Raakalauta lattiassa

Kaipaatko vinkkiä ikkunoiden kunnostukseen? Mitä tehdä pinkopahveille?
puuhapete
Jäsen
Jäsen
Viestit: 163
Liittynyt: Pe Elo 17, 2007 10:33
Paikkakunta: Lieto

Raakalauta lattiassa

Viesti Kirjoittaja puuhapete »

Olemme ylpeänä liittyneet rintamamiestalojen omistajien joukkoon :-D

Kysyisin neuvoa teiltä lautalattian kunnostamiseen, asiasta onkin jo useita keskusteluja mutta ei aivan hakemaani

Kyseessä on muovimatto- ja kovalevypinnan alta löytynyt RAAKAlauta. Ei siis jo käytössä ollutta kerran hiottua/maalattua. Saako tuosta käyttökelpoisen (lue: miten kunnostamme sen)? :wink: Ohjeita hiontaan ja maalaukseen löytyikin, mutta onko jotain mitä tulisi huomioida juuri tuon käsittelemättömyyden vuoksi?

Ihmetyttää kyllä ettei muovimaton alta löytynyt "käytettyä" lautalattiaa, vai voisikohan se piilotella vielä tuon lautapinnan alla? ..täytynee tuotakin kurkata.

Entä pitäisikö mielestänne välipohjan eristeitä lisätä/tutkia samalla? Kellarikerroksen puolella näkyy valumuotin jäljet (lautakuvio) ja tuostakin tilasta on vielä tarkoitus ennen pitkää tehdä lämmin tila, kodin hoitohuone tms..
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

Meillä oli sama rakenne eli raakalauta kovalevyjen alla muualla paitsi keittiössä.Meillä nuo vaihdettiin ponttilautaan ja nuo laudat käytettiin hyväksi muaalla.Samalla saatiin lisättyä selluvillaa painuneiden purujen päälle ja laitettua ilmansulkupaperi.Tämä kannattaa ilman muuta tehdä jos lattian avaa.En usko että raakalaudan alla olisi ponttilautaa piilossa mutta eihän se tietenkään ihan mahdottomuus ole.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Pekka Huhta
Moderaattori
Moderaattori
Viestit: 3433
Liittynyt: Ma Loka 18, 2004 15:40
Paikkakunta: Espoo

Viesti Kirjoittaja Pekka Huhta »

Jos taloon on alunalkaen ajateltu laittaa muovimatot tai linoleumit, niin 40-luvun lopulta eteenpäin aika yleinen ratkaisu oli että laitetaan raakaponttilauta, kovalevy ja sitten pinta.

Selvitä ensin laudan paksuus. Yleensä raakapontti on niin ohutta (21-23 mm) ettei siitä saa kunnollista maalattua lattiaa, kovalevy on hoitanut oman osansa lattian tasoittamisessa. Kumminkin jos sen raakapontin ottaa esille, niin se on itsessään liika ohutta.

Olen yhdet tuollaiset lattiat tehnyt kaverin kanssa. Kyllähän siitä parkettikoneella sai hiottua röpäskät pois ja maalattua, mutta ongelma oli sitten se että lattia notkui niin että saumojen kittaukset piraji pitkin kämppää ja lattia oli aika karun näköinen jo vuoden päästä maalauksesta.

Jos lattia on pontattu niin voit ehkä yrittää köyhän miehen mallia vain hiomalla ja maalaamalla, mutta siitä ei tule kovin hyvää tai pitkäikäistä. Jos lattialaudat ei ole edes pontattuja niinkuin Tompalla, niin unohda koko juttu ja hanki uudet laudat.

Pekka
Askartelua ja ajanhukkaa: http://www.sihistin.fi/
puuhapete
Jäsen
Jäsen
Viestit: 163
Liittynyt: Pe Elo 17, 2007 10:33
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja puuhapete »

pontattua se ei mielestä ole, täytyypä joka tapauksessa viikonloppuna syynäillä lattiaa paremmin :-D

seuraavissa asioissa järkeni tosin ei sano mitään:

-mihinkä se lauta siitä kummemmin taipuilisi jos alla on valettu betonikakku? ellei koolausvälit sitten ole niiiin pitkät.
-pitääkö tosiaan kahden lämpimän tilan välissä olevaan rakenteeseen lisätä eristettä?

kiitokset vastauksista, lisää odotellaan :-D
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Eriste välissä poistaa lattiasta kumisevan äänen. Meillä on osa välipohjasta ilman eristettä ja osa eristeellä. Askeläänet ovat huomattavasti vaimeammat tuolla puolella jossa on eriste.
sou
Jäsen
Jäsen
Viestit: 179
Liittynyt: Pe Touko 19, 2006 9:59
Paikkakunta: vantaa

Viesti Kirjoittaja sou »

Meillä sama rakenne, ainakin keittiössä. Laitettiin päälle rakennuspaperi ja lattia uudesta pontillisesta laudasta. Ainakin omasta mielestä oli ihan hyvä ratkaisu. Tavara oli muistaakseni n19mm paksua, mikä ei tuon aluslaudoituksen ansiosta mitenkään ihmeemmin joustele. Raakalaudan alla kuivaa lastua eristeenä - ei hyvä jos sille raaka-lautalattialle vahingossa kaatuisi esim kynttilä.
paukka
Jäsen
Jäsen
Viestit: 17
Liittynyt: Ke Helmi 01, 2006 21:54
Paikkakunta: Siikajoki

Viesti Kirjoittaja paukka »

Moi!
Tuli tässä tällä viikolla aukaistua lattia. Lattiarakenne päältäpäin oli muovimatto, kovalevy, raakalauta, oikaistu ohuella koolauksella ja alla vanha maalattu lautalattia. Vanha lattia oli sen verran lahonnut ja jyrsity että uusiksi meni. Että saattaa sieltä raakalauta lattian alta vielä paljastua lattiakin.
puuhapete
Jäsen
Jäsen
Viestit: 163
Liittynyt: Pe Elo 17, 2007 10:33
Paikkakunta: Lieto

Viesti Kirjoittaja puuhapete »

Eli viikonlopun tarkemman katsauksen mukaan lautalattiamme onkin lankkua, 4-5cm paksua mutta kapeampaa kuin "normaali"lankku. Ei narise eikä taipuile, ainakaan toistaiseksi. Samalla paljastui purukerroksen olevan kondiksessa ja painumaton. Suurempia rakoja ei lattiassa ole, joistain kohdista mahtui lastan kanssa sörkkimään purukerrosta ja kokeilemaan onko purut painunut. Parissa kohdassa näkyi hieman isompi rako ja suurimmassa osassa olivat kokonaan raottomia. Suurimmat kolot tilkitään, lattia hiotaan ja maalataan :-D

Enää on ongelmana appiukko joka manaa koko lautalattian ja käskee laittamaan laminaattia pintaan :evil:
kimanton
Jäsen
Jäsen
Viestit: 67
Liittynyt: Ti Syys 19, 2006 22:48
Paikkakunta: Kymenlaakso

Viesti Kirjoittaja kimanton »

puuhapete kirjoitti:Enää on ongelmana appiukko joka manaa koko lautalattian ja käskee laittamaan laminaattia pintaan :evil:
Hehe, muillakin on kokemusta samankaltaisesta ongelmasta.. :wink:
Kaikki kulunut puutavara pitäisi vaihtaa uuteen, mutta itse arvostan patinoitunutta pintaa ja elämisen jälkiä.

Pidän kyllä pääni :cool:
Vanha on kaunista
pikkumiäs
Jäsen
Jäsen
Viestit: 511
Liittynyt: La Huhti 21, 2007 10:24
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja pikkumiäs »

Yhtenä monista vaihtoehdoista on, ajat yläjyrsimellä pienen viisteen saumoihin, minkä jälkee vedät sikaflexin ja annat kuivua. Haet lattiahiomakoneen vuokraamosta ja hiot aluksi karkeudella 80 sit 100 ja lopuks 150. Öljyä tai vahaa lopputulos on makee.
Varmaa on, että totuuden puhuja paljastuu aina.
Oranssi
Jäsen
Jäsen
Viestit: 85
Liittynyt: To Elo 16, 2007 12:22
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Oranssi »

Hei Puuhapete, miten raakalankkulattian kunnostus onnistui? Meillä joka huoneessa mattokerrosten alla tukevaa (4-5cm) pontattua raakalankkua ja tekisi mieli koittaa saisko tuosta hiomalla ja maalaamalla lattian aikaiseksi.
madde
Jäsen
Jäsen
Viestit: 433
Liittynyt: To Kesä 02, 2005 17:30
Paikkakunta: Lapinlahti

Mä tein raakalaudasta lattian

Viesti Kirjoittaja madde »

Eli ostin 22X100 (rahapula) ja pätkin ne valmiiksi ja annoin ne kuivua vintin lattialla 8 kk irrallaan. Sitten pyssyllä kiinni ja epäkeskolla hionta (40 ja 80 papru) ja sit tumma petsi ja 2 krt alkydiuretaanilakka eli venelakka Unica Super puolihimmeä.
Hyvä tuli muuten mutta tuo hionta ois kannattanut tehdä ja kunnolla, nyt vähän harmittaa kun epätasaisuudet näkyy. Raot on oikeastaan vaan hyvä, tulee miun taloon se vanhan ajan tunnelma eikä lattia näytä valkean vaakapaneelin kans liian "uudelta". Nyt petsasin pystytolpat, 120X120 ja lakkaan nekin vielä. Sitten kattoon tulee 15X90 höylätty petsattu lauta suoraan ja poikittain, vähän kuten Itävallassa talojen ulkoseinät ja kaippa siitä tulee ihan hyvä :wink: Ainakin kelpaa mulle :lol:
-Madde-
viisas oppii omista virheistään, älykäs oppii muiden tekemistä virheistä, tyhmä ei opi mistään, koska hän tietää jo kaiken
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Re: Mä tein raakalaudasta lattian

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

madde kirjoitti: Sitten pyssyllä kiinni ja epäkeskolla hionta (40 ja 80 papru) ja sit tumma petsi ja 2 krt alkydiuretaanilakka eli venelakka Unica Super puolihimmeä.
Jos vähänkään näkyvämmästä paikasta on kyse niin tuo 80 paperi viimeiseen hiontaan on aivan liian karkea ja epäkeskon "kihara" jää ikävästi näkyviin.Varsinkin jos lattia petsataan tummaksi.
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
punny
Jäsen
Jäsen
Viestit: 128
Liittynyt: La Loka 27, 2007 9:03
Paikkakunta: somero

Viesti Kirjoittaja punny »

Meillä on kaikissa lattioisa muovimatto, kovalevy ja sitten ihan normaali raaka vajaasärmäinen lauta. Jostain olen jonkun verran pois ottanut niin palamaan vaan. Tarkotus olis nostaa muutama lattia ylös ja purua lisätä ja lattialaudat tilalle.

Jos tuota kunnostaa niin joku konekäsihöyläkin voisi olla ihan näppärä jos vaan osaa niin tasaisesti vetää läpitte että ei tule lovia. Hiomalla saa myös kuhan on tarpeeksi karheaa peipperia alkuun ja hienommaksi sitten. Rakoja siinä lattiassa kyllä tulee sitten olemaan, mutta jos se ei haittaa niin mikä ettei.

Mummillani on 90-luvussa rakennettu hirrestä talo ja siellä on lattiat tehty n. 40cm lankuist jotka ovat höylätty mielestäni käsihöylällä pinnasta. Ovat nyt harvistuneet paljon, mutta komia on vaikkei pontteja olekaan.
Tomppa
Jäsen
Jäsen
Viestit: 2393
Liittynyt: To Maalis 30, 2006 13:42
Paikkakunta: Suomi

Viesti Kirjoittaja Tomppa »

punny kirjoitti:Hiomalla saa myös kuhan
Mites on hauen tai ahvenen kanssa? :cool:
Jos se olis helppoo,olisin tehnyt sen jo.
Vastaa Viestiin