ilmanvaihto (sähkö)saunaan

Keskustelu lämmitysjärjestelmien valinnasta ja huollosta, ilmanvaihdosta, putkisto- ja sähköremonteista ja muusta näihin liittyvästä.
Vastaa Viestiin
viuhka
Uusi jäsen
Viestit: 5
Liittynyt: Ma Tammi 14, 2008 20:21
Paikkakunta: savonlinna

ilmanvaihto (sähkö)saunaan

Viesti Kirjoittaja viuhka »

muutan saunan sähkösaunaksi. :oops: .ihan totta. kuis ilmanvaihto? tuloilma katonrajasta ja poistoilma lattiatasosta? voisiko tuloilman aukon laittaa suihkutilan puolelle. :roll: .hormin aukot kait säilytetään.sauna,suihkuhuone ja takkahuone, jonne tulee takka tai uuni, siis puulämmitteinen. lattialämmitys.kokonaispintaala n.16m2.
mihinkäs sijoitan sen kanavapuhaltimen?
Viimeksi muokannut viuhka, Ma Tammi 21, 2008 18:39. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
JJ
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1559
Liittynyt: Ma Huhti 11, 2005 12:03
Paikkakunta: Vanda

Viesti Kirjoittaja JJ »

Tuloilma kiukaan päältä ja poisto lauteiden alta on toiminut meillä hyvin, tosin kanavapuhallin auttaa poistossa.

Aikaisemmin kun ei ollut lattialämmitystä niin ainoastaan pesuhuoneen poisto oli käytössä, lämpeni lattiat kivasti tuosta saunan lämpimästä poistoilmasta.

Tuo taitaa olla aika perus sähkösaunan ilmanvaihto.

Eiköhän nimimerkki veskutin jossain vaiheessa vastaa asiantuntevammalla vastauksella.
Veskutin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 78
Liittynyt: La Loka 15, 2005 19:56
Paikkakunta: JYVÄSKYLÄ
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Veskutin »

Paras ratkaisu olisi tässä tapauksessa löylyhuoneen alas lasketussa katossa kanavistolla tuoda ja viedä ilmaa. Markkinoilla saatavalla saunakanavalla on helppo tuoda koolauksen välissä, eristeissä kiukaan päälle raikas tuloilma noin 50 cm korkeudelle kiukaasta ylöspäin. Vastaavasti saunakanavan avulla poisto kiukaan vastakkaisen seinän sisässä ja läpivienti niin alas kuin se on mahdollista rakentaa vaurioittamatta kuitenkaan runkorakenteita (ei 70 cm korkeudelle lattiapinnasta niin kuin jotkut asiantuntijat neuvovat). Mitä alempana poisto on löylyhuoneessa, sitä alemmaksi saadaan lämpöpatsas lämmittämään.
”JJ” hyvin perillä saunan ilmanvaihto asiassa.
Tuloilman voit rakentaa edellä mainitulla tavalla, mutta poistoilman voit myös ohjata koneelliseen pesuhuoneen poistoilmakanavistoon. Jo suihkun takia on hyvä laittaa kanavapuhallin pesuhuoneen poistohormiin. Lämminilma kiertyy saunanoven alta pesuhuoneen puolelle.
-JL-
Jäsen
Jäsen
Viestit: 200
Liittynyt: Ke Helmi 01, 2006 16:31
Paikkakunta: Kärkölä
Viesti:

Viesti Kirjoittaja -JL- »

Veskutin kirjoitti:Tuloilman voit rakentaa edellä mainitulla tavalla, mutta poistoilman voit myös ohjata koneelliseen pesuhuoneen poistoilmakanavistoon. Jo suihkun takia on hyvä laittaa kanavapuhallin pesuhuoneen poistohormiin. Lämminilma kiertyy saunanoven alta pesuhuoneen puolelle.
Meillä tuloilma tulee kiukaan viereen lattiatasolle, ja poisto oven ali suihkuhuoneen poistohormiin. Toimii hyvin painovoimaisena.
Veskutin
Jäsen
Jäsen
Viestit: 78
Liittynyt: La Loka 15, 2005 19:56
Paikkakunta: JYVÄSKYLÄ
Viesti:

Ylimääräinen putkitus

Viesti Kirjoittaja Veskutin »

JL kirjoitti:
Meillä tuloilma tulee kiukaan viereen lattiatasolle, ja poisto oven ali suihkuhuoneen poistohormiin. Toimii hyvin painovoimaisena.

Kokeileppa nostaa ylimääräisellä putkella tuloilma kiukaan yli ja käännä 45 asteen kulmalla tuloilma löylyn sekaan. Koeta vaikka harmaalla viemäriputkella jos sitä vaikka olisi. Vaihda sen jälkeen metalliseen 80 mm kierresaumaputkeen. Uskon, että löylynautintosi paranee vielä entisestään. Tällä konstilla on löylyt parantuneet todella monilla saunojilla.
Avatar
Hower
Jäsen
Jäsen
Viestit: 1866
Liittynyt: To Elo 25, 2005 13:00

Viesti Kirjoittaja Hower »

Pähkäilin aikani sitä, miksi saunaan pitäisi ottaa raitisilma suoraan ulkotilasta ja sitä, onko syytä kierrättää saunan totaalisen kosteaa ilmaa pesuhuoneen kautta pois.

Pähkäilyn tuloksen tein näin:
Korvaus(tulo)ilmaventtiili on pesuhuoneessa patterin yläpuolella.
Saunaan ilma otetaan pesuhuoneen ja saunan väliseinässä olevalla siirtoilmaventtiilillä (siis pesuhuoneen puolelta). Venttiili on sijoitettu sähkökiukaan yläpuolelle. Saunan ovi ulottuu lattiaan asti eli pesuhuoneessa esilämmitetty raitisilma pakotetaan tulemaan kiukaan päälle eikä lattianrajasta.
Ilmanvaihdosta huolehtii pyykinkuvaustilaan sijoitettu kanavapuhallin joka imee IV-kanavan kautta ilmaa saunasta lauteiden alta 10cm:n korkeudella lattiasta. Muovinen 100mm IV-putki on jatkuu saunasta pystykanavana pyykinkuivaustilassa jossa on toinen venttiili. Saunottaessa pyykinkuivaustilan venttiili pidetään suljettuna, pyykkiä kuivatessa auki. Joskus molemmat osittain auki.
Kanavapuhallin ylhäällä pyykinkuivaustilassa puhaltaa ulos sokkelista.

OK, saunan ilmalämmöt menee suoraan harakoille, mutta pesuhuone ja sitä kautta muut rakenteet kuivempina....

sekava selostus....
Vastaa Viestiin