapurin rintamamiestalo-projekti. Laita myös linkki kuviin tai kotisivulle mikäli sellaiset on.
Vastaa Viestiin
RouvaM
Jäsen
Jäsen
Viestit: 92
Liittynyt: Ke Huhti 18, 2007 15:26
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja RouvaM »

Oot näköjään käyny samassa laattakaupassa kuin mekin (holkkilaattoja myöten). :-D Mies oli vaan ohjeistanut laatottajaa (joo, ei oo ollut aikaa ite tehdä kun kaikki pitäis saada heti valmiiks :oops: ) toisin kuin oli puhuttu, eli tuon saippuatelineulokkeen (ei uskallettu alkaa rouhimaan kantavaan seinään koloa...) laatojen pitäis tietty olla myös tiililadottu. Mä olin jo repimässä niitä pois, mutta ne oli jo kuivunu eikä olis ollu takeita, että vesieriste pysyy niiden takana ehjänä. Ne jäi nyt siis noin. :evil: Eikä lattiakaivonkaan paikkaa oltu noin tarkkaan mietitty kun sulla...

Kuva
Cromfel
Jäsen
Jäsen
Viestit: 65
Liittynyt: Su Tammi 20, 2008 1:00
Paikkakunta: Tampere/Reisjärvi

Viesti Kirjoittaja Cromfel »

Todella hienoa työtä :)

Mitäs vikaa pikkurälläkän timanttilaikassa on kun laattoihin muotoja leikkelee?

Reunat ei säröile ja muodot saa veistellä ihan mielikuvituksen mukaan :wink:
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

No niin. Mä olen ollut vähän laiska postailemaan kuvia matkan varrelta, mutta tuolta se nyt näyttää valmiina.

Ovelta tullessa näkyy pesukaappi. Lavuaari on keraamikon tekemä. Kaapin kansi ja ikkunalauta ovat vahvasti öljyttyä, lämpökäsiteltyä koivua joka on lakattu suunnilleen kymmenkunta kertaa öljylakalla. Värjäykseen ei ole käytetty petsiä, pelkkä öljy tekee syvän sävyn. Kaikki listat on höylätty käsin vanhoilla puuhöylillä. Listojen päät on myös veistetty käsin.
Kuva Kuva

Ovelta vasemmalle on pytty, vanha huollettu IDO 59. Sähkömies tulee vielä huomenna kytkemään loput sähköt, tuo katkaisijaratkaisu ei ole lopullinen :-) Lattia on myös lämpökäsiteltyä koivua, saumattuna Tremcon polyuretaanimassoilla ja neljään kertaan osmottuna. Teen vielä joskus myöhemmin tarkemman jutun tuosta lattian teosta.
Kuva

Ovelta oikealle on sitten suihkunurkka. Tuohon tilaan olisi ollut hankala laittaa erillistä suihkukaappia, niin että nyt koko toinen pääty on katkaistu "suihkukaapiksi".
Kuva

Yritän jaksaa kirjotella juttuja noista välivaiheista jossain välissä, nyt viime viikkoina aika on mennyt enempi tohon itse työn tekemiseen.

Vaan kyllä mä tykkään että siitä tuli aika hieno. Aika vaikee uskoa että se nyt vihdoin on valmis.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
?keskellä kämmentä
Jäsen
Jäsen
Viestit: 745
Liittynyt: Su Loka 14, 2007 23:03
Paikkakunta: Tampere
Paikkakunta: Tampere

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja ?keskellä kämmentä »

Upee!
Malttaako tuolta lähtee pois ollenkaan :-D
jos ei tee mitään, ei tule vahinkojakaan :)
Avatar
maalari
Jäsen
Jäsen
Viestit: 383
Liittynyt: Ma Touko 29, 2006 12:43
Paikkakunta: HALKIA

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja maalari »

Tuossapa sen näkee, kun siis näkee vaivaa :-D vanha ja uusi kulkee käsikädessä (hifistelyä) noi katto listat on niin hienot, siis varsinkin kun ei näytä uuden karheelta vaan istuu kuin nenä päähän,, samoin tuo allas,, karheutta on ja saa vaikutelman että ikää löytyy, mutta kuitenkin uuden uutta.. vaikeinta yleensä on saada 2000 luvun ja menneiden aikojen jutut kulkemaan käsikädessä, niin että se ei pistä silmään, siis että jotain on tehty :-D tottakait siis sen näkee kun on uutta hanaa yms, mutta näiden oikea käyttö :cool: vene harrastus tuossa näkyy kyllä, mutta onnistunut on edelleen uuden ja vanhan yhdistäminen niin että lopputulos on silmää ja käyttäjään miellyttävä :lol: (tää on tämmöionen viini analyysi)

Mutta edelleen oot saanut tuohon uutta ajan patinaa !!!! ja se ei ole itsestään selvä juttu että onnistuu..
Maaseutu huutaa kurkkunsa käheäksi, PERINNETTÄ PRke:les

T:R
Oto Hascak
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2338
Liittynyt: La Huhti 08, 2006 15:26
Paikkakunta: Pirkanmaa/Sastamala
Kotisivu: www.suorakon.com
Paikkakunta: Sastamala
Viesti:

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Oto Hascak »

Pekka Huhta kirjoitti:Vaan kyllä mä tykkään että siitä tuli aika hieno.
Mä tykkään että sä oot oikeessa. :-D
Rakennuskonservaattori, restaurointirakentaja ja restaurointikisälli
http://www.suorakon.com
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Oishan se ihan kätevää jos osais tehdä tuollalailla vanhan tyylistä, nostetaan keväistä lippalakkia taas. Todella hieno !
Toivottavasti Pekka laittaa lisää kuvia myös muista kohteista.
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Ursula
Jäsen
Jäsen
Viestit: 23
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 17:08
Paikkakunta: Mikkeli

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Ursula »

Pekka tosi kaunis tuo sinun tekemä lavuaari ja pöytä :-)
Terveisiä Etelä-Savosta, Ursula.
böcker
Jäsen
Jäsen
Viestit: 16
Liittynyt: To Huhti 10, 2008 15:34
Paikkakunta: Pohjanmaa

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja böcker »

Todella hieno!!

Täytyy ottaa tuosta mallia ja opiksi, kun/jos nyt meidän talokaupat toteutuvat, niin kylppäriremontti on niitä ekoja joka pitää tehdä.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Tässäpä vielä noita kuvasarjoja matkan varrelta.

Rimalattia ilmestyi jo kylpyhuoneen ensimmäisiin luonnoksiin. En edes muista että mistä idea pulpahti alunperin. Toisaalta puuveneiden kanssa pitkään touhunneena en oikeastaan ihmettele että rimakansi tulee mieleen jos miettii että ”minkäslaisen lattian voisin saada pitämään vettä”

Kylpyhuoneen lattian rungossa on kaksi 12 mm sekavaneria noin 400 mm jaolla olevien niskojen päällä. Levyt on vielä liimattu toisiinsa kiinni, joten rakenne on hyvin jäykkä. Käytin kahta 12-millistä yhden paksumman sijaan, koska lattia on leveämpi kuin vakiomittainen vanerilevy. Nyt sain saumat limitettyä eri paikkoihin eri kerroksissa. Päällimmäisenä on kolme kerrosta Mapein vesieristettä.

Materiaaliksi halusin jotain muuta kuin tiikkiä, erityisesti koska kylpyhuoneen lattia nyt kuitenkaan ei ole samanlaiselle rasitukselle alttiina kuin veneen kansi. Ekopekkana en halunnut käyttää sademetsäpuita, eikä kylppärissä ole jalopuuta muualla kuin suihkukaapin kynnyksessä, johon sentään kierrätin kyynärän mittaisen klapin telakan nurkasta plokattua tiikkilaudan jämää.

Rimalattian teko aloitetaan mittaamisella ja kehysten sovittamisella. Kehyslaudat - veneessä 'skandekit' - ovat yleensä leveydeltään vähintään 2-3 kertaa riman leveys. Mitassa pitää ottaa huomioon mahdolliset jalkalistat, jotka peittävät osan reunimmaista rimaa. Kehyslaudat eivät ole sinänsä välttämättömät, mutta ne itse asiassa helpottavat lattian sovitusta ja ennen kaikkea antavat hienosti ryhtiä lattialle.

Lattian kallistus oli hoidettu vähän tavallisuudesta poikkeavalla tavalla. Lattia on suora, mutta se on kokonaisuudessaan rakennettu kallistumaan viemärinurkkaa kohti. Tämä olisi jättänyt lätäkön viemärin taakse nurkkaan, joten halusin kallistaa kehyslautojen avulla koko lattiaa ”altaaksi”, joka kaataisi viemäriin päin myös nurkasta. Kun kehyslaudat olivat höylättynä 22 mm paksuja ja rimat vain 11 mm, päätin lisätä reunalautoihin reunaan raamin, jotta lattiaan sai sekä hienosti kolmiulotteista ulkonäköä että sen puuttuvan kaadon takanurkkaan. Pinnasin sen verran että ajoin itse huulloksen sirkkelillä ja höyläsin kehysmuodon tarkoitukseen tehdyllä höylällä. Sen jälkeen sahasin kehyslautojen nurkat jiiriin ja sovitin ne kuiviltaan paikoilleen.

Kuva Kuva
Kuva

Lattian teossa päädyin Tremflexin massoihin. Ne ovat edullisempia kuin Sian vastaavat, ja kun tuntui ettei millään viitsisi maksaa ”sikalisää”, niin halusin kokeilla Tremflexin massoja. Pohjaliimaksi valittiin maahantuojan kanssa PL200, koska arveltiin, että se sopisi parhaiten vesieristeen päälle. Saumoihin tuli Tremflex HS ja kun tartunnasta sen paremmin vesieristeeseen kuin lämpökäsiteltyyn koivuun ei ollut varmuuutta, niin pohjalle otettiin primer varmuuden vuoksi.

Saumausaineen määriin on laskuri Tremcon esitteessä. Nyrkkisäännöksi voisin sanoa, että pohjaliimaa kannattaa varata sama määrä tai aavistuksen verran vähemmän kuin saumamassaa. Pohjasauma toimii parhaiten, kun liimasauman paksuus on pyöreästi milli. Nollasaumalla massan elastisuus ei toimi, joten massaa kuluu aika lailla.

Sivelin koko pohjan primerillä, joka haisi ihan laimennetulta kontaktiliimalta ja tuntuikin samalta aineelta. Pohjaliiman tursotin leveiksi makkaroiksi suoraan patruunasta ja kampasin auki liimanlevityslastalla, jotta pystyin olemaan varma että liimaa tulee joka paikkaan lattiarimojen alle. Kehyslautojen kiinnitys kävi laudan läpi poratuilla ruuveilla, jotka tapitettiin päältä lämpökoivusta poratuilla tapeilla ihan kuten veneen kannessa.

Kuva Kuva
Kuva

Itse rimoja en viitsinyt ruveta tapittamaan yksitellen, eikäpä sitä moni veistäjäkään tänä päivänä tee. Rimat ovat siis liimalla kiinni lattiassa, kuten aika yleisesti tämän päivän vanerin päälle rakennetuissa rimakansissa.

Jotta lattia pysyy rytmissään ja saumoista tulee oikean levyiset, saumoihin pitää tehdä välipalikat, ”rytmikapulat”. Näitä ei tarvitse olla joka saumaan, mutta vähintään kolme per sauma, vähintään 80 sentin välein ja vähintään neljää saumaa varten kerrallaan. Ja lisäksi toiseen päätysaumaan päätypala, toinen pääty tulee sitten riman pituuden mukaan. Sopiva määrä kerralla liimattavaksi on 3-4 rimaa kerrallaan, muuten sotkee itsensä jos joutuu kurottelemaan leveämmän liimarannun yli.

Työ sujuu helposti: liimaa lattiaan, rimat päälle, rytmikapulat väliin ja saumoihin puuruuvi isolla prikalla niin että prikat puristavat rimat lattiaan. Ja seuraavan satsin voi aloittaa heti kun edelliset ovat kiinni.

Kuva Kuva
Kuva

Saumaus käy myös suhteellisen nopeasti, mutta käy kämmenille. Jos lattiaa on enemmän, niin kannattaa harkita akkukäyttöisen kittipyssyn lainaamista. Montaa kymmentä neliötä ei jaksa puristella käsikäyttöisellä kittipistoolilla.

Laitoin saumoihin primerin saumamassan alle pienellä pensselillä. Saumamassan ohjeissa todettiin, että tätä ei tarvittaisi kuin rasvaisilla puulajeilla, mutta lämpökoivun liimaaminen on muutenkin vaikeaa, joten primer tuli varmuuden vuoksi.

Ennen saumaamista katkoin tapitukset mittaansa. Koska en ollut aiemmin saumannut tällaista ”muotokehyksellä” tehtyä kantta, niin tein pienen virheen nurkkien kanssa. Vaikka muuta osaa lattiasta ei teippaisikaan, niin nurkkien saumauksen puhdistus olisi onnistunut monin verroin helpommalla jos olisin teipannut saumat, vetänyt ne tasaan ja poistanut teipit samantien. Tasaista lattiaa on helppo hioa, mutta kone ei mahdu nurkkiin.

Lopun edestä saumaus oli suoraviivaista työtä. Ensin pursotetaan sauma kukkuroilleen kittiä pieni ala kerrallaan. Kitti ei välttämättä täytä saumoja täydellisesti jos sitä ei työstä lastalla, joten seuraava vaihe on painella ja levittää kitti lastalla saumoihin. Pinta kannattaa kaapia lastalla melko kuivaksi, jotta hiottavaa jää vähemmän.

Kuva Kuva
Kuva

Voisi äkkiseltään kuvitella että kittaaminen kävisi helpommin jos teippaa koko lattian, kittaa, vetää teipit irti ja ihastelee valmista lattiaa. Ihan niin helposti se ei käy: lattia on hiottava joka tapauksessa, koska rimat eivät asetu ihan täydellisesti samaan tasoon, varsinkin kun ala tehdään muutama rima kerrallaan. Hionta tehdään nauhahiomakoneella ja karkealla paperilla. Anna koneen liikkua koko ajan, koska nauhan reuna voi helposti tehdä jälkiä ja liian pitkään yhdessä paikassa jynssäämällä voi saada myös loivareunaisen kuopan lattiaan.

Seuraavaksi pinta silotellaan epäkeskolla. Yleensä lattian teko jätetään tähän vaiheeseen, itse höyläsin ja siklasin pinnan vielä loppuun, jotta sain kauniin höyläkiiltoisen pinnan lattiaan. Hiomalla samaa kiiltoa ei saa koskaan, vaikka käyttäisi kuinka hienoa paperia.

Kuva Kuva
Kuva

Viimeiseksi vedin pintaan neljä kerrosta Osmo Colorin vahaa. Ensimmäinen kerros oli hyvin ohut, jotta Osmo ei imeytyisi liian syvälle ja tummentaisi pintaa liiaksi. Tällä tavalla sain hyvin tarkkaan tiikin sävyisen pinnan aikaiseksi.

Kuva Kuva


Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Ei taida vesieristyssertifikaatti ihan täyttyä kun lattia on täynnä reikiä noista rimojen liimausruuveista vaikka saumamassa toki korjaa tämän puutteen. :lol:

Tuo on kyllä ristuksen hieno lattia ja tosi hyvä kuvasarja.Toi selvensi homman tosi hyvin ja saapa nähdä innostunko tekemään samanmoista vaikka tuonne tulevaan piharakennuksen saunatiloihin.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Ei se zertifikaatti täyty senkään mukaan että suihkukaapin kynnystä vasten tuli Kiillon mönjää Mapein päälle, kun oikea loppui kesken. Enkä mä mikään juuttaan sertifioitu mönjämikko ole muutenkaan :-D Toki jos tönö myydään uuden projektin tieltä niin tuokin mainitaan, samaten kuin se että sertifioidut ruvinreiät on paikattu kymmenellä millillä sikafleksiä. :-D

(... Ja niin se sika sieltä sanastosta lipsahti vaikka se ei sikaa ookkaan. Mulla oli tehdessä vähän vastapallo Sikaa kohtaan ja noita aiempia tehtyä voi todeta että ei Tremfleksin mömmöt yhtään Sikaa häpee; liimaukseenhan käy mikä vaan, mutta saumatessa huono massa pyörii räkänä nauhan alla ja Tremflex katkee ihan yhtä hyvin kuin Sika. Ja hintaetu on kumminkin aika iso.)


Mut älä ny herrantähen rupee hirsisaunaa noin törkeeksi tuunaamaan :-D . Melkeen ittestä tuntuu ettei tuolla kehtaa aamusonnalla käydä, kun huussi on liika hieno semmoiseen :wink: Kun kerta mahdollisuus on, niin se hirsisauna olis hemmetin hieno tehdä ihan omilla ehdoillaan. Mutta eipä sillä, en mä tommoista olis tehnyt jos se ei ois mun mielestä ollut hieno. Musta vaan hirsisaunassa on miljoona paljon hienompaa teemaa johon tarttua, tommoseen pikkuluukkuun piti laittaa veneteema, kun meikäläiset puuveneet muutenkin on pikkuisia ja tilankäyttö ahdasta.

Mjaa. Ei sitä pihasaunaa voi kumminkaan avolattialla tehdä. Kuis ois joku 65-70 mm levee lehtikuusinen kansilauta 10 mm saumalla ja somasti lakattuna? :-D :-D

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Joo,ihan oikeessa oot.Piharakennus saunoineen on tarkoitus tehdä hyvinkin perinteisellä meiningillä ilman turhia hienouksia joten ehkä tuollainen on vähän turhan pramea.Johonkin tekisi kuitenkin mieli kokeilla.Toinen wc meille tulee uudelle kuistille mutta sen teemaa on jo ajateltu vähän eri suuntaan.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Avatar
HillyMan
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2144
Liittynyt: Ti Helmi 14, 2006 19:33
Paikkakunta: Hyvinkää

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja HillyMan »

Nyt on ihan pakko kysyä kun on tilaisuus oikein veneiden rakentajalta kysyä.
Kaikkihan aina puhuu tuosta sauma aineesta ja pohjaliimasta että sikafleksiä se on, mutta mitä sikaa... me käytetään sikafleksiä kun liimataan ilmastointiosia toisiinsa, ja se ei taatusti ole elastista. Ja tiedän että silikoonista ei ole kyse eikä tuosta rakennusliimasta, sikaakin on sitten miljoonaa eri sorttia jotta mitäs tuo tarkalleen ottaen on. Sika nimeä nyt käytän tässä vaikka ko. tuote oli muun merkkistä koska se on yleisesti puhuttu merkki venehommissa. Eli jos saisi tarkempia speksejä kyseiseen tuotteeseen, ei sillä että olen lattiaa tai venettä juuri nyt tekemässä mutta yleinen uteliaisuus vie voiton ja yöunet :wink: :-D

Ja lattia on muuten jo ihan laittoman hieno !!!!!
"Hyvä tuppaa tuleen vaikka keskinkertasta yrittää "
Jukka68
Jäsen
Jäsen
Viestit: 434
Liittynyt: Pe Maalis 11, 2005 11:39
Paikkakunta: Oulun lääni

Re: Pekan kylppäriprojekti

Viesti Kirjoittaja Jukka68 »

Voi perseensuti, miten komia lattia!!!
Mihinkähän tuommosta lattiaa rupeaisi harjoittelemaan :roll:
Vastaa Viestiin