Ulkoverhousta vuonna -52 rakennettuun taloomme uusitaan. Tai sitä mietimme. Eli mistä laudasta olette tehneet. Kun on tuota hienosahattua, täysponttista, vinoprofiililla jne. Mistä olette puutavaran hankkineet?
Kannattaako ostaa valmiiksi pohjamaalattua?
Kokemuksia kaivataan.
lautakysymykseen minäkin voisin olla kiinostunut kuulemaan kokemuksia, ja samoin toiseen juttuun, nimittäin telineisiin. Kun on tarvis saada seisontataso noin 7.5 metrin korkeuteen tulee mieleen että työskentely henkilönostimella voisi olla paljon nopeampaa, jää kiipeämiset rakennustarvikkeiden kanssa pois samoin telineiden purku ja pystytys. Telinevuokrat ovat sitä luokkaa ja projekti koko kesän mittainen että tuollaisen henkilönostimen vuokraa itse asiassa hiukan halvemmalla, tai sitten ostaa käytetyn ja myy projektin jälkeen pois mikä on halvin tapa.
Eli onko kokemusta tuosta julkisivun rakentamisesta nostimesta käsin?
Meillä tehtiin viimekesänä ulkovuori remontti.
Telineet tehtiin talon ympärille 2*4:sta ja tasoiksi 2*8 lankkuja kolme
rinnakkain.
Pystytys vei yhden päivän.
Telineet oli talon ympärillä koko kesän. lankkuja siirreltiin sinne missä
milloinkin oli tarvis. Telinepuut kerättiin tuttujen nurkista, joten siitä ei
tullut muuta kulua kuin vaiva. Nyt tänä talvena ollaan pidetty telineillä
tupa lämpöisenä
joo jos pitkään tekee niin itse tehdyt halvimmat mutta arvelutta julmetusti tuo korkeus, 7.5 metrissä oleva työskentelytaso ... en tiedä uskallanko itse väsättyyn luottaa. Missäs korkeudessa teikäläisen kakkosnelkkutellinkit olivat?
Riskejä on kyllä terästelineissäkin, voihan nekin pystyttää väärin / huolimattomasti. Kannattaa pyytää joku tuttu kirvesmies tms. pystyttämään puutellingit - on tosiaan edullisin vaihtoehto noinkin pitkäkestoisessa urakassa.
Lauta/paneli kannattaa ottaa ilman muuta pohjamaalattuna, mikäli ei nyt ole ihan puritanistinen "hengittävyyden" suhteen.
Itsellä oli puutellingit koko viime kesän, paneli pohjamaalattu (pinja pro) UTV ja pintamaalina Nordica Eko. Ja lopputulokseen olen tyytyväinen.
Meillä tellingit päädyssä reilussa 9metrissä..ekallakerralla vähän huipppasi kun heilui niin vietävästi. Mutta kun naulasin tolpan seinään kiinni niin loppui heiluminen. Snjälkeen ei ongelmia. Puusta on tehty ja hyvin on kestänyt.
Meillä ohjelmassa kesällä ulkomaalaus, muutamia lautoja pitää myös uusia sinne tänne. Mietittiin juuri, mistä löydämme samanlaisia lautoja kuin vanhat ja mistä tiedämme, millä maalilla talomme on maalattu?
Kipsis kirjoitti:Meillä ohjelmassa kesällä ulkomaalaus, muutamia lautoja pitää myös uusia sinne tänne. Mietittiin juuri, mistä löydämme samanlaisia lautoja kuin vanhat ja mistä tiedämme, millä maalilla talomme on maalattu?
Kuulutteko johonkin asukasyhditykseen, vai mitä ne nyt oikein ovatkaan, siis sellaiset alueelliset omakotiyhdistykset...No, joka tapauksessa yhdistyksillä on telineitä, joita sitten vuokraavat edullisesti jäsenilleen.
Lauta-asiaan kommentoin sen verran, että tee samanlainen laudoitus kuin talossa on alunperin ollut.
Meillä puutavara hankittiin kätevästi maalaisnaapurin varastoista ja se oli höyläämätöntä kuusilautaa, johon vedetiin punamulta pintaan.
Ehdottomasti suosittelen nostinta tuohon julkisivuhommaan. Meillä oli nostin viikon verran lainassa ja saatiin vaihdettua kaikki ikkunat, asennettua tuulensuojalevyt ja tehtyä 3 seinää valmiiksi; kumpikin talon korkea pääty, jossa korkeutta 7,5 m sekä yksi matala seinä. Nostimen kanssa homma sujui joutuisasti; 1 kokoajan siellä ylhäällä ja 1 alhaalla, naulaimen kera.
Homma tyssäsi sitten siihen, kun nostin palautettiin ja olisi pitänyt tikapuille kiivetä
Ensikesänä olisi tarkoitus uusia ulkovuoraus. Vielä ollaan kahden vaiheilla puretaanko vanhaa vai laittaisko koolauksen vanhanpäälle. Ehkä olisi viisainta purkaa vanha poikkeen , levyttää ja koolata, Vai sittenkään,,, onko kuitenkin turhaa hommaa.
Vanha pois jolloin voi samalla tarkistaa vinolaudoituksen kunnon.Jos jätät vanhan alle niin seinän paksuus kasvaa,ikkunat ja ovet jää rumiin syvennyksiin.Lisäksi riippuen nykyisessä verhouksessa olevasta maalista voi seinän sisään jäädä liian tiivis pinta.
Eli purkaisin vanhan pois,laittaisin tuulensuojan ja uusi vuoraus ilmaraolla.
Onko vanha vuoraus tosiaan niin huonossa että se on pakko vaihtaa?
Joillain laudan vaihdolla onnistuis jos hinkkais vanhan LATEKSIN pois. Varmasti olis helpompi kuin uuden laitto. Ongelma on tuo vanha lateksin pas...a . Edellinen omistaja on jollain helkatin rälläkällä hionut joskus maalit pois ja on aikas ruovin näköiset nuo laudat. Veikkaus että on ollu joku punamulta maali ja saanut päähänsä maalata kelpo lateksilla uudelleen...
Niin ja sitten tuo hallitus painostaa tuohon ulkovuori remppaan.
Tomppa kirjoitti:Vanha pois jolloin voi samalla tarkistaa vinolaudoituksen kunnon.Jos jätät vanhan alle niin seinän paksuus kasvaa,ikkunat ja ovet jää rumiin syvennyksiin.Lisäksi riippuen nykyisessä verhouksessa olevasta maalista voi seinän sisään jäädä liian tiivis pinta.
Eli purkaisin vanhan pois,laittaisin tuulensuojan ja uusi vuoraus ilmaraolla.
Onko vanha vuoraus tosiaan niin huonossa että se on pakko vaihtaa?
Meillä nyt seinän paksuus yläkerrassa 47 cm joista sisäppuolella noin 20cm ja ulkopuolella vähän alle 10. Sisäpuolella kukkalaudat tulivat luontojaan ja ainakin minusta tuo ulkopuolikaan ei ole ruma. Mutta mutta... makujahan on yhtämonia kuin ihmisiäkin.
Meilläkin oli alkuperäisen -50 luvun maalin päälle vedetty lateksi 80 luvulla joka on nyt aikansa elänyt. Helpommalla pääsin kun otin vanhan pois ja laitoin uuden. Ja sainpa tuulennsuojalevyn vielä allekkin.